image

Test & Recenze | Nákupní rádce jak vybrat nejlepší čističky vzduchu přinášíme vám test + porovnání těch nejlepších čističek vzduchu v roce 2022

 • Ušetříme vám čas, peníze a starosti při hledání nejlepší čističky vzduchu.
 • Inspirujeme se hodnocením spotřebitelů. Na základě uživatelských recenzí pomáháme jak vybrat čističku vzuchu pro rok 2022
 • Pomáháme vás nasměrovat nejlevnější cestou vámi zvoleného produktu.

Pokud existuje jeden prvek života, který jsme všichni nuceni sdílet, je to vzduch, který dýcháme. Uzavřené čtyři stěny vám jistě poskytnou přizpůsobené životní prostředí, ale nedokáže regulovat již zhoršenou kvalitu vzduchu ve váš prospěch. Scénář se ještě zhoršuje, pokud jste majitelem domácích mazlíčků, máte stávající respirační poruchu nebo nějakou formu alergie. V tomto případě nezbývá nic lepšího, než zakoupit nejlepší čističku vzduchu.

Evropská agentura na ochranu životního prostředí každoročně přezkoumává v průměru asi 1700 nových sloučenin, které se mají zavést do životního prostředí. Z toho je téměř 90% chemických sloučenin schváleno bez omezení. Takové průmyslové standardy spojené s úmyslným nebezpečím znečištění vedly k vážnému zhoršení kvality ovzduší kolem nás.

Vítěz testu spotřebitelů roku 2022

Lidovka

Smoot Air Lite

Čistička vzduchu Smoot Air Lite:Čistička vzduchu Smoot na přání zajistí čistší vzduch pro všechny, které trápí nějaký druh alergie nebo …

Více info zde
★★★★★★★★★★91%
Cena: 1 590 Kč

Zlatá střední cesta

Stylies Pegasus černý

Čistička vzduchu Stylies Pegasus černý:Čistička vzduchu Stylies dokáže vytvořit čistší vzduch zejména alergikům a osobám s dýchacími potížemi. Tento pohotový …

Více info zde
★★★★★★★★★★93%
Cena: 4 490 Kč

Vítěz testu

AENO AP2S

Čistička vzduchu AENO AP2S: Krásně čistá domácnost? S čističkou vzduchu AENO AP2S to bude raz dva! Čistička je vhodná do místností …

Více info zde
★★★★★★★★★★91%
Cena: 6 119 Kč

Pro náročné

Philips Dual Scan Series 4000i AC3854/51

Čistička vzduchu Philips Dual Scan Series 4000i AC3854/51:Philips Dual Scan Series 4000iČistička vzduchu s připojením k aplikaci Clean Home +AC3854/51Zdravější vzduch …

Více info zde
★★★★★★★★★★95%
Cena: 13 090 Kč

Jaké jsou různé typy čističek vzduchu?

Určitě jste si všimli, že čističky vzduchu jsou v různých tvarech, velikostech a barvách, ale to není vše, co je rozdílné mezi nimi. Různé modely čističek vzduchu používají k čištění vzduchu kolem sebe různé technologie. Některé jsou v některých aspektech účinnější než jiné a naopak.

Je proto důležité, abyste nejprve porozuměli těmto technologiím a pochopili, která z nich by pro vaše specifické potřeby fungovala nejlépe. Teprve pak si budete moci vybrat nejlepší čističku vzduchu vybavenou příslušným zařízením na čištění vzduchu pro vaše osobní požadavky.

nejlepší čističky vzduchu podle výsledků spotřebitelů v roce 2022

1.místo

Concept CA2000 Perfect Air Smart černá

Čistička vzduchu Concept CA2000 Perfect Air Smart černá: Dopřejte si čistý a svěží vzduch s …

Více info zde
★★★★★★★★★★94%
Cena: 5 879 Kč

2.místo

Hysure Halo Air Purifier + Airlogy Kit M310 Stěr

Čistička vzduchu Hysure Halo Air Purifier + Airlogy Kit M310 Stěr:Čistička vzduchu Hysure snadno vytvoří …

Více info zde
★★★★★★★★★★91%
Cena: 2 299 Kč

3.místo

Black+Decker BXAP60E čistička vzduchu -59m3/h, HEPA12

Čistička vzduchu Black+Decker BXAP60E čistička vzduchu -59m3/h, HEPA12:Čistička vzduchu BLACK+DECKER umí navodit čerstvější a dýchatelnější …

Více info zde
★★★★★★★★★★97%
Cena: 3 209 Kč

4.místo

Toshiba CAF Y92XPL

Čistička vzduchu Toshiba CAF Y92XPL:Čistička vzduchu Toshiba vytvoří čistší a dýchatelnější vzduch pro vás i …

Více info zde
★★★★★★★★★★95%
Cena: 3 799 Kč

5.místo

Tristar AP-4782

Čistička vzduchu Tristar AP-4782:Čistička vzduchu TRISTAR navodí dýchatelnější vzduch pro všechny, které sužuje alergie či …

Více info zde
★★★★★★★★★★95%
Cena: 2 439 Kč

6.místo

De’Longhi AC 150

Čistička vzduchu De’Longhi AC 150:DéLonghi AC 150 je špičková a výkonná čistička vzduchu vhodná do …

Více info zde
★★★★★★★★★★96%
Cena: 3 459 Kč

7.místo

Bionaire BAP1700

Čistička vzduchu Bionaire BAP1700:Komfortní věžová čistička vzduchu v designu bílé a stříbrné barvy se postará o příjemnější bydlení. …

Více info zde
★★★★★★★★★★96%
Cena: 5 089 Kč

8.místo

Concept CA2010 Perfect Air Smart s HEPA 13

Čistička vzduchu Concept CA2010 Perfect Air Smart s HEPA 13: Dopřejte si čistý a svěží …

Více info zde
★★★★★★★★★★96%
Cena: 4 799 Kč

9.místo

Rohnson R-9700 PURE AIR Wi-Fi

Čistička vzduchu Rohnson R-9700 PURE AIR Wi-Fi:Čistička vzduchu Rohnson během chvilky zlepší domácí klima v …

Více info zde
★★★★★★★★★★97%
Cena: 4 499 Kč

10.místo

Philips Series 2000 AC2959/53

Čistička vzduchu Philips Series 2000 AC2959/53:Philips Series 2000Čistička vzduchuAC2959/53Čistý vzduchu během několika minutČistička vzduchu Philips …

Více info zde
★★★★★★★★★★90%
Cena: 11 499 Kč

11.místo

Taurus AP2040

Čistička vzduchu Taurus AP2040: Čistička vzduchu Taurus AP2040 vám umožní nadechnout se vzduchu bez škodlivých …

Více info zde
★★★★★★★★★★99%
Cena: 3 499 Kč

12.místo

Malatec 10997 Čistička vzduchu 1.7 L bílá

Čistička vzduchu Malatec 10997 Čistička vzduchu 1.7 L bílá:Čistička vzduchu Malatec promění domácí klima v …

Více info zde
★★★★★★★★★★93%
Cena: 1 898 Kč

13.místo

Viking KJ1000

Čistička vzduchu Viking KJ1000: Čistička vzduchu Viking KJ1000 je dokonalým prostředkem pro zajištění čistého a …

Více info zde
★★★★★★★★★★98%
Cena: 9 489 Kč

14.místo

Dyson Pure Cool TP00

Čistička vzduchu Dyson Pure Cool TP00:Dyson Pure Cool TP00 čistí vzduch a poskytuje osvěžující proud …

Více info zde
★★★★★★★★★★93%
Cena: 9 489 Kč

15.místo

Leitz TruSens Z-3000

Čistička vzduchu Leitz TruSens Z-3000:Renomovaná německá značka s tradicí od roku 1871.Řešíte kvalitu vzduchu kvůli …

Více info zde
★★★★★★★★★★92%
Cena: 7 679 Kč

HEPA filtry

Pokud jste už nějakou dobu hledali  na internet dobrou čističku vzduchu pro svůj domov nebo kancelář, možná jste se s termínem HEPA setkali alespoň několikrát. Filtry HEPA jsou nejpoužívanějším zařízením v čističkách vzduchu často spojených s jedním nebo více z následujících čtyř.

HEPA je zkratka, která znamená vysoce účinný vzduch ve formě částic. V podstatě může filtr HEPA zachytit 99,97% suspendovaných částic ve vzduchu, které jsou 0,3 mikronů ve vzduchu. Co to vlastně znamená? Z hlediska kontextu je tloušťka průměrného řetězce lidských vlasů 100 mikronů. Takže filtr HEPA může zachytit částice, které jsou zhruba 330krát tenčí v průměru než pramen vlasů! Jinými slovy, je to docela efektivní.

Chcete-li dále vyhodnotit, co lze očekávat od filtru HEPA, zvažte následující údaje:

 • Roztoči jsou asi 300 mikronů
 • Spóry se pohybují od 3 do 30 mikronů
 • Bakteriální mikroby mohou být 0,3 až 60 mikronů
 • Plíseň může být mezi 3 až 10 mikrony

To znamená, že filtr HEPA může účinně odstranit větší částice ze vzduchu, včetně mazlíčků, pylu, spór, roztočů a dokonce i některých bakteriálních druhů. Existují však některé druhy bakterií a virů, které nemusí růst na prahovou hodnotu 0,3 mikrometru, a proto je nelze účinně odstranit pouze pomocí HEPA filtru. V důsledku toho se u HEPA filtru může ve většině nejprodávanějších čističů vzduchu často objevit další doplňková technologie .

Poznámka:Na trhu jsou k dispozici méně účinné varianty True HEPA filtrů, které jsou inzerovány jako filtry typu HEPA a HEPA. Lidé si je často pletou s filtry True HEPA a padají na záludnou marketingovou taktiku.

Ionizátory

Ion je v podstatě nabitý atom. Ionizátor přesně dělá náboje neutrálních plovoucích částic, které nemohly být fyzicky odfiltrovány přes filtr HEPA. Jakmile se částice nabijí, mají tendenci se lepit na pevné povrchy místo toho, aby zůstaly nad vodou.

Tento přístup v podstatě nevylučuje suspendované částice úplně, spíše je dočasně vysílá ze vzduchu. Takové nabité částice přilepené na stěnách nebo nábytku mohou mít opět tendenci kontaminovat vzduch, jakmile jsou uvolněny.

Generátory ozonu

Čističe ozónového vzduchu jsou mezi ostatními typy čističů vzduchu velmi kontroverzní. Zatímco výrobci se snaží inovativní popisy popsat, jak bezpečné a efektivní je jejich použití, výzkum však naznačuje, že je to jinak.

Generátory ozonu produkují ozonový plyn, který má reagovat s jinými kontaminanty ve vzduchu a přeměňovat je na jiné neškodné sloučeniny. Navzdory úspěšné výrobě a prodeji  nebyly značky schopny získat oprávněný souhlas zdravotnických pracovníků a zdravotnických organizací.

Naopak, zdravotní pracovníci varovali lidi před používáním generátorů ozonu kvůli jejich potenciálním zdravotním rizikům. Například expozice ozonu může zhoršit příznaky astmatu a dokonce způsobit trvalé poškození plic.

Začněme, nárokované reakce vnitřních sloučenin s ozonem mohou trvat několik měsíců. Aby se tyto chemikálie úplně eliminovaly, měly by být koncentrace ozonu mnohem vyšší než doporučené normy. Čističky ozónu navíc nemohou odstranit potenciální alergeny, jako jsou spory, prach a pyl, což z nich činí samy o sobě nekompletní systém.

UV čističe vzduchu

UV světla jsou často viděna jako doplněk čističe vzduchu na bázi filtru pro zvýšení celkové účinnosti jednotky; místo toho, aby se jednalo o úplný mechanismus čištění vzduchu. Důvodem je, že UV světla mohou odpovídat pouze za patogenní mikroby včetně plísní, bakterií a virů a nikoli za jiné suspendované kontaminanty nebo plyny.

Ultrafialové světlo s krátkými vlnami (UV-C světlo) je germicidní; což znamená, že ničí bakterie a viry ničením jejich genetické struktury. K tomu však dochází pouze tehdy, jsou-li mikroby přímo vystaveny záření; ne, když jsou přeplněné mezi jinými suspendovanými znečišťujícími látkami ve vzduchu.

Je proto velmi důležité, aby UV lampa byla vybavena účinným filtrem, který fyzicky odstraní suspendované částice před ní. Filtr HEPA spojený s UV lampou vytváří účinnou kombinaci pro úplné vyčištění vzduchu suspendovaných znečišťujících látek (alergeny a chemické sloučeniny) a patogenních mikrobů.

Filtry s aktivním uhlím

Filtry s aktivním uhlím se široce používají k odstranění plynných znečišťujících látek včetně těkavých organických sloučenin (VOC), cigaretového kouře a dalších nepříjemných zápachů. Je však důležité si uvědomit, že tyto filtry nemohou zachytit pevné suspendované částice (prach, plísně, pyl) na rozdíl od filtru HEPA, o kterém jsme diskutovali o něco dříve.

Aktivní uhlík působí jako adsorpční povrch, kde molekuly plynu mají tendenci se lepit, dokud filtr nedosáhne nasycení. To může trvat kdekoli mezi rokem nebo dvěma. Totéž platí pro HEPA filtr a další předfiltry. Možná budete chtít přečíst a potvrdit ustanovení o frekvenci výměny filtru, abyste minimalizovali celoživotní náklady vašeho čističe vzduchu.

nejlevnější a nejlepší čističky vzduchu

1.místo

Hysure Halo Air Purifier + Airlogy Kit M310 Stěr

Čistička vzduchu Hysure Halo Air Purifier + Airlogy Kit M310 …

Více info zde
★★★★★★★★★★91%
Cena: 2 299 Kč

2.místo

Black+Decker BXAP60E čistička vzduchu -59m3/h, HEPA12

Čistička vzduchu Black+Decker BXAP60E čistička vzduchu -59m3/h, HEPA12:Čistička vzduchu BLACK+DECKER …

Více info zde
★★★★★★★★★★97%
Cena: 3 209 Kč

3.místo

Toshiba CAF Y92XPL

Čistička vzduchu Toshiba CAF Y92XPL:Čistička vzduchu Toshiba vytvoří čistší a …

Více info zde
★★★★★★★★★★95%
Cena: 3 799 Kč

4.místo

Tristar AP-4782

Čistička vzduchu Tristar AP-4782:Čistička vzduchu TRISTAR navodí dýchatelnější vzduch pro …

Více info zde
★★★★★★★★★★95%
Cena: 2 439 Kč

5.místo

De’Longhi AC 150

Čistička vzduchu De’Longhi AC 150:DéLonghi AC 150 je špičková a …

Více info zde
★★★★★★★★★★96%
Cena: 3 459 Kč

6.místo

Taurus AP2040

Čistička vzduchu Taurus AP2040: Čistička vzduchu Taurus AP2040 vám umožní …

Více info zde
★★★★★★★★★★99%
Cena: 3 499 Kč

7.místo

Malatec 10997 Čistička vzduchu 1.7 L bílá

Čistička vzduchu Malatec 10997 Čistička vzduchu 1.7 L bílá:Čistička vzduchu …

Více info zde
★★★★★★★★★★93%
Cena: 1 898 Kč

8.místo

Toshiba CAF-X50XPL

Čistička vzduchu Toshiba CAF-X50XPL:Dýchejte čistější a zdravější vzduch bez škodlivých …

Více info zde
★★★★★★★★★★92%
Cena: 3 732 Kč

9.místo

Smoot Air Lite

Čistička vzduchu Smoot Air Lite:Čistička vzduchu Smoot na přání zajistí …

Více info zde
★★★★★★★★★★91%
Cena: 1 590 Kč

10.místo

Tesla Smart Air Purifier Pro M

Čistička vzduchu Tesla Smart Air Purifier Pro M: Čistička vzduchu …

Více info zde
★★★★★★★★★★94%
Cena: 3 990 Kč

Přínosy čističky vzduchu

Seznam největších výhod používání čističky vzduchu:

 • Snížení rizika onemocnění přenášených vzduchem – je to trochu nechutné pomyšlení, ale mnoho virů, které nám způsobují nemoci, se nachází ve vzduchu, který dýcháme. Když někdo nemocný kýchne nebo zakašle, vylučuje do vzduchu infikované kapičky. Tyto kapičky zůstávají ve vzduchu a později je mohou vdechnout další lidé, což může způsobit onemocnění. Vzdušnou cestou se přenášejí různé nemoci, od běžného nachlazení až po COVID.
 • Uleví při alergiích – ať už je to kvůli zvířecí srsti, sezónnímu pylu nebo roztočům, alergie jsou běžně vyvolávány vzduchem, který dýcháme. Domácí čističky vzduchu účinně filtrují širokou škálu znečišťujících látek v ovzduší, které vedou k příznakům alergie, jako je slzení očí, sípání a celkové nepohodlí. Studie z roku 2018 zjistila, že systémy čištění vzduchu přinesly alergikům během čtyřtýdenního zkušebního období výraznou úlevu.
 • Prodlouží životnost klimatizace – jedním z dlouhodobých přínosů čističky vzduchu je podpora, kterou poskytuje vaší klimatizaci. Velké množství znečištěného vzduchu v interiéru může značně zatížit vaši klimatizační jednotku. Filtry, ventilátory a další části klimatizačního systému budou fungovat méně efektivně, pokud budou zaneseny prachem a dalšími znečišťujícími látkami. Čistička vzduchu může pomoci prodloužit životnost vaší klimatizace tím, že odstraní škodliviny ze vzduchu, které systém dodatečně zatěžují.
 • Chraňte své děti a starší osoby – ačkoli toxiny v interiéru nejsou zdravé pro lidi jakéhokoli věku, Světová zdravotnická organizace zjistila, že děti a starší lidé jsou obzvláště náchylní ke špatným účinkům škodlivin v ovzduší. Pokud žijete ve vícegenerační domácnosti, je čistička vzduchu snadným způsobem, jak ochránit své blízké.
 • Užijte si lépe vonící domov – pokud jste majiteli domácích zvířat nebo kuřáky, je pravděpodobné, že váš domov obsahuje některé úporné pachy, které se nedají neutralizovat, ať se snažíte sebevíc. Jednou z nejpřekvapivějších výhod používání čističky vzduchu v domácnosti je však to, že systém dokáže ze vzduchu odstranit zapáchající částice a zanechat vám v celém domě svěžejší vůni.
 • Zmírnění příznaků astmatu – četné studie spojují kvalitu vzduchu v interiéru se závažností příznaků astmatu. Souvislost je jasná – špatná kvalita vzduchu v interiéru zhoršuje dýchací problémy u lidí s astmatem a může dokonce vyvolat plnohodnotný astmatický záchvat.
 • Dosáhněte vynikajícího spánku – výzkumníci z Dánské univerzity zjistili, že kvalita vzduchu, který dýcháme, má zásadní vliv na kvalitu našeho spánku. Je stejně důležitá jako teplota v místnosti a úroveň hluku! Vzhledem k tomu, že nižší riziko srdečních onemocnění a obezity přímo souvisí se správným spánkem, je zřejmé, že dostatek odpočinku je pro celkové zdraví zásadní složkou. Zvažte klimatizaci se systémy filtrace nebo čištění vzduchu, které mohou pomoci zlepšit kvalitu vašeho spánku.
 • Zlepšete svou celkovou pohodu – podle agentury EPA může špatná kvalita vzduchu v interiéru způsobit řadu zdravotních problémů, od podráždění očí, nosu a krku až po onemocnění dýchacích cest, srdeční choroby a rakovinu. Dlouhodobé vystavení nefiltrovaným znečišťujícím látkám v ovzduší může vážně narušit vaši celkovou pohodu. Investicí do kvalitní čističky vzduchu pro vaši domácnost učiníte důležitý krok k posílení celkového zdraví vás i vašich blízkých na dlouhá léta dopředu.
 • Užijte si snadnější úklid – i když často uklízíte, může vám zbavování se prachu připadat jako sisyfovský úkol bez konce. Naštěstí vám ve vašem boji může skutečně pomoci systém čističky vzduchu. Čističky vzduchu vysávají prach a další škodliviny přímo ze vzduchu a zachycují částice ve vnitřních filtrech uvnitř zařízení. To znamená, že se méně prachu dostane do koutů a zákoutí ve vaší domácnosti.

Tipy pro používání a údržbu

 • ujistěte se, že je prostor kolem čističky vzduchu čistý
 • vždy kontrolujte indikátor filtru čističky vzduchu
 • umístěte čističku vzduchu do polohy, ze které může volně nasávat vzduch
 • na horní část čističky vzduchu nikdy nic nepokládejte
 • k čištění čističky vzduchu nikdy nepoužívejte žádné čisticí prostředky ani jiná rozpouštědla
 • čističku vzduchu je třeba před odpojením ze zásuvky vypnout
 • před čištěním vypněte čističku vzduchu a odpojte ji ze zásuvky
 • k čištění vnějších částí čističky vzduchu můžete použít suchý nebo vlhký hadřík
 • uvnitř čističky vzduchu byste měli k čištění vždy používat suchý hadřík
 • HEPA a uhlíkové filtry nejsou omyvatelné a nikdy na ně nepoužívejte vysavač
 • trvalé filtry je třeba čistit nejméně jednou za tři měsíce
 • permanentní filtr byste měli kontrolovat každé dva týdny

Závěr

Znečištění se již neomezuje pouze na předměstí průmyslových měst. Je to „vzduch“, o kterém mluvíme, a bohužel se pohybuje. Po postupném zvyšování hladiny neznámých chemikálií ve vzduchu je to kvůli úmyslným průmyslovým emisím nebo „přírodním“ lesním požárům. Privilegium pouhého dýchání čistého vzduchu se zdá být ztraceno.

Vyvolávané zdravotní problémy u dětí a seniorů v důsledku větších rizik znečištění mohou i zdraví lidé s citlivým imunitním systémem přilákat nežádoucí alergie, jsou-li vystaveni smogovému prostředí. Přestože jsou čističe vzduchu lokalizovány, poskytují téměř úplnou nápravu problému. Opravdové čističe vzduchu HEPA vyhovují chvályhodnému standardu čištění vzduchu, který přední zdravotnický pracovník věří, že snadno řeší znečišťující látky v domácnosti. Je proto moudré nainstalovat velký pokojový čistič vzduchu, který zajistí, aby všichni vaši rodinní příslušníci dýchali čistý vzduch, přinejmenším v interiéru.

Zdroj:
https://www.airpurifierfirst.com/blog/air-purifier-maintenance-tips-and-guides/
https://www.tadiran-international.com/10-benefits-of-using-an-air-filtration-system-for-home/

Ohodnoťte tento příspěvek!
5/5 (1)

Redakce ahaRecenze.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *