vYBÍRÁME NEJLEPŠÍ MOBILNÍ TELEFON PRO SENIORY [YEAR1] PŘINÁŠÍME VÁM TEST + POROVNÁNÍ TĚCH NEJLEPŠÍCH mobilů pro seniory V ROCE 2024
- Ušetříme vám čas, peníze a starosti při hledání nejlepšího mobilního telefonu pro seniory.
- Inspirujeme se hodnocením spotřebitelů. Na základě uživatelských recenzí pomáháme vybírat nejlepší mobilní telefon pro seniory pro rok 2024
- Pomáháme vás nasměrovat nejlevnější cestou vámi zvoleného produktu.
Nejlepší mobilní telefony pro seniory podle testu spotřebitelů 2024
Lidovka
EVOLVEO EasyPhone XR černý s nabíjecím stojánkem
Mobilní telefon EVOLVEO EasyPhone XR černý s nabíjecím stojánkem:EVOLVEO EasyPhone XR, mobilní telefon pro seniory s nabíjecím stojánkemEVOLVEO EasyPhone XR …
Více info zdeCena: 990 KčZlatá střední cesta
CPA Halo 25 Senior černý s nabíjecím stojánkem
Mobilní telefon CPA Halo 25 Senior černý s nabíjecím stojánkem:Véčkový telefon pro seniory se spoustou funkcí a elegantním vzhledem navrch? …
Více info zdeCena: 1 249 KčVítěz testu
Panasonic KX-TU400EXC zelená
Mobilní telefon Panasonic KX-TU400EXC zelená:Vlastnosti telefonu103 mm53 mm20 mmHmotnost telefonu: 106 g2,4″úhlopříčka displejeBez operačního systémutyp operačního systému800 mAhKapacita baterieNormální SIMtyp …
Více info zdeCena: 1 329 KčPro náročné
Panasonic KX-TU550EXC
Mobilní telefon Panasonic KX-TU550EXC:Vlastnosti telefonu109 mm58 mm23 mmHmotnost telefonu: 100 g2,8″úhlopříčka displejeBez operačního systémutyp operačního systému1 400 mAhKapacita baterieNano SIMtyp …
Více info zdeCena: 2 289 KčČím se liší mobilní telefony pro seniory?
Většinou jsou takové chytré telefony zjednodušeny do úplného základu a obvykle i bez dotykové obrazovky. Z tohoto důvodu mají tendenci mít:
- „retro design“
- jasné navigační nástroje
- mnohem nižší cenu ve srovnání s většinou chytrých telefonů.
V našem hodnocení jsou modely kolem 2 500 Kč.
Často jsou na trh uváděny jako telefony pro seniory, což si i někteří výrobci osvojily. Mnoho modelů zahrnuje:
- velká tlačítka
- nastavení při omezeném vidění (např. velký text)
- podpora osob se sníženým nebo omezeným sluchem, včetně vyšší hlasitosti a připojení naslouchátek.
Mohou být také užitečnou volbou, pokud vy nebo někdo, koho znáte, žije se zdravotním postižením, omezenou motorikou nebo dokonce trpí lehkým zapomínáním. Bolest při ztrátě telefonu za 1 500 Kč je mnohem menší ve srovnání s modelem za 25 000 Kč.
mobilní telefony pro seniory, které v ČR můžete zakoupit v roce 2024
Vhodné do školy
Mnoho škol neumožňuje mít při výuce chytré mobilní telefony, protože se mohou poškodit, odcizit či jednoduše děti rozptylovat. Pro rychlou komunikaci s rodiči a zákonnými zástupci jsou však povoleny tzv. hloupé telefony. Přestože