image

vybíráme nejlepší čističky vzduchu 2023 přinášíme vám test + porovnání těch nejlepších čističek vzduchu v roce 2023

 • Ušetříme vám čas, peníze a starosti při hledání nejlepší čističky vzduchu.
 • Inspirujeme se hodnocením spotřebitelů. Na základě uživatelských recenzí pomáháme vybírat nejlepší čističku vzuchu pro rok 2023
 • Pomáháme vás nasměrovat nejlevnější cestou vámi zvoleného produktu.

Pokud existuje jeden prvek života, který jsme všichni nuceni sdílet, je to vzduch, který dýcháme. Uzavřené čtyři stěny vám jistě poskytnou přizpůsobené životní prostředí, ale nedokáže regulovat již zhoršenou kvalitu vzduchu ve váš prospěch. Scénář se ještě zhoršuje, pokud jste majitelem domácích mazlíčků, máte stávající respirační poruchu nebo nějakou formu alergie. V tomto případě nezbývá nic lepšího, než zakoupit nejlepší čističku vzduchu.

Evropská agentura na ochranu životního prostředí každoročně přezkoumává v průměru asi 1500 nových sloučenin, které se mají zavést do životního prostředí. Z toho je téměř 90% chemických sloučenin schváleno bez omezení. Takové průmyslové standardy spojené s úmyslným nebezpečím znečištění vedly k vážnému zhoršení kvality ovzduší kolem nás.

Nejlepší čistička vzduchu podle heureka.cz

Vítěz testu spotřebitelů roku 2023

Lidovka

ETA Puretee 0569 90000

Čistička vzduchu ETA Puretee 0569 90000 : Čistička vzduchu ETA Puretee 0569 90000 Chcete výrazně zlepšit ovzduší u vás doma? …

Více info zde
★★★★★★★★★★96%
Cena: 1 509 Kč

Zlatá střední cesta

Leitz TruSens Z-2000

Čistička vzduchu Leitz TruSens Z-2000:Renomovaná německá značka s tradicí od roku 1871.Řešíte kvalitu vzduchu kvůli alergii, astmatu nebo snížené imunitě?Naše odpověď …

Více info zde
★★★★★★★★★★99%
Cena: 5 039 Kč

Vítěz testu

Hisense AP580H

Čistička vzduchu Hisense AP580H:Čistička vzduchu HISENSE vám snadno zajistí dýchatelnější vzduch pro všechny členy domácnosti. Tento pohotový přenosný dříč je …

Více info zde
★★★★★★★★★★95%
Cena: 7 499 Kč

Pro náročné

Philips Dual Scan Series 4000i AC3858/51

Čistička vzduchu Philips Dual Scan Series 4000i AC3858/51: Philips Dual Scan Series 4000i Čistička vzduchu s připojením k aplikaci Clean …

Více info zde
★★★★★★★★★★97%
Cena: 13 999 Kč

Jaké jsou různé typy čističek vzduchu?

Určitě jste si všimli, že čističky vzduchu jsou v různých tvarech, velikostech a barvách, ale to není vše, co je rozdílné mezi nimi. Různé modely čističek vzduchu používají k čištění vzduchu kolem sebe různé technologie. Některé jsou v některých aspektech účinnější než jiné a naopak.

Je proto důležité, abyste nejprve porozuměli těmto technologiím a pochopili, která z nich by pro vaše specifické potřeby fungovala nejlépe. Teprve pak si budete moci vybrat nejlepší čističku vzduchu vybavenou příslušným zařízením na čištění vzduchu pro vaše osobní požadavky.

nejlepší čističky vzduchu podle výsledků spotřebitelů v roce 2023

1.místo

Airbi REFRESH

Čistička vzduchu Airbi REFRESH: Čistička vzduchu Airbi REFRESH dokáže přinést čistší a svěžejší vzduch všem, …

Více info zde
★★★★★★★★★★91%
Cena: 3 989 Kč

2.místo

Levoit Core300-RAC

Čistička vzduchu Levoit Core300-RAC :Není vyplněn Alternativní text k fotografii!Čistý vzduch ve vaší místnosti díky …

Více info zde
★★★★★★★★★★98%
Cena: 3 289 Kč

3.místo

Proscenic A8

Čistička vzduchu Proscenic A8: Vysoce účinná čistička vzduchu pro velké místnosti Čistička vzduchu Proscenic A8 …

Více info zde
★★★★★★★★★★95%
Cena: 2 796 Kč

4.místo

Siguro AP-G35 Pure Air WHITE + Airlogy Kit M310 Stěr

Čistička vzduchu Siguro AP-G35 Pure Air WHITE + Airlogy Kit M310 Stěr:Čistička vzduchu Siguro okamžitě …

Více info zde
★★★★★★★★★★96%
Cena: 4 499 Kč

5.místo

Levoit Core Mini

Čistička vzduchu Levoit Core Mini:Čistička vzduchu Levoit přinese čerstvější a čistší vzduch pro vás i …

Více info zde
★★★★★★★★★★91%
Cena: 1 999 Kč

6.místo

DUUX Bright Black SMART

Čistička vzduchu DUUX Bright Black SMART:Čistička vzduchu Duux na přání zajistí svěžejší vzduch pro všechny …

Více info zde
★★★★★★★★★★92%
Cena: 5 599 Kč

7.místo

Electrolux Pure A9 PA91-404DG

Čistička vzduchu Electrolux Pure A9 PA91-404DG:Výkonná čistička vzduchu Electrolux PA91-404DG z řady PURE A9 je …

Více info zde
★★★★★★★★★★94%
Cena: 10 390 Kč

8.místo

Tesla Smart Air Purifier Pro XL

Čistička vzduchu Tesla Smart Air Purifier Pro XL: Čistička vzduchu Tesla Smart Air Purifier Pro …

Více info zde
★★★★★★★★★★94%
Cena: 6 489 Kč

9.místo

Concept CA2000 Perfect Air Smart černá

Čistička vzduchu Concept CA2000 Perfect Air Smart černá: Dopřejte si čistý a svěží vzduch s …

Více info zde
★★★★★★★★★★91%
Cena: 3 849 Kč

10.místo

Soler&Palau Airpur-360 čistička vzduchu

Čistička vzduchu Soler&Palau Airpur-360 čistička vzduchu:Čistička vzduchu Soler&Palau Ventilation Group dokáže navodit čistší a dýchatelnější …

Více info zde
★★★★★★★★★★94%
Cena: 18 502 Kč

11.místo

Rowenta PU8080F0 Pure Home

Čistička vzduchu Rowenta PU8080F0 Pure Home: Select brand: Úvod Hlavní info Galerie Technické specifikace Rowenta …

Více info zde
★★★★★★★★★★98%
Cena: 13 990 Kč

12.místo

SENCOR SHA 9400WH

Čistička vzduchu SENCOR SHA 9400WH:Sencor Čistička vzduchu SHA 9400WHSHA 9400WHNení vyplněn Alternativní text k fotografii!Není …

Více info zde
★★★★★★★★★★93%
Cena: 5 499 Kč

13.místo

Woods AD30G

Čistička vzduchu Woods AD30G:Čistička vzduchu Woods umí vytvořit čerstvější a dýchatelnější vzduch nejen pro ty, …

Více info zde
★★★★★★★★★★97%
Cena: 11 690 Kč

14.místo

Leitz TruSens Z-1000

Čistička vzduchu Leitz TruSens Z-1000:Renomovaná německá značka s tradicí od roku 1871.Řešíte kvalitu vzduchu kvůli …

Více info zde
★★★★★★★★★★97%
Cena: 3 999 Kč

15.místo

Rowenta PU6080F0 Intense Pure Air Connect XL

Čistička vzduchu Rowenta PU6080F0 Intense Pure Air Connect XL: Select brand: Úvod Hlavní info Galerie …

Více info zde
★★★★★★★★★★92%
Cena: 7 999 Kč

HEPA filtry

Pokud jste už nějakou dobu hledali  na internet dobrou čističku vzduchu pro svůj domov nebo kancelář, možná jste se s termínem HEPA setkali alespoň několikrát. Filtry HEPA jsou nejpoužívanějším zařízením v čističkách vzduchu často spojených s jedním nebo více z následujících čtyř.

HEPA je zkratka, která znamená vysoce účinný vzduch ve formě částic. V podstatě může filtr HEPA zachytit 99,97% suspendovaných částic ve vzduchu, které jsou 0,3 mikronů ve vzduchu. Co to vlastně znamená? Z hlediska kontextu je tloušťka průměrného řetězce lidských vlasů 100 mikronů. Takže filtr HEPA může zachytit částice, které jsou zhruba 330krát tenčí v průměru než pramen vlasů! Jinými slovy, je to docela efektivní.

Chcete-li dále vyhodnotit, co lze očekávat od filtru HEPA, zvažte následující údaje:

 • Roztoči jsou asi 300 mikronů
 • Spóry se pohybují od 3 do 30 mikronů
 • Bakteriální mikroby mohou být 0,3 až 60 mikronů
 • Plíseň může být mezi 3 až 10 mikrony

To znamená, že filtr HEPA může účinně odstranit větší částice ze vzduchu, včetně mazlíčků, pylu, spór, roztočů a dokonce i některých bakteriálních druhů. Existují však některé druhy bakterií a virů, které nemusí růst na prahovou hodnotu 0,3 mikrometru, a proto je nelze účinně odstranit pouze pomocí HEPA filtru. V důsledku toho se u HEPA filtru může ve většině nejprodávanějších čističů vzduchu často objevit další doplňková technologie .

Poznámka:Na trhu jsou k dispozici méně účinné varianty True HEPA filtrů, které jsou inzerovány jako filtry typu HEPA a HEPA. Lidé si je často pletou s filtry True HEPA a padají na záludnou marketingovou taktiku.

Ionizátory

Ion je v podstatě nabitý atom. Ionizátor přesně dělá náboje neutrálních plovoucích částic, které nemohly být fyzicky odfiltrovány přes filtr HEPA. Jakmile se částice nabijí, mají tendenci se lepit na pevné povrchy místo toho, aby zůstaly nad vodou.

Tento přístup v podstatě nevylučuje suspendované částice úplně, spíše je dočasně vysílá ze vzduchu. Takové nabité částice přilepené na stěnách nebo nábytku mohou mít opět tendenci kontaminovat vzduch, jakmile jsou uvolněny.

Generátory ozonu

Čističe ozónového vzduchu jsou mezi ostatními typy čističů vzduchu velmi kontroverzní. Zatímco výrobci se snaží inovativní popisy popsat, jak bezpečné a efektivní je jejich použití, výzkum však naznačuje, že je to jinak.

Generátory ozonu produkují ozonový plyn, který má reagovat s jinými kontaminanty ve vzduchu a přeměňovat je na jiné neškodné sloučeniny. Navzdory úspěšné výrobě a prodeji  nebyly značky schopny získat oprávněný souhlas zdravotnických pracovníků a zdravotnických organizací.

Naopak, zdravotní pracovníci varovali lidi před používáním generátorů ozonu kvůli jejich potenciálním zdravotním rizikům. Například expozice ozonu může zhoršit příznaky astmatu a dokonce způsobit trvalé poškození plic.

Začněme, nárokované reakce vnitřních sloučenin s ozonem mohou trvat několik měsíců. Aby se tyto chemikálie úplně eliminovaly, měly by být koncentrace ozonu mnohem vyšší než doporučené normy. Čističky ozónu navíc nemohou odstranit potenciální alergeny, jako jsou spory, prach a pyl, což z nich činí samy o sobě nekompletní systém.

UV čističe vzduchu

UV světla jsou často viděna jako doplněk čističe vzduchu na bázi filtru pro zvýšení celkové účinnosti jednotky; místo toho, aby se jednalo o úplný mechanismus čištění vzduchu. Důvodem je, že UV světla mohou odpovídat pouze za patogenní mikroby včetně plísní, bakterií a virů a nikoli za jiné suspendované kontaminanty nebo plyny.

Ultrafialové světlo s krátkými vlnami (UV-C světlo) je germicidní; což znamená, že ničí bakterie a viry ničením jejich genetické struktury. K tomu však dochází pouze tehdy, jsou-li mikroby přímo vystaveny záření; ne, když jsou přeplněné mezi jinými suspendovanými znečišťujícími látkami ve vzduchu.

Je proto velmi důležité, aby UV lampa byla vybavena účinným filtrem, který fyzicky odstraní suspendované částice před ní. Filtr HEPA spojený s UV lampou vytváří účinnou kombinaci pro úplné vyčištění vzduchu suspendovaných znečišťujících látek (alergeny a chemické sloučeniny) a patogenních mikrobů.

Filtry s aktivním uhlím

Filtry s aktivním uhlím se široce používají k odstranění plynných znečišťujících látek včetně těkavých organických sloučenin (VOC), cigaretového kouře a dalších nepříjemných zápachů. Je však důležité si uvědomit, že tyto filtry nemohou zachytit pevné suspendované částice (prach, plísně, pyl) na rozdíl od filtru HEPA, o kterém jsme diskutovali o něco dříve.

Aktivní uhlík působí jako adsorpční povrch, kde molekuly plynu mají tendenci se lepit, dokud filtr nedosáhne nasycení. To může trvat kdekoli mezi rokem nebo dvěma. Totéž platí pro HEPA filtr a další předfiltry. Možná budete chtít přečíst a potvrdit ustanovení o frekvenci výměny filtru, abyste minimalizovali celoživotní náklady vašeho čističe vzduchu.

nejlevnější a nejlepší čističky vzduchu

1.místo

Airbi REFRESH

Čistička vzduchu Airbi REFRESH: Čistička vzduchu Airbi REFRESH dokáže přinést …

Více info zde
★★★★★★★★★★91%
Cena: 3 989 Kč

2.místo

Levoit Core300-RAC

Čistička vzduchu Levoit Core300-RAC :Není vyplněn Alternativní text k fotografii!Čistý …

Více info zde
★★★★★★★★★★98%
Cena: 3 289 Kč

3.místo

Proscenic A8

Čistička vzduchu Proscenic A8: Vysoce účinná čistička vzduchu pro velké …

Více info zde
★★★★★★★★★★95%
Cena: 2 796 Kč

4.místo

Levoit Core Mini

Čistička vzduchu Levoit Core Mini:Čistička vzduchu Levoit přinese čerstvější a …

Více info zde
★★★★★★★★★★91%
Cena: 1 999 Kč

5.místo

Concept CA2000 Perfect Air Smart černá

Čistička vzduchu Concept CA2000 Perfect Air Smart černá: Dopřejte si …

Více info zde
★★★★★★★★★★91%
Cena: 3 849 Kč

6.místo

Leitz TruSens Z-1000

Čistička vzduchu Leitz TruSens Z-1000:Renomovaná německá značka s tradicí od …

Více info zde
★★★★★★★★★★97%
Cena: 3 999 Kč

7.místo

SENCOR SHA 8400WH-EUE3

Čistička vzduchu SENCOR SHA 8400WH-EUE3: Sencor Čistička vzduchu SHA 8400WH-EUE3 …

Více info zde
★★★★★★★★★★95%
Cena: 1 999 Kč

8.místo

CONCEPT CA1010 Perfect Air Smart

Čistička vzduchu CONCEPT CA1010 Perfect Air Smart:Čističky vzduchu CONCEPT/cisticky-vzduchu/concept/18850736-v3995.htmConcept CA1010Klíčové …

Více info zde
★★★★★★★★★★97%
Cena: 2 399 Kč

9.místo

Beurer LR 220

Čistička vzduchu Beurer LR 220: Čistička vzduchu Beuer LR 220 …

Více info zde
★★★★★★★★★★97%
Cena: 3 659 Kč

10.místo

Black+Decker BXAP350E

Čistička vzduchu Black+Decker BXAP350E:Čistička vzduchu BLACK+DECKER umí vykouzlit mnohem svěžejší …

Více info zde
★★★★★★★★★★94%
Cena: 3 681 Kč

Přínosy čističky vzduchu

Seznam největších výhod používání čističky vzduchu:

 1. Zlepšení kvality vzduchu v místnosti: Čističky vzduchu dokážou odstranit škodlivé nečistoty a pachy z vzduchu, což může významně zlepšit kvalitu vzduchu v místnosti.
 2. Úleva při alergiích: Pro osoby trpící alergiemi může být mít v místnosti čističku vzduchu velkým přínosem, protože dokáže odstranit alergeny, jako jsou roztoči a prach, ze vzduchu.
 3. Snížení rizika infekce: Čističky vzduchu mohou pomoci snížit riziko infekce nachlazením nebo chřipkou, protože dokážou odstraňovat viry a bakterie z vzduchu.
 4. Zlepšení spánku: Kvalitní spánek je důležitý pro zdraví a pohodu, a čističky vzduchu mohou pomoci zlepšit spánek tím, že odstraní nečistoty a pachy ze vzduchu v ložnici.
 5. Snížení únavy a zlepšení koncentrace: Dýchání čistého vzduchu může pomoci snížit únavu a zlepšit koncentraci, což může být přínosem zejména pro pracující lidi nebo školáky.
 6. Ochrana před škodlivými látkami: Některé čističky vzduchu jsou schopné odstraňovat škodlivé látky, jako jsou těžké kovy a chemické látky, ze vzduchu, což může přispět k ochraně zdraví lidí v místnosti.
 7. Zlepšení výkonu domácích spotřebičů: Některé čističky vzduchu obsahují filtry, které mohou chránit domácí spotřebiče, jako jsou například klimatizace nebo vysavače, před poškozením způsobeným prachem a jinými nečistotami. Toto může zlepšit jejich výkon a prodloužit jejich životnost.
 8. Zlepšení kvality vzduchu v autě: Pokud používáte čističku vzduchu v autě, může to zlepšit kvalitu vzduchu, který dýcháte, zejména pokud jezdíte po městě nebo po dálnici, kde je vzduch často kontaminovaný emisemi a jinými škodlivými látkami.
 9. Snížení nákladů na údržbu: Pokud používáte čističku vzduchu, může to snížit náklady na údržbu domácích spotřebičů a zařízení, protože odstraňuje prach a jiné nečistoty, které by jinak mohly poškodit tyto přístroje.
 10. Zlepšení estetiky prostoru: Některé čističky vzduchu jsou navrženy tak, aby se dobře hodily do interiéru a mohly tak přispět k celkovému vzhledu a estetice prostoru.

Tipy pro používání a údržbu

 • ujistěte se, že je prostor kolem čističky vzduchu čistý
 • vždy kontrolujte indikátor filtru čističky vzduchu
 • umístěte čističku vzduchu do polohy, ze které může volně nasávat vzduch
 • na horní část čističky vzduchu nikdy nic nepokládejte
 • k čištění čističky vzduchu nikdy nepoužívejte žádné čisticí prostředky ani jiná rozpouštědla
 • čističku vzduchu je třeba před odpojením ze zásuvky vypnout
 • před čištěním vypněte čističku vzduchu a odpojte ji ze zásuvky
 • k čištění vnějších částí čističky vzduchu můžete použít suchý nebo vlhký hadřík
 • uvnitř čističky vzduchu byste měli k čištění vždy používat suchý hadřík
 • HEPA a uhlíkové filtry nejsou omyvatelné a nikdy na ně nepoužívejte vysavač
 • trvalé filtry je třeba čistit nejméně jednou za tři měsíce
 • permanentní filtr byste měli kontrolovat každé dva týdny

Závěr

Znečištění vzduchu se již neomezuje pouze na předměstí průmyslových měst. Skvělá čistička vzduchu může výrazně zlepšit váš život. Sníží množství alergenů, jako jsou pyly a spory plísní, a ochrání vás před kouřem z lesních požárů a jinými druhy kouře. Aby se však čistička vzduchu dala označit za skvělou, musí být dostatečně výkonná, aby vyčistila vzduch ve velkém obývacím pokoji nebo herně, dostatečně tichá, abyste u ní mohli spát v ložnici, a dostatečně levná, aby bylo rozumné mít jich několik rozmístěných po celém domě. Čističky vzduchu s HEPA filtrem ocení nejenom rodiče malých dětí, ale i senioři a lidé s citlivým imunitním systémem.

Zdroj:
https://www.tadiran-international.com/10-benefits-of-using-an-air-filtration-system-for-home/

Ohodnoťte tento příspěvek!
5/5 (1)

Redakce ahaRecenze.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *