image

vybíráme nejlepší sněhovou frézu 2024 PŘINÁŠÍME VÁM TEST + POROVNÁNÍ TĚCH NEJLEPŠÍCH sněhových fréz V ROCE 2024

  • Ušetříme vám čas, peníze a starosti při hledání nejlepší sněhové frézy.
  • Inspirujeme se hodnocením spotřebitelů. Na základě uživatelských recenzí pomáháme jak vybrat sněhovou frézu pro rok 2024
  • Pomáháme vás s nasměrovat nejlevnější cestou vámi zvoleného produktu.

Když je vám pět let, snad to nejlepší, co vás může potkat, je napadlý sníh. Když je vám 35 let a potřebujete dostat auto ze závěje, abyste přišli včas do práce, je to naopak to nejhorší, co se vám může stát.

Pokud stále odhazujete sníh lopatou a lámete si u toho záda, nemusíme vám asi říkat, že existuje jednodušší způsob, jak tuto práci udělat. Ano, mluvíme o sněhové fréze a běžte určitě do toho. Budete mít možnost uklidit velké plochy a hlubší sníh mnohem rychleji, aniž byste si během procesu jakkoli ublížili. Pokud žijete v místě, kde běžné teploty padají pod bod mrazu a sněhové závěje jsou obrovské, zachraňte se a pořiďte si sněhovou frézu.

Většina těchto strojů minimalizuje fyzickou námahu a je například možné měnit směr i vzdálenost odhozeného sněhu bez nutnosti stroj zastavovat, takže je celá práce mnohem snadnější a rychlejší.

Sněhové frézy jsou velkou investicí a to doslovně, takže je nezbytné, abyste si pro danou práci vybrali tu správnou – a to záleží především na frekvenci sněžení a následné hloubce sněhu, na terénu krajiny, kterou musíte vyčistit, a samozřejmě také na vašem rozpočtu.

Sněhové frézy cenově začínají přibližně na 2 000 Kč u základních jednostupňových elektrických verzí a u dvoustupňových verzí je to 10 000 Kč. Je zřejmé, že jakékoli další funkce, jako jsou LED světlomety nebo zpátečka, tento stroj vylepšuje. Pokud potřebujete nějakou silnější variantu, třístupňové sněhové frézy začínají na zhruba 24 000 Kč.

Sněhové frézy tradičně spadají do dvou kategorií: jednostupňové pro místa s minimálním sněžením a dvoustupňové pro oblasti s větší sněhovou zátěží. Pokud ve vaší oblasti padá těžký sníh, jsou nezbytné dvoustupňové frézy. Skládají se z předního šneku (první stupeň), který pohání sníh do stroje a oběžného kola (druhý stupeň), které sníh odhazuje ze stroje pryč. Jako problém by se u dvoustupňových fréz mohla zdát jejich hmotnost, ale ty lepší modely mají posilovač řízení, který usnadňuje manévrování.

Pokud u vás napadne hodně sněhu, určitě budete potřebovat dvoustupňovou sněhovou frézu s dosahem širokým přibližně 65 cm. S tak širokým dosahem účinně zachytíte tak 15 až 30 cm sněhu. Větší stroje mají šířku asi 70 cm.

Dalším, co je důležité při nákupu řešit, je napájení. V zásadě mají tyto frézy benzínový nebo elektrický pohon, přičemž elektrické jsou v těchto dnech stále více populární, protože nevydávají žádné výpary. Zde je naše nabídka nejlepších sněhových fréz na trhu.

Náš tip

Pokud vlastníte zahradní traktor, stačí vám dokoupit radlici na sníh.

vítězové testu spotřebitelů – Nejlepší sněhové frézy 2024

Jak dlouho vydrží sněhové frézy

Jak dlouho vaše sněhové frézy vydrží, záleží na značce, na tom, jak moc frézu používáte a jak dobře se o ni staráte. Správná údržba a příprava na mimosezónu pomáhají s dlouhou životností, proto si přečtěte více o tom, jak stroj udržovat.

Je to dobrý nápad vzít sněhové frézy každý rok nebo dva na vyladění – pokud je v zimě často používána, doporučujeme provádět prohlídku a seřízení každoročně. Vyladění jednostupňové sněhové frézy stojí mezi 1 500 a 3 000 Kč a u dvoustupňového modelu mezi 2 000 až 5 000 Kč. Pravidelné vyladění mimo jiné zahrnuje čištění, výměnu oleje a instalaci nové zapalovací svíčky. Pokud stroj potřebuje velké opravy nebo speciální díly, může být celková částka k zaplacení samozřejmě vyšší. Komponenty jako pásy je třeba vyměnit každých pět až sedm let.

