
Vybíráme nejlepší powerbanku 2023 Přinášíme vám test + srovnávací tabulku s výběrem nejlepších Powerbank v roce 2023
- Šetříme Vám čas, peníze a nervy při hledání nejlepších powerbank.
- Podle výsledků nezávislých testů spotřebitelů snadno vyberete powerbanku s nejlepším poměrem cena – výkon.
- Po výběru nejlepších powerbank zjistíme, kde se dají koupit nejlevněji.
Vítěz testu spotřebitelů roku 2023
Lidovka
Xiaomi 22.5W Power Bank 10000mAh
Powerbanka Xiaomi 22.5W Power Bank 10000mAh:Praktická powerbanka s velkou výdrží. Powerbanka Xiaomi s kapacitou 10000 mAh je určena především k …
Více info zdeCena: 509 KčZlatá střední cesta
Baseus Qpow Digital Display Quick Charging Power Bank 20000mAh 20W Purple +
Powerbanka Baseus Qpow Digital Display Quick Charging Power Bank 20000mAh 20W Purple + IP cable: Powerbanka 20 W s rychlým …
Více info zdeCena: 909 KčVítěz testu
Romoss Sense 8+ 30000mAh
Powerbanka Romoss Sense 8+ 30000mAh: Powerbanka Romoss Sense 8+ Chystáte se na letní festival nebo třeba kempovat? Ať už máte …
Více info zdeCena: 1 399 KčPro náročné
Sandberg Solar 4-Panel Powerbank 25000 mAh, solární nabíječka, černá
Powerbanka Sandberg Solar 4-Panel Powerbank 25000 mAh, solární nabíječka, černá:Hledáte powerbanku, která se postará o plné nabití vašich zařízení na …
Více info zdeCena: 2 684 KčNa co se zaměřit, při výběru powerbanky
Velikost versus kapacita
Při rozhodování o výběru powerbanky mějte na paměti, kdy a kde ji budete používat a k čemu ji budete používat. Pokud se často setkáváte s tím, že během každodenní rutiny chcete dobít baterii telefonu, budete pravděpodobně chtít přenosnější, ale kapacitně menší sadu baterií, kterou lze snáze přenášet. Pokud naopak často cestujete nebo se pravidelně ocitáte delší dobu daleko od elektrické zásuvky, možná budete spíše ochotni vyměnit část přenosnosti za větší kapacitu, která vám umožní dobít několik zařízení (i notebook) několikrát.
Stejně jako u baterie chytrého telefonu nebo notebooku se kapacita přenosného akumulátoru měří v miliampérhodinách (mAh). Tato kapacita se může pohybovat od 1 000 nebo 1 500 mAh u nejmenších přenosných baterií (což stačí pouze na částečné dobití průměrného smartphonu) až po desítky tisíc mAh u jednotek s vyšší kapacitou – největší z nich mohou vážit stejně jako notebooky, pro jejichž napájení jsou určeny.
Připojení
Dalším důležitým faktorem, pokud jde o powerbanky, je konektivita. Téměř všechny mají alespoň jeden standardní port USB pro nabíjení celé řady zařízení, mnohé z nich však mají také konektory Lightning pro zařízení Apple a porty USB-C pro novější smartphony, notebooky a další zařízení, jako je například Nintendo Switch. Některé větší powerbanky mohou mít dokonce zabudovanou běžnou síťovou zásuvku.
Pozornost byste měli věnovat také výstupnímu výkonu, který může udávat, jak rychle je powerbanka schopna dobíjet zařízení. Jak se dalo očekávat, čím vyšší je výkon, tím rychleji dodává šťávu – za předpokladu, že váš telefon nebo jiné zařízení tuto úroveň nabíjení podporuje. Powerbanky s nízkým výkonem (pod deset wattů) budou nabíjet telefon pomaleji než běžný napájecí adaptér, zatímco powerbanky s vyšším výkonem (až 45 wattů) budou schopny snadno a relativně rychle nabít většinu notebooků s rozhraním USB-C.
Rychlé nabíjení
Dalším faktorem, který je třeba zvážit, je rychlost, s jakou powerbanka dokáže vaše zařízení nabít. Výkon baterie se měří v napětí a proudu. Ampér (nebo proud) je množství elektřiny proudící z baterie do připojeného zařízení, zatímco napětí je množství potenciální energie. Vynásobením voltů a ampérů získáme wattáž, což je míra celkového výkonu. Aby se zařízení nabíjelo rychleji (zvýšením celkového příkonu), většina výrobců buď mění napětí (častěji), nebo zvyšuje proud.
Pro rychlé nabíjení potřebujete v podstatě tři věci: Telefon nebo jiné zařízení s nabíjecím obvodem schopným používat některý ze standardů rychlého nabíjení a baterii a kabel, které podporují stejný standard. Pokud některá z těchto tří věcí chybí, nebudete moci zařízení nabíjet co nejrychleji. Telefon také přijme pouze tolik energie, kolik podporuje jeho nabíjecí obvod, takže i když ho máte připojený k baterii 5 V/2 A, pokud zvládne pouze 5 V/1 A, bude se nabíjet právě touto rychlostí.
Dva hlavní standardy rychlého nabíjení, se kterými se pravděpodobně setkáte, jsou USB Power Delivery a Qualcomm Quick Charge. Power Delivery (PD) je novější protokol, ve kterém se dvě kompatibilní zařízení dohodnou na nejrychlejší dostupné možnosti nabíjení. Umožňuje také tok energie oběma směry.
Funkce a výbava
Powerbanky mají různé funkce a je na vašem zvážení, jestli vám budou prospěšné či nikoliv. Užitečná funkce je například indikace nabití LED diodou. Dále se vám může na cesty hodit powerbanka bezdrátová. Některé powerbanky disponují funkcí rychlonabíjení. A v neposlední řadě některé modely mají zabudovanou svítilnu. Na výletě v přírodě oceníte solární powerbanku. Pozor však, nabíjení je velmi pomalé. Pokud chcete zazářit, pořiďte si powerbanku s vestavěným stojánkem a reproduktorem.
Nejlepší powerbanky v roce 2023 dle recenzí spotřebitelů
Terminologie
Při zkoumání powerbank pravděpodobně narazíte na řadu oborových termínů. Zde jsou tři nejdůležitější:
- mah – jedná se o měření kapacity baterie. Například chytré telefony mají obvykle baterie s kapacitou 2 500 mAh a powerbanky mohou mít kapacitu od 3 000 mAh do 40 000 mAh. Čím větší je číslo mAh, tím více energie pojme.
- lithium-iontové a lithium-polymerové – v powerbankách se používají dva typy baterií: lithium-iontové a lithium-polymerové. Tyto termíny popisují, z čeho jsou baterie vyrobeny. Obě jsou slušné, ale zejména li-polymerové baterie mají tendenci vydržet déle a stojí více. Pokud si můžete dovolit power banku s li-polymerovou baterií, měli byste si ji koupit. V opačném případě si vezměte k srdci vědomí, že li-ion baterie jsou zcela přijatelnou alternativou.
- funkce „inteligentního nabíjení" – některé powerbanky mají více portů a jsou schopny určit správnou výši napětí podle připojeného zařízení. Tato funkce se často nazývá „Smart Charge", ale v některých případech jde o funkci bez samostatného označení. Díky funkci Smart Charge máte jistotu, že se každé připojené zařízení nabíjí tak rychle, jak jen to jde.
Některé powerbanky jsou určeny pouze pro chytré telefony a tablety, zatímco jiné lze použít i k napájení notebooků. Pokud budete powerbanku používat nejen s mobilními zařízeními, určitě si pořiďte takovou, která má vyšší výstupní napětí (obvykle bude potřeba 16 až 20 V v závislosti na notebooku). Většina chytrých telefonů a tabletů vyžaduje pouze powerbanky s napětím 5 V.
Nejlevnější a nejlepší powerbanky v roce 2023
Jak zacházet s powerbankou, aby nám dlouho sloužila
- Nepoužívejte ji při extrémně vysokých či extrémně nízkých teplotách: Nízké a vysoké teploty mohou snížit výkon baterie a zkracovat životnost powerbanky.
- Nenechte powerbanku přehřívat: Přehřátí může způsobit trvalé poškození baterie. Kvalitnější powerbanky už mají naštěstí integrovanou ochranu proti přehřání, zkratu, či přepětí.
- Nepoužívejte ji bez krytu: Kryt powerbanky ji chrání před poškozením a špínou.
- Používejte originální kabel a adaptér.
Cena
Powerbanky jsou obecně cenově dostupné, ale je důležité vědět, co za své peníze dostáváte – a co ne. Až budete vybírat powerbanku, mějte na paměti tato tři hlavní cenová rozpětí.
- 250 až 550 Kč – v tomto rozmezí najdete baterie s nízkou kapacitou a nejmenované značky. Powerbanky jsou skvělým příkladem toho, že „dostanete to, za co si zaplatíte", takže modelům v tomto cenovém rozpětí se raději vyhněte.
- 600 až 1 200 Kč – v této cenové kategorii očekávejte ty nejvýkonnější modely. Powerbanky v tomto rozmezí mají dostatečné úložiště, spoustu možností připojení a praktické bonusové funkce, jako jsou stavové LED kontrolky, které ukazují, kolik energie uvnitř zbývá.
- 1 200 až 2 400 Kč – najdete zde i luxusní modely, které dokáží napájet téměř cokoli. Pokud očekáváte, že budete na cestách dobíjet více zařízení – a alespoň jedno z těchto zařízení je notebook – počítejte s tím, že zaplatíte o něco více.