
vybíráme nejlepší nástěnnou klimatizaci 2023 PŘINÁŠÍME VÁM TEST + POROVNÁNÍ TĚCH NEJLEPŠÍCH nástěnných klimatizací V ROCE 2023
- Ušetříme vám čas, peníze a starosti při hledání nejlepší nástěnné klimatizace.
- Inspirujeme se hodnocením spotřebitelů. Na základě uživatelských recenzí pomáháme vybírat nejlepší nástěnnou klimatizaci pro rok 2023
- Pomáháme vás nasměrovat nejlevnější cestou vámi zvoleného produktu.
Nejlepší nástěnné klimatizace podle testu 2023
Lidovka
Samsung WindFree AJ040TXJ2KG/EU + AR07TXFYAWKNEU 2x vč.instalace
Multisplit klimatizace Samsung WindFree AJ040TXJ2KG/EU + AR07TXFYAWKNEU 2x vč.instalace: Dopřejte si příjemný pocit chladného vzduchu díky speciální technologii chlazení Cebu, …
Více info zdeCena: 79 816 KčZlatá střední cesta
Samsung WindFree AJ052TXJ3KG/EU + AR12TXFCAWKNEU + AR09TXFCAWKNEU vč.instalace
Multisplit klimatizace Samsung WindFree AJ052TXJ3KG/EU + AR12TXFCAWKNEU + AR09TXFCAWKNEU vč.instalace: Dopřejte si příjemný pocit chladného vzduchu díky speciální technologii chlazení …
Více info zdeCena: 95 217 KčVítěz testu
Samsung CEBU AJ068TXJ3KG/EU + AR09TXFYAWKNEU + AR07TXFYAWKNEU 2x vč.instalace
Multisplit klimatizace Samsung CEBU AJ068TXJ3KG/EU + AR09TXFYAWKNEU + AR07TXFYAWKNEU 2x vč.instalace: Dopřejte si příjemný pocit chladného vzduchu díky multisplitové klimatizaci …
Více info zdeCena: 117 581 KčPro náročné
Samsung WindFree AJ068TXJ3KG/EU + AR12TXFCAWKNEU + AR07TXFCAWKNEU 2x vč.instalace
Multisplit klimatizace Samsung WindFree AJ068TXJ3KG/EU + AR12TXFCAWKNEU + AR07TXFCAWKNEU 2x vč.instalace: Dopřejte si příjemný pocit chladného vzduchu díky speciální technologii …
Více info zdeCena: 124 144 KčJaký typ klimatizace si mám pořídit?
Pro většinu domácností bude nejlepší alternativou klimatizace s děleným systémem s reverzním cyklem. Pojďme rozebrat, co to znamená.
Druhy klimatizací a jejich cena
Splitové
Mají dvě části: vnitřní jednotku a venkovní jednotku, které jsou propojeny trubkami obsahujícími chladicí plyn. Jedná se o nejběžnější typ klimatizace a jsou vhodné pro místnost nebo otevřenou plochu do asi 60 m2. Cenové rozpětí: 14 000 Kč – 129 000 Kč.
Multisplitové
Podobné jako splitový systém, ale s jednou venkovní jednotkou připojenou ke dvěma nebo více vnitřním jednotkám. Vhodné pro dvě nebo tři místnosti, které jsou přiměřeně blízko u sebe, zejména když není možné použít oddělené splitové systémy nebo duální systém. Přibližně stejné cenové rozmezí jako za oddělené splitové systémy.
Potrubní
Má diskrétní centrální jednotku, obvykle umístěnou mimo vaši střechu, spojenou vzduchovým potrubím s výstupy vzduchu a senzory v každé místnosti. Dobré pro chlazení a vytápění celého domu. Cenové rozpětí: 118 000 Kč + (může snadno přesáhnout 230 000 Kč a více).
Okenní/nástěnné
Jednotka s jedním boxem, instalovaná v okně nebo skrz zeď. Vhodné pro místnosti a otevřené plochy až do 50 m2. Menší jednotky lze zapojit klasicky do zásuvky; větší mohou vyžadovat ještě další zapojení. Není tak úsporná nebo efektivní jako splitové systémy, ale je to rozumná možnost v případě omezeného rozpočtu nebo pokud není možné použít splitový systém (například pokud si pronajímáte byt). Cenové rozpětí: 9 000 Kč – 25 000 Kč.
Mobilní klimatizace
Jedna jednotka, kterou lze podle potřeby přesunout z místnosti do místnosti (ale obecně ne až tak snadno). Většina z nich má flexibilní potrubí, které musí být připojeno k oknu pro odvádění tepla ven. Vhodné pro místnosti, kde není možné mít zabudovanou klimatizaci (například pokud jste v podnájmu). Není tak účinná jako splitové systémy. Podívejte se na naše recenze mobilních klimatizací . Cenové rozpětí: 7 000 Kč – 30 000 Kč.
Nejlepší mobilní klimatizace v roce 2023 podle nezávislého testu
Co je to klimatizace s reverzním cyklem?
Klimatizace s reverzním cyklem může vytápět stejně dobře jako ochlazovat – ve skutečnosti je to jeden z nejlevnějších způsobů, jak vytápět váš dům v zimě.
V režimu ochlazování klimatizační jednotka s děleným systémem odebírá teplo ze vzduchu uvnitř místnosti a přesouvá jej ven přes chladicí plyn v potrubí spojujícím vnitřní a venkovní jednotky. Venkovní jednotka uvolňuje teplo a čerpá ochlazený vzduch zpět do vnitřní jednotky, kde cyklus pokračuje. V režimu vytápění je proces jednoduše obrácen, aby bylo možné odebrat tepelnou energii z venkovního vzduchu a poslat ji do interiéru (ano, i za chladného počasí je ve venkovním vzduchu nějaká tepelná energie).
Pokud klimatizace potřebujete pouze pro chlazení v létě (například pokud žijete v oblasti s mírnými zimami nebo již máte jiný topný systém), pak pro vás může být vhodná klasická klimatizace. Jsou obvykle levnější než modely s reverzním cyklem, a mívají všechny funkce stejné.
Pokoje a plochy až do 50 metrů čtverečních. Obvykle se klimatizace instaluje do okna nebo skrz zeď. Menší jednotky lze připojit klasicky do zásuvky; větší mohou vyžadovat další zapojení. Cenové rozpětí: 9 000 Kč – 25 000 Kč. |
nejlevnější a nejlepší nástěnné klimatizace
Jakou velikost klimatizace potřebuji?
Zde je náš stručný průvodce kapacitou klimatizace, kterou potřebujete pro konkrétní velikost místnosti.
Velikost pokoje | Kapacita |
Do 20 m 2 | 2–2,5 kW |
20–40 m 2 | 2,5–5 kW |
40–60 m 2 | 4–6 kW |
60–80 m 2 | 5–7 kW |
80+ m 2 | 6–9 kW |
Toto je pouze orientační přehled. Před zakoupením klimatizace si musíte udělat přesný výpočet, jinak se budete potýkat s těmito problémy:
- Příliš výkonné modely na danou velikost místnosti mohou pro dosažení cílové teploty běžet častěji v krátkých cyklech. To může způsobovat, že místnost bude příliš chladná nebo teplá, nebude docházet k dostatečnému odvlhčování (tj. vzduch bude příliš vlhký, což může být nepříjemné), zvýší se spotřeba energie a provozních nákladů a stejně tak i opotřebení systému.
- Modely s nedostatečným výkonem mohou běžet častěji při maximálním výkonu, což by mohlo naopak vysušit vzduch a také způsobit nadměrné opotřebení.
Náš tip: Pro danou místnost vyberte model se stejnou nebo mírně větší kapacitou.
Pokud například vypočítáte, že místnost potřebuje model 6 kW, hledejte klimatizaci s chladicím výkonem v rozsahu 6 kW až 6,5 kW (zhruba). Pravděpodobně nejlepší volbou je zakoupit model mírně nad požadovanou kapacitu než mírně pod ní, protože při extrémních teplotách může trochu zabručení navíc pomoci. Ale nepřekračujte příliš požadovanou kapacitu.
Jak udělat správný výpočet
Někteří montážní pracovníci a online kalkulačky nabízejí pouze zjednodušenou analýzu a mohou mít tendenci doporučit větší kapacitu, než skutečně potřebujete.
Je však třeba zvážit mnoho proměnných. Například dobře izolovaná místnost s okny orientovanými na jih bude na spodním konci kapacitního rozsahu, zatímco neizolovaná místnost s okny orientovanými na západ bude potřebovat vyšší kapacitní rozsah.
Správný výpočet zohledňuje všechny aspekty místnosti:
- Velikost místnosti: délka, šířka a výška.
- Typ pokoje: obývací pokoj, propojený obývací pokoj s kuchyní, ložnice atd.
- Velikost a orientace oken a prosklených dveří. Velké okno orientované na sever nebo západ může v létě vpustit hodně tepla.
- Žaluzie a závěsy na oknech.
- Izolace podlahy, stropu a stěn.
- Místní klima.
Kolik stojí provozování klimatizace?
Provozní náklady na středně velkou klimatizaci se pohybují přibližně od 3 000 Kč do
15 000 Kč ročně.
V našich recenzích klimatizací jsme změřili provozní náklady. Jak je vidět v níže uvedené tabulce, provozní náklady se mohou lišit v závislosti na modelu o několik tisíc korun ročně.
Provozní náklady na klimatizační jednotky, které jsme testovali | |
Velikost | Roční náklady na provoz * |
Malé (do 4kW) | 3 000–11 700 Kč |
Střední (4–6 kW) | 4 000 – 13 000 Kč |
Velké (nad 6kW) | 6 500 – 15 000 Kč |
* Založeno na tom, kolik elektřiny každý model spotřebuje při stanoveném množství chlazení a vytápění za rok při maximální kapacitě, a po zbytek roku v pohotovostním režimu (na základě nákladů na elektřinu 5 korun / kWh). Jedná se o orientační přehled; vaše skutečné provozní náklady se mohou lišit.
Jak hlučné jsou klimatizace?
Většina moderních splitových klimatizací je velmi tichá uvnitř i venku, ale před nákupem určitě stojí za to si hladinu hluku zkontrolovat.
V našem posledním testu se hluk z vnitřních jednotek pohyboval od 19 dB do 53 dB a u venkovních jednotek od 42 dB až do 69 dB (měřeno podle nejtiššího nastavení vnitřního ventilátoru).
Pro srovnání uvádíme několik běžných úrovní hluku:
- 30dBA: typická hladina hluku tichého domu
- 50dBA: interiér tichého automobilu za jízdy
- 60dBA: typická konverzace
- 70–80dBA: vysavač
Hlučná vnitřní jednotka může rušit vaše aktivity, konverzaci nebo i spánek. Hlučná venkovní jednotka může rušit jak vás (pokud je příliš blízko okna do ložnice nebo obývacího pokoje) tak i vaše sousedy, proto pečlivě zvažte umístění venkovní jednotky.
Většina místních zastupitelstev má hluková omezení týkající se používání klimatizačních zařízení. Před nákupem si přečtěte předpisy zastupitelstva a pravidla vašeho družstva, pokud žijete v bytě, zejména pokud je potřeba venkovní jednotku nainstalovat do blízkosti sousedů.
Funkce, které je třeba zvážit
Rychlosti ventilátoru
Ventilátor cirkuluje chlazeným nebo ohřátým vzduchem po místnosti. Hledejte model se širokým rozsahem proudění vzduchu a více rychlostmi ventilátoru: od velmi vysokých – aby se místnost rychle ochladila, až po velmi nízké – takže ideální teploty v místnosti bude dosaženo bez velkého hluku a nepříjemného průvanu.
Provozní režimy
- Auto: Automaticky zvolí režim potřebný pro udržení zvolené teploty v místnosti.
- Chlad: Čerpá teplo zevnitř ven, chlazení místnosti.
- Teplo: Čerpá teplo z vnějšku dovnitř a ohřívá místnost.
- Sucho: Odvlhčuje vzduch. Poskytuje určité chlazení, ale ne tolik jako režim chlazení.
- Pouze ventilátor: fouká vzduch bez zahřívání, chlazení nebo sušení, což je užitečné, když chcete pouze chladivý vánek.
- Úspora: Také se nazývá ekologický režim a snižuje spotřebu energie. Různé značky to implementují různými způsoby. Klimatizace může buď jednoduše snížit výkon chlazení nebo vytápění úpravou termostatu o stupeň nebo dva, nebo může použít senzory k detekci, zda se nikdo nenachází v místnosti, a pak snížit chlazení/topení.
Detektor pohybu
- Zjistí, zda je někdo v místnosti, takže jednotka ví, že může dál pracovat. Některé modely dokonce nasměrují pohyb vzduchu směrem k vnímané osobě. Pokud nikdo není detekován, může se přístroj přepnout do úsporného režimu, aby se snížila spotřeba energie.
- Tato funkce neznamená, že můžete nechat klimatizaci běžet celé hodiny, když je dům prázdný. Stále je mnohem lepší vypnout ji a pomocí funkce časovače ji znovu zapnout těsně před návratem domů nebo dálkově zapnout pomocí Wi-Fi (viz další položka).
- Tato funkce má různá jména. Mitsubishi Electric ji nazývá detekce nepřítomnosti; pro Mitsubishi Heavy Industries je to ekologický provoz; pro Panasonic je to ECONAVI; pro Daikina je to Inteligentní oko.
Mnoho novějších modelů klimatizace lze ovládat na dálku pomocí aplikace ve vašem chytrém telefonu.
Wi-Fi a ovládání aplikací
- Mnoho novějších modelů se může připojit k bezdrátové síti ve vaší domácnosti, takže můžete ovládat klimatizaci pomocí aplikace ve vašem chytrém telefonu – je to užitečné, pokud jste v práci a chcete ji zapnout před tím, než se vrátíte domů nebo jste doma, ale nemůžete najít dálkový ovladač.
- Některé modely mají tuto funkci zabudovanou; jiné mají ovládací zařízení ke klimatizaci, které to umožňuje.
Vzduchové filtry a samočištění
- Klimatizační zařízení nabízí stále sofistikovanější systémy filtrace vzduchu, které odstraňují alergeny, plísně, bakterie, pachy a prach ze vzduchu.
- To je často doprovázeno samočisticí funkcí, která udržuje vnitřní část jednotky v suchu a omezuje hromadění prachu a růst plísní; to také pomáhá udržovat efektivnější chod jednotky.
Dálkové ovládání
Hledejte velká, dobře rozložená tlačítka se snadno čitelnými štítky a velkou snadno čitelnou LCD obrazovku.
Dálkové ovládání by mělo být snadno čitelné a použitelné pomocí dobře rozmístěných tlačítek.
Režim spánku
Tato funkce postupně upravuje teplotu na pohodlnou úroveň vhodnou pro spaní, takže klimatizace při spánku neběží tak rušivě (a je tišší).
Nastavitelné nebo kmitající clony
Doporučujeme nasměrovat je nahoru při chladném vzduchu a dolů při teplém. To lze u většiny modelů provést pomocí dálkového ovladače. Nastavitelnost doleva a doprava pomáhá nasměrovat vzduch tam, kde je to potřeba.
Ochrana před opětovným spuštěním
Chrání kompresor tím, že zabraňuje opětovnému spuštění klimatizace hned po jejím vypnutí.
Nástěnné nebo stropní klimatizace?
- Vysoká zeď: vnitřní jednotka je umístěna vysoko na zdi, takže vzduch může snadno proudit přes celou místnost.
- Montáž na podlahu: vnitřní jednotka je na úrovni podlahy, což může být pro některé místnosti lepší.
- Kazeta: vnitřní jednotka je namontována přímo ve stropu.
- Podlaha/strop: lze namontovat na strop nebo na podlahu.
Provozní rozsah
Žijete ve velmi horké nebo studené oblasti? Většina modelů může pracovat při teplotách od asi -10 ° C do asi 45 ° C nebo více. To je pro většinu částí České republiky dostačující, ale před zakoupením si provozní dosah klimatizace zkontrolujte, abyste se ujistili, že zvládne jakékoli extrémy ve vaší oblasti. (Pokud žijete v horkém a suchém klimatu, může být odpařovací chladič levnější alternativou ke klimatizaci.)
Automatické odmrazování
Pokud žijete v chladném prostředí, zajistěte si klimatizaci s automatickým odmrazováním, aby se na venkovních výměníkových cívkách v zimě nevytvářela námraza.
Kdy je nejlepší čas na koupi klimatizace?
- Pokud můžete, vyhněte se nákupu v hlavní sezóně; tedy v létě a v zimě. Montážní pracovníci jsou v těchto obdobích obvykle velmi zaneprázdněni a možná budete muset počkat několik týdnů, než bude nová jednotka nainstalována.
- Pokud je to možné, nakupujte před začátkem hlavní sezóny, aby byla vaše nová jednotka nainstalována a připravena, kdykoli ji budete nejvíce potřebovat.
- Alternativně se vyplatí nakoupit hned po skončení sezóny. Staré zásoby mohou být zlevněny, protože prodejci si dělají prostor na nové modely.
Jak nainstalovat splitové klimatizace
- Kvůli chladícímu plynu budete potřebovat akreditovaného montážního technika. Kontaktujte pár vybraných a počkejte na obdržené nabídky. Většina techniků nabízí i dodání klimatizace, pouze u některých si musíte jednotku zakoupit sami.
- Kromě akreditace by měl mít váš montážní technik i kvalifikaci v elektrotechnice, aby mohl klimatizační jednotku u vás doma zapojit. Mnoho ji nemá, ale to znamená, že nemohou poskytnout záruku na práci s elektrotechnikou, pouze na samotnou klimatizaci. Stejně tak musí kvalifikovaný instalatér zajistit odtok z vaší klimatizace do svodu pro dešťovou vodu. Zkontrolujte, zda montážní technik, kterého jste si vybrali, má potřebné akreditace k provedení celé instalace.
- Obecně je lepší nainstalovat klimatizaci na delší stěnu místnosti, a ne přímo nad okno, ale nejlepší místo pro vaši individuální situaci by vám měl doporučit váš montážní technik.
- Venkovní jednotka vaší splitové klimatizace musí být nainstalována na pevném podkladu (například betonová deska) nebo připevněna na zeď s pevnou podpěrou. Měla by být co nejblíže k výstupu vzduchu zevnitř, ideálně s přibližně třemi až pěti metry potrubí mezi oběma jednotkami.
Mají klimatizace HEPA filtry?
Všechny klimatizační jednotky mají ve vnitřní jednotce prachový filtr. Tím se zachycuje prach ze vzduchu při jeho cirkulaci a zabraňuje tak ucpávání vnitřních částí. Prachový filtr však bude mít jen minimální účinek, pokud vůbec nějaký, na kouř a jiné velmi jemné částice.
K odfiltrování kouře potřebujete filtr HEPA. Filtry HEPA však nelze namontovat na splitové systémy nebo potrubní klimatizace. Klimatizační jednotky musí do místnosti dodávat poměrně velký objem vzduchu, a proto by potřebovaly ve vnitřní jednotce silně výkonné ventilátory, které by takové množství vzduchu dokázaly protlačit skrz těsnou tkaninu HEPA filtru.
Některé klimatizační jednotky mají filtr na čištění vzduchu založený na ionizaci. U tohoto typu existuje několik variací, včetně fotokatalytických a plazmových filtrů. Ionizační filtry mohou odstranit alespoň část kouře, ale obvykle se nároky na tyto filtry zaměřují na odstranění jemného prachu, pachů, alergenů a choroboplodných zárodků.
Na internetu můžete najít různé filtry k čištění vzduchu pro klimatizační jednotky, které jsou popsány jako elektrostatické, s aktivním uhlím apod. Výrobci tvrdí, že jsou kompatibilní s hlavními značkami klimatizací a v některých případech mohou být upraveny tak, aby vyhovovaly různým modelům. S takovými filtry buďte opatrní. I když mohou zajišťovat filtraci podle tvrzení, je velmi nepravděpodobné, že byly důkladně testovány s každou značkou klimatizace a používání neoriginálních dílů může snížit výkon vaší klimatizace, případně vést k poškození a ztrátě záruky.
Kompresor by měl být instalován na pevné základně nebo připevněn ke zdi pomocí pevných držáků a chráněn před přímým slunečním světlem.
- Chraňte venkovní část klimatizačního zařízení před přímým slunečním zářením – například montáží na jižní stěnu nebo markýzou.
- Jednofázové napětí je vše, co potřebujete pro většinu multi/splitových klimatizačních jednotek. U velmi velkých multisplitových systémů může být zapotřebí třífázové napětí, řekněme o kapacitě 20 kW nebo více.
- Jakmile budete mít klimatizaci, nezapomeňte pravidelně čistit filtry a zajistit servisní prohlídky.
Instalace a Údržba nástěnné klimatizace
Instalace většiny nástěnných klimatizací je jednoduchá. Pokud jste zdatní kutilové, kteří mají nářadí a odvahu vyříznout ve zdi velký otvor, zarámovat přesně dimenzovaný otvor a poté z vnitřní strany upevnit sádrokarton a z vnější strany obklad, pravděpodobně není třeba najímat odborníka. Pokud však instalace vyžaduje elektroinstalaci nebo se obáváte řezání do vodovodních trubek ve zdi, je rozumné najmout si elektrikáře a instalatéra spotřebičů.
Co se týče údržby, počítejte s tím, že jednou ročně namažete motor a vyměníte řemeny. Jednou měsíčně nebo podle potřeby zkontrolujte a vyčistěte nebo vyměňte filtry. Každoročně zkontrolujte cívky a podle potřeby je vyčistěte. Tyto časové rozvrhy jsou obecné – pro přesné načasování údržby se vždy řiďte pokyny výrobce. Pokud si s některou z těchto prací nevíte rady, zavolejte odborníka.
5 kroků, které si musíte uvědomit, abyste mohli snadno provádět údržbu klimatizace:
- Nechte vyčistit a vyprat vzduchový filtr – vzduchové filtry v klimatizačních jednotkách pomáhají zastavit pronikání nečistot a prachových částic do místnosti. Tyto vzduchové filtry by neměly mít nadbytek pevných částic a měly by být čištěny, aby fungovaly efektivně. Pokud je váš vzduchový filtr znečištěný, nejenže nadměrně zatěžuje klimatizaci, ale také ovlivňuje kvalitu vzduchu ve vaší místnosti. Vzduchové filtry mohou koncoví uživatelé snadno pravidelně čistit.
- Nechte vyčistit cívky – cívky klimatizace pomáhají chladivu absorbovat teplo a ochlazovat místnost. Tyto cívky bývají izolovány prachovými částicemi, které snižují jejich schopnost absorbovat teplo. V takové situaci musí klimatizační jednotka více pracovat na udržení teploty v místnosti. Proto dbejte na pravidelné čištění cívek, abyste takové situaci předešli. Protože jsou cívky ostré a bylo by riskantní se jich dotýkat, nechte si tuto činnost provést od profesionálů během pravidelné údržby.
- Zajistěte, aby byl ventilátor kondenzační jednotky ve správném stavu – ventilátor kondenzační jednotky je důležitý pro výkon klimatizace, protože ochlazuje chladicí plyn. Pokud však nefunguje správně, klimatizace již místnost neochladí. V případě, že z klimatizace slyšíte podivný zvuk, je možné, že je na vině ventilátor kondenzátorové jednotky. V takovém případě musíte okamžitě zavolat profesionální odborníky, kteří zkontrolují, zda není motor těžký, nebo prozkoumají případné třísky či praskliny na lopatkách.
- Nechte zkontrolovat odtok kondenzátu – odvod kondenzátu je zodpovědný za kondenzaci v systému. V případě, že je odtok kondenzátu ucpaný, dojde k zastavení odtoku. Pokud zjistíte, že voda neodtéká, zaregistrujte požadavek na servis, aby se na něj přišel podívat odborník na klimatizaci.
- Pravidelná odborná údržba – je samozřejmé, že údržba klimatizace je důležitá nejen pro úsporu účtů za elektřinu, ale také pro prevenci poruch zařízení. Odborníci na údržbu klimatizace mají dostatek znalostí k tomu, aby prověřili a odstranili všechny problémy, které by vaše klimatizační jednotka mohla mít. Zajistěte si servis klimatizace v doporučených intervalech, abyste dosáhli optimálního výkonu. Správnou údržbou od vyškolených odborníků můžete zvýšit provozní účinnost své klimatizace, abyste vy i členové vaší rodiny zažívali maximální pohodlí, pokud jde o klimatizaci v domácnosti.