Více online zdrojů říká, že sněhové frézy vyrobené mezi šedesátými a osmdesátými léty byly lépe konstruovány a vyrobeny z lepších materiálů než ty, které se vyrábějí dnes. Údajně jsou mnohé z těchto starých sněhových fréz stále v plné síle. Výdrž dnešních sněhových fréz se odhaduje na asi 10 let, ale při správné údržbě můžete její životnost i zdvojnásobit.

Seznam nejlepších sněhových fréz podle testu & recenze spotřebitelů 2024

Jak dobré jsou elektrické sněhové frézy 

V některých situacích je elektrická sněhová fréza určitě skvělým řešením. Benzínové jsou ovšem téměř vždy výkonnější než jejich elektrické protějšky. Pokud žijete v oblasti s velkým množstvím sněhu a obvykle vám nasněží 60 cm a více, je benzínová sněhová fréza prostě nezbytná. Ale pokud žijete v údolí nebo v oblasti, kde jsou běžné sněhové srážky 5 až 15 cm, je ideální elektrická sněhová fréza. Někteří lidé žijící v oblastech s velkým množstvím sněhu, mají po ruce benzínové i elektrický frézy, které mohou použít v případě různě silné bouře.

Elektrické sněhové frézy se snadněji ovládají než benzínové, takže je to stroj, který mohou i vaše děti použít k odklízení sněhu po méně silném nasněžení. Z lehčí sněhové bouře obvykle není tolik sněhu, který by vyžadoval velký dvoustupňovou nebo třístupňovou sněhovou frézu. I když je ruční odhazování sněhu někdy lepší volbou, může být nakonec docela únavné, hlavně tam, kde se trvale vyskytuje mírné sněžení. Je příjemné mít spolehlivou elektrickou sněhovou frézu, kterou můžete zapojit a ihned odklidit nežádoucí napadaný sníh.

nejlevnější a nejlepší sněhové frézy

Použití sněhové frézy na mokrém sněhu

Jednoduše výkonná sněhová fréza odstraní i mokrý sníh, ale pokud je už velmi mokrý, může se fréza ucpat, zejména v oblasti pluhu na spodní části. Toto použití platí zejména v oblastech s velkým množstvím těžkého a mokrého sněhu, který je nutné odstraňovat.

Při potřebě odstranění mokrého sněhu můžete vyzkoušet několik rad, jako například nastříkat  nepřilnavý sprej na vnitřní stranu skluzu ještě než začnete nabírat sníh nebo můžete také použít hůl nebo nějaký čisticí nástroj, který je součástí příslušenství mnoha sněhových fréz. Vždy byste však měli použít nástroj určený přímo k vyčištění skluzu. Zasahovat do frézy při chodu rukou je vysoce nebezpečné, protože uvolnění napětí z odklízení sněhu může neočekávaně vyvolat různé otřesy a změny, někdy zrychlení, jindy třeba vypnutí sněhové frézy.

Příprava sněhové frézy na začátku zimy svépomoci

O co se dále zajímat při výběru sněhové frézy

Design

Nejlepší sněhové frézy mají širokou čistící cestu a vypouštěcí vzdálenost. 18 cm široká čisticí cesta je průměrná šířka, a čím větší je čistící dráha, tím menší práci budete mít při odhazování sněhu. Frézy, které mohou odhazovat sníh dále než půl metru, jsou ideální pro velké a široké příjezdové cesty.

Zatímco většina elektrických sněhových fréz se připojuje do elektrické zásuvky, je k dispozici také mnoho typů na baterie. Jsou optimální pro ty, kteří nemají rádi vlečný napájecí kabel, a také pro majitele dlouhých příjezdových cest nebo těžko přístupných míst.

Manévrovatelnost

Zvažte, jak snadné bude s každou sněhovou frézou manipulovat. Hmotnost je velice důležitá, právě pokud jde o manévrovatelnost. Obecně platí, že čím je sněhová fréza lehčí, tím menší úsilí je potřeba vyvinout k jejímu posunutí. Dívejte se tedy raději po fréze s vlastním pohonem. Toto je právě základní funkce u benzínových sněhových fréz, protože jsou tak těžké, že většina lidí by je bez vlastního pohonu nemusela utlačit. U elektrických sněhových fréz je vlastní pohon mnohem méně běžný. Protože jsou lehčí, většina z nich je ovladatelná i bez této funkce.

Většina elektrických jednostupňových sněhových fréz je poháněna vpřed s předním pádlem, které jemně klouže po zemi. Některé jednostupňové frézy však mají přední pádla, která leží mírně nad zemí. S tímto druhem sněhové frézy budete muset většinu času frézu tlačit přes sníh, takže je mnohem obtížnější s ní manévrovat.

Řízení

Nejlepší elektrické sněhové frézy mají snadno použitelné ovládací prvky, které jsou na dosah. Vybírejte takové frézy, které mají rotační vypouštěcí skluz s klikou nebo pákou. Pokud má ruční otáčení, budete muset přestat tlačit a jít do přední části frézy pokaždé, když budete potřebovat změnit směr vypouštění sněhu. Nejlepší sněhové frézy také obsahují bezpečnostní uvolňovací rukojeť, která zabraňuje otáčení lopatek šneku. Mnohé z nejlepších fréz má světlomety, které také usnadňují odhazování sněhu ve tmě.

Chcete mít maximální kontrolu nad jakýmkoli terénem, ​​se kterým pracujete, ať už odstraňujete sníh na rovné příjezdové cestě, na celém parkovišti, na kopci nebo na klikatém terénu? V oblastech s velkým množstvím sněhu a kopcovitým terénem jsou nejlepší volbou dvojí nebo třístupňové sněhové frézy, které mohou efektivně rozsekat sníh a led před tím, než je vypustí zase ven. Pro některé oblasti s velkým množstvím sněhu je vhodná třístupňová sněhová fréza.  Výkonné sněhové frézy mají téměř vždy asi šest rychlostí vpřed a dvě rychlosti vzad, což umožňuje extra manévrovatelnost v těžkém terénu. Měnící se rychlost je nejdůležitější pro kopcovitý terén, nebo pokud se na cestě vyrovnáváte s nerovnoměrným množstvím sněhu.

Cena

U benzínových a elektrických sněhových fréz jsou samozřejmě ceny velmi rozdílné, což dává smysl. Benzínové mají mnohem více vnitřních součástí a jsou většinou vyrobeny z oceli, jsou postaveny hlavně pro odolnost a sílu. Můžete si koupit malé benzínové sněhové frézy od asi 8 700 do více než 24 000 Kč. Pokud žijete v oblastech s velkým množstvím sněhu, pravděpodobně budete chtít investovat do velké benzínové dvoustupňové sněhové frézy, která prostor dostatečně zbaví sněhové pokrývky. Tento druh benzínové frézy může stát kolem 20 000 Kč. V oblastech s mírným množstvím sněhu může stačit levnější benzínová nebo elektrická sněhová fréza. Zároveň se dají pořídit kvalitní elektrické sněhové frézy klidně pod 5 000 Kč.

Údržba a uskladnění

Po zimní sezóně je důležité provést údržbu, aby byla sněhová fréza připravena na další použití. Zde je několik kroků k údržbě:

  1. Vyčistěte povrch frézy: Odstraňte všechny zbytky sněhu a ledu.
  2. Ošetřete plasty: Použijte jemný čisticí prostředek na plasty a poté je vysušte.
  3. Kontrola kapaliny: Zkontrolujte úroveň oleje, paliva a chladicí kapaliny a doplňte, pokud je to nutné.
  4. Vyčistěte filtr: Vyčistěte vzduchový filtr a zkontrolujte, zda není poškozený. Pokud ano, vyměňte ho.
  5. Proveďte funkční test: Zapněte frézu a zkontrolujte, zda všechny funkce fungují správně.

Sněhovou fréza by měla být skladována v suchém a větraném prostoru, kde nebude vystavena povětrnostním vlivům jako je déšť, sníh či mráz a kde je mimo dosah zdrojů tepla. Ideálním místem pro skladování tak může být garáž, kůlna nebo suchý sklad. Před uložením by měla být sněhová fréza vždy očištěna a vysušena.

Ohodnoťte tento příspěvek!
3.7/5 (3)

Redakce ahaRecenze.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *