image

vybíráme nejlepší čističky vzduchu 2024 přinášíme vám test + porovnání těch nejlepších čističek vzduchu v roce 2024

 • Ušetříme vám čas, peníze a starosti při hledání nejlepší čističky vzduchu.
 • Inspirujeme se hodnocením spotřebitelů. Na základě uživatelských recenzí pomáháme vybírat nejlepší čističku vzuchu pro rok 2024
 • Pomáháme vás nasměrovat nejlevnější cestou vámi zvoleného produktu.

Pokud existuje jeden prvek života, který jsme všichni nuceni sdílet, je to vzduch, který dýcháme. Uzavřené čtyři stěny vám jistě poskytnou přizpůsobené životní prostředí, ale nedokáže regulovat již zhoršenou kvalitu vzduchu ve váš prospěch. Scénář se ještě zhoršuje, pokud jste majitelem domácích mazlíčků, máte stávající respirační poruchu nebo nějakou formu alergie. V tomto případě nezbývá nic lepšího, než zakoupit nejlepší čističku vzduchu.

Evropská agentura na ochranu životního prostředí každoročně přezkoumává v průměru asi 1500 nových sloučenin, které se mají zavést do životního prostředí. Z toho je téměř 90% chemických sloučenin schváleno bez omezení. Takové průmyslové standardy spojené s úmyslným nebezpečím znečištění vedly k vážnému zhoršení kvality ovzduší kolem nás.

Nejlepší čistička vzduchu podle heureka.cz

Vítěz testu spotřebitelů roku 2024

Lidovka

Airbi GUARD

Čistička vzduchu Airbi GUARD:Trápí vás nebo členy vaší rodiny alergie či časté nemoci horních cest dýchacích? Pak je pro vás …

Více info zde
★★★★★★★★★★90%
Cena: 2 490 Kč

Zlatá střední cesta

AENO AP2S

Čistička vzduchu AENO AP2S: Krásně čistá domácnost? S čističkou vzduchu AENO AP2S to bude raz dva! Čistička je vhodná do místností …

Více info zde
★★★★★★★★★★95%
Cena: 5 199 Kč

Vítěz testu

Black+Decker BXAP350E

Čistička vzduchu Black+Decker BXAP350E:Pociťujete, že v interiéru vašeho domova není dostatek čistého vzduchu pro nadechnutí? V tom případě by vám …

Více info zde
★★★★★★★★★★97%
Cena: 7 279 Kč

Pro náročné

Dyson Purifier Hot+Cool Gen1 HP10

Čistička vzduchu Dyson Purifier Hot+Cool Gen1 HP10:Bojujete vy nebo vaše rodina s alergiemi nebo častými onemocněními dýchacích cest? V tom …

Více info zde
★★★★★★★★★★95%
Cena: 14 890 Kč

Jaké jsou různé typy čističek vzduchu?

Určitě jste si všimli, že čističky vzduchu jsou v různých tvarech, velikostech a barvách, ale to není vše, co je rozdílné mezi nimi. Různé modely čističek vzduchu používají k čištění vzduchu kolem sebe různé technologie. Některé jsou v některých aspektech účinnější než jiné a naopak.

Je proto důležité, abyste nejprve porozuměli těmto technologiím a pochopili, která z nich by pro vaše specifické potřeby fungovala nejlépe. Teprve pak si budete moci vybrat nejlepší čističku vzduchu vybavenou příslušným zařízením na čištění vzduchu pro vaše osobní požadavky.

nejlepší čističky vzduchu podle výsledků spotřebitelů v roce 2024

1.místo

Winix Zero

Čistička vzduchu Winix Zero:Moderní čistička vzduchu Winix Zero        Řadíte se mezi alergiky a …

Více info zde
★★★★★★★★★★96%
Cena: 5 590 Kč

2.místo

ECG AP3 Pure Comfort

Čistička vzduchu ECG AP3 Pure Comfort:Máte pocit, že v domácím prostředí nemáte dostatek čerstvého vzduchu? …

Více info zde
★★★★★★★★★★92%
Cena: 6 989 Kč

3.místo

TrueLife AIR Purifier P7 WiFi

Čistička vzduchu TrueLife AIR Purifier P7 WiFi: Čistička vzduchu Truelife AIR Purifier P7 WiFi za …

Více info zde
★★★★★★★★★★98%
Cena: 3 999 Kč

4.místo

Rowenta PU8080F0 Pure Home

Čistička vzduchu Rowenta PU8080F0 Pure Home: Select brand: Úvod Hlavní info Galerie Technické specifikace Rowenta …

Více info zde
★★★★★★★★★★94%
Cena: 7 999 Kč

5.místo

Hisense AP220H

Čistička vzduchu Hisense AP220H:Máte starosti s alergiemi nebo opakujícími se nemocemi horních cest dýchacích u …

Více info zde
★★★★★★★★★★90%
Cena: 2 999 Kč

6.místo

GARNI 15T OneCare + 3 roky záruka

Čistička vzduchu GARNI 15T OneCare + 3 roky záruka:Máte pocit, že se doma nemůžete pořádně …

Více info zde
★★★★★★★★★★96%
Cena: 4 920 Kč

7.místo

Siguro AP-K50 Air Master WHITE + Airlogy Kit M310 Stěr

Čistička vzduchu Siguro AP-K50 Air Master WHITE + Airlogy Kit M310 Stěr:Máte pocit, že ve …

Více info zde
★★★★★★★★★★96%
Cena: 5 399 Kč

8.místo

DAITSU HOLLY CADR 350

Čistička vzduchu DAITSU HOLLY CADR 350:Máte problémy s alergiemi nebo častými onemocněními horních cest dýchacích? …

Více info zde
★★★★★★★★★★90%
Cena: 6 999 Kč

9.místo

Siguro AP-G350W Pure Air HEPA

Čistička vzduchu Siguro AP-G350W Pure Air HEPA:Čistička vzduchu Siguro AP-G35 Pure AirRádi byste zlepšili ovzduší …

Více info zde
★★★★★★★★★★95%
Cena: 1 999 Kč

10.místo

Black+Decker BXAP350E

Čistička vzduchu Black+Decker BXAP350E:Pociťujete, že v interiéru vašeho domova není dostatek čistého vzduchu pro nadechnutí? …

Více info zde
★★★★★★★★★★97%
Cena: 7 279 Kč

11.místo

Levoit Vital 100 TRUE HEPA + 2× filtr

Čistička vzduchu Levoit Vital 100 TRUE HEPA + 2× filtr:Účinná čistička vzduchu Levoit Vital 100Domácnost …

Více info zde
★★★★★★★★★★96%
Cena: 1 989 Kč

12.místo

CONCEPT CA1010 Perfect Air Smart

Čistička vzduchu CONCEPT CA1010 Perfect Air Smart:Čističky vzduchu CONCEPT/cisticky-vzduchu/concept/18850736-v3995.htmConcept CA1010Klíčové funkceVideoSpecifikaceGalerieO conceptCONCEPT CA1010 Perfect Air …

Více info zde
★★★★★★★★★★93%
Cena: 1 999 Kč

13.místo

SENCOR SHA 9400WH

Čistička vzduchu SENCOR SHA 9400WH:Sencor Čistička vzduchu SHA 9400WHSHA 9400WHNení vyplněn Alternativní text k fotografii!Není …

Více info zde
★★★★★★★★★★95%
Cena: 5 489 Kč

14.místo

Soler&Palau Airpur-360 čistička vzduchu

Čistička vzduchu Soler&Palau Airpur-360 čistička vzduchu:Máte pocit, že se doma nemůžete pořádně nadechnout? V tom …

Více info zde
★★★★★★★★★★92%
Cena: 18 502 Kč

15.místo

Hisense AP580H

Čistička vzduchu Hisense AP580H:Bojujete vy nebo vaše rodina s alergiemi nebo častými onemocněními dýchacích cest? …

Více info zde
★★★★★★★★★★98%
Cena: 7 499 Kč

HEPA filtry

Pokud jste už nějakou dobu hledali  na internet dobrou čističku vzduchu pro svůj domov nebo kancelář, možná jste se s termínem HEPA setkali alespoň několikrát. Filtry HEPA jsou nejpoužívanějším zařízením v čističkách vzduchu často spojených s jedním nebo více z následujících čtyř.

HEPA je zkratka, která znamená vysoce účinný vzduch ve formě částic. V podstatě může filtr HEPA zachytit 99,97% suspendovaných částic ve vzduchu, které jsou 0,3 mikronů ve vzduchu. Co to vlastně znamená? Z hlediska kontextu je tloušťka průměrného řetězce lidských vlasů 100 mikronů. Takže filtr HEPA může zachytit částice, které jsou zhruba 330krát tenčí v průměru než pramen vlasů! Jinými slovy, je to docela efektivní.

Chcete-li dále vyhodnotit, co lze očekávat od filtru HEPA, zvažte následující údaje:

 • Roztoči jsou asi 300 mikronů
 • Spóry se pohybují od 3 do 30 mikronů
 • Bakteriální mikroby mohou být 0,3 až 60 mikronů
 • Plíseň může být mezi 3 až 10 mikrony

To znamená, že filtr HEPA může účinně odstranit větší částice ze vzduchu, včetně mazlíčků, pylu, spór, roztočů a dokonce i některých bakteriálních druhů. Existují však některé druhy bakterií a virů, které nemusí růst na prahovou hodnotu 0,3 mikrometru, a proto je nelze účinně odstranit pouze pomocí HEPA filtru. V důsledku toho se u HEPA filtru může ve většině nejprodávanějších čističů vzduchu často objevit další doplňková technologie .

Poznámka:Na trhu jsou k dispozici méně účinné varianty True HEPA filtrů, které jsou inzerovány jako filtry typu HEPA a HEPA. Lidé si je často pletou s filtry True HEPA a padají na záludnou marketingovou taktiku.

Ionizátory

Ion je v podstatě nabitý atom. Ionizátor přesně dělá náboje neutrálních plovoucích částic, které nemohly být fyzicky odfiltrovány přes filtr HEPA. Jakmile se částice nabijí, mají tendenci se lepit na pevné povrchy místo toho, aby zůstaly nad vodou.

Tento přístup v podstatě nevylučuje suspendované částice úplně, spíše je dočasně vysílá ze vzduchu. Takové nabité částice přilepené na stěnách nebo nábytku mohou mít opět tendenci kontaminovat vzduch, jakmile jsou uvolněny.

Generátory ozonu

Čističe ozónového vzduchu jsou mezi ostatními typy čističů vzduchu velmi kontroverzní. Zatímco výrobci se snaží inovativní popisy popsat, jak bezpečné a efektivní je jejich použití, výzkum však naznačuje, že je to jinak.

Generátory ozonu produkují ozonový plyn, který má reagovat s jinými kontaminanty ve vzduchu a přeměňovat je na jiné neškodné sloučeniny. Navzdory úspěšné výrobě a prodeji  nebyly značky schopny získat oprávněný souhlas zdravotnických pracovníků a zdravotnických organizací.

Naopak, zdravotní pracovníci varovali lidi před používáním generátorů ozonu kvůli jejich potenciálním zdravotním rizikům. Například expozice ozonu může zhoršit příznaky astmatu a dokonce způsobit trvalé poškození plic.

Začněme, nárokované reakce vnitřních sloučenin s ozonem mohou trvat několik měsíců. Aby se tyto chemikálie úplně eliminovaly, měly by být koncentrace ozonu mnohem vyšší než doporučené normy. Čističky ozónu navíc nemohou odstranit potenciální alergeny, jako jsou spory, prach a pyl, což z nich činí samy o sobě nekompletní systém.

UV čističe vzduchu

UV světla jsou často viděna jako doplněk čističe vzduchu na bázi filtru pro zvýšení celkové účinnosti jednotky; místo toho, aby se jednalo o úplný mechanismus čištění vzduchu. Důvodem je, že UV světla mohou odpovídat pouze za patogenní mikroby včetně plísní, bakterií a virů a nikoli za jiné suspendované kontaminanty nebo plyny.

Ultrafialové světlo s krátkými vlnami (UV-C světlo) je germicidní; což znamená, že ničí bakterie a viry ničením jejich genetické struktury. K tomu však dochází pouze tehdy, jsou-li mikroby přímo vystaveny záření; ne, když jsou přeplněné mezi jinými suspendovanými znečišťujícími látkami ve vzduchu.

Je proto velmi důležité, aby UV lampa byla vybavena účinným filtrem, který fyzicky odstraní suspendované částice před ní. Filtr HEPA spojený s UV lampou vytváří účinnou kombinaci pro úplné vyčištění vzduchu suspendovaných znečišťujících látek (alergeny a chemické sloučeniny) a patogenních mikrobů.

Filtry s aktivním uhlím

Filtry s aktivním uhlím se široce používají k odstranění plynných znečišťujících látek včetně těkavých organických sloučenin (VOC), cigaretového kouře a dalších nepříjemných zápachů. Je však důležité si uvědomit, že tyto filtry nemohou zachytit pevné suspendované částice (prach, plísně, pyl) na rozdíl od filtru HEPA, o kterém jsme diskutovali o něco dříve.

Aktivní uhlík působí jako adsorpční povrch, kde molekuly plynu mají tendenci se lepit, dokud filtr nedosáhne nasycení. To může trvat kdekoli mezi rokem nebo dvěma. Totéž platí pro HEPA filtr a další předfiltry. Možná budete chtít přečíst a potvrdit ustanovení o frekvenci výměny filtru, abyste minimalizovali celoživotní náklady vašeho čističe vzduchu.

nejlevnější a nejlepší čističky vzduchu

1.místo

TrueLife AIR Purifier P7 WiFi

Čistička vzduchu TrueLife AIR Purifier P7 WiFi: Čistička vzduchu Truelife …

Více info zde
★★★★★★★★★★98%
Cena: 3 999 Kč

2.místo

Hisense AP220H

Čistička vzduchu Hisense AP220H:Máte starosti s alergiemi nebo opakujícími se …

Více info zde
★★★★★★★★★★90%
Cena: 2 999 Kč

3.místo

Siguro AP-G350W Pure Air HEPA

Čistička vzduchu Siguro AP-G350W Pure Air HEPA:Čistička vzduchu Siguro AP-G35 …

Více info zde
★★★★★★★★★★95%
Cena: 1 999 Kč

4.místo

Levoit Vital 100 TRUE HEPA + 2× filtr

Čistička vzduchu Levoit Vital 100 TRUE HEPA + 2× filtr:Účinná …

Více info zde
★★★★★★★★★★96%
Cena: 1 989 Kč

5.místo

CONCEPT CA1010 Perfect Air Smart

Čistička vzduchu CONCEPT CA1010 Perfect Air Smart:Čističky vzduchu CONCEPT/cisticky-vzduchu/concept/18850736-v3995.htmConcept CA1010Klíčové …

Více info zde
★★★★★★★★★★93%
Cena: 1 999 Kč

6.místo

TrueLife AIR Purifier P3 WiFi

Čistička vzduchu TrueLife AIR Purifier P3 WiFi: TrueLife AIR Purifier …

Více info zde
★★★★★★★★★★95%
Cena: 1 999 Kč

7.místo

Black+Decker BXAP60E

Čistička vzduchu Black+Decker BXAP60E:Trápí vás či vaše rodinné příslušníky alergie …

Více info zde
★★★★★★★★★★90%
Cena: 2 599 Kč

8.místo

Tesla Smart Air Purifier Mini

Čistička vzduchu Tesla Smart Air Purifier Mini: Čistička vzduchu Tesla …

Více info zde
★★★★★★★★★★93%
Cena: 1 899 Kč

9.místo

ProfiCare LR 3075

Čistička vzduchu ProfiCare LR 3075: Čistička vzduchu ProfiCare LR 3075 …

Více info zde
★★★★★★★★★★98%
Cena: 1 799 Kč

10.místo

Beurer LR 310

Čistička vzduchu Beurer LR 310:Trápí vás či vaše rodinné příslušníky …

Více info zde
★★★★★★★★★★97%
Cena: 3 139 Kč

Na co si dát pozor při výběru

Je důležité zvolit čističku vzduchu s dostatečnou kapacitou pro velikost místnosti, ve které bude používána. Pokud je čistička vzduchu příliš malá, nemusí být schopna efektivně vyčistit všechen vzduch. Existují různé typy filtrů na zachycování nečistot v ovzduší, jako jsou například pevné částice, prach, pyl, bakterie, viry nebo pachy. Vyberte tedy správný filtr pro vaše potřeby. Některé čističky vzduchu mohou být velmi hlučné. Je dobré zvolit čističku vzduchu s nízkou úrovní hluku, která vám nebrání v práci nebo v odpočinku.

Některé čističky vzduchu mohou být energeticky náročné, což povede k vysokým nákladům na energii. Zvažte tedy čističku vzduchu s nízkou spotřebou energie, která vám pomůže udržovat náklady na energii pod kontrolou. Kvalita čističky vzduchu závisí na značce a na kvalitě materiálů použitých při výrobě. Konečně, cena je důležitým faktorem při výběru čističky vzduchu. Rozhodněte se podle svého rozpočtu, ale nezapomínejte při tom na kvalitu a účinnost zařízení. Levnější čističky vzduchu mohou být sice cenově dostupné, ale nemusí být tak účinné jako dražší alternativy.

Náš tip

Otestovali jsme za vás nejlepší čistič koberců roku 2024.

Přínosy čističky vzduchu

Seznam největších výhod používání čističky vzduchu:

 1. Zlepšení kvality vzduchu v místnosti: Čističky vzduchu dokážou odstranit škodlivé nečistoty a pachy z vzduchu, což může významně zlepšit kvalitu vzduchu v místnosti.
 2. Úleva při alergiích: Pro osoby trpící alergiemi může být mít v místnosti čističku vzduchu velkým přínosem, protože dokáže odstranit alergeny, jako jsou roztoči a prach, ze vzduchu.
 3. Snížení rizika infekce: Čističky vzduchu mohou pomoci snížit riziko infekce nachlazením nebo chřipkou, protože dokážou odstraňovat viry a bakterie z vzduchu.
 4. Zlepšení spánku: Kvalitní spánek je důležitý pro zdraví a pohodu, a čističky vzduchu mohou pomoci zlepšit spánek tím, že odstraní nečistoty a pachy ze vzduchu v ložnici.
 5. Snížení únavy a zlepšení koncentrace: Dýchání čistého vzduchu může pomoci snížit únavu a zlepšit koncentraci, což může být přínosem zejména pro pracující lidi nebo školáky.
 6. Ochrana před škodlivými látkami: Některé čističky vzduchu jsou schopné odstraňovat škodlivé látky, jako jsou těžké kovy a chemické látky, ze vzduchu, což může přispět k ochraně zdraví lidí v místnosti.
 7. Zlepšení výkonu domácích spotřebičů: Některé čističky vzduchu obsahují filtry, které mohou chránit domácí spotřebiče, jako jsou například klimatizace nebo vysavače, před poškozením způsobeným prachem a jinými nečistotami. Toto může zlepšit jejich výkon a prodloužit jejich životnost.
 8. Zlepšení kvality vzduchu v autě: Pokud používáte čističku vzduchu v autě, může to zlepšit kvalitu vzduchu, který dýcháte, zejména pokud jezdíte po městě nebo po dálnici, kde je vzduch často kontaminovaný emisemi a jinými škodlivými látkami.
 9. Snížení nákladů na údržbu: Pokud používáte čističku vzduchu, může to snížit náklady na údržbu domácích spotřebičů a zařízení, protože odstraňuje prach a jiné nečistoty, které by jinak mohly poškodit tyto přístroje.
 10. Zlepšení estetiky prostoru: Některé čističky vzduchu jsou navrženy tak, aby se dobře hodily do interiéru a mohly tak přispět k celkovému vzhledu a estetice prostoru.

Tipy pro používání a údržbu

 • ujistěte se, že je prostor kolem čističky vzduchu čistý
 • vždy kontrolujte indikátor filtru čističky vzduchu
 • umístěte čističku vzduchu do polohy, ze které může volně nasávat vzduch
 • na horní část čističky vzduchu nikdy nic nepokládejte
 • k čištění čističky vzduchu nikdy nepoužívejte žádné čisticí prostředky ani jiná rozpouštědla
 • čističku vzduchu je třeba před odpojením ze zásuvky vypnout
 • před čištěním vypněte čističku vzduchu a odpojte ji ze zásuvky
 • k čištění vnějších částí čističky vzduchu můžete použít suchý nebo vlhký hadřík
 • uvnitř čističky vzduchu byste měli k čištění vždy používat suchý hadřík
 • HEPA a uhlíkové filtry nejsou omyvatelné a nikdy na ně nepoužívejte vysavač
 • trvalé filtry je třeba čistit nejméně jednou za tři měsíce
 • permanentní filtr byste měli kontrolovat každé dva týdny

Závěr

Znečištění vzduchu se již neomezuje pouze na předměstí průmyslových měst. Skvělá čistička vzduchu může výrazně zlepšit váš život. Sníží množství alergenů, jako jsou pyly a spory plísní, a ochrání vás před kouřem z lesních požárů a jinými druhy kouře. Aby se však čistička vzduchu dala označit za skvělou, musí být dostatečně výkonná, aby vyčistila vzduch ve velkém obývacím pokoji nebo herně, dostatečně tichá, abyste u ní mohli spát v ložnici, a dostatečně levná, aby bylo rozumné mít jich několik rozmístěných po celém domě. Čističky vzduchu s HEPA filtrem ocení nejenom rodiče malých dětí, ale i senioři a lidé s citlivým imunitním systémem.

Ohodnoťte tento příspěvek!
5/5 (1)

Redakce ahaRecenze.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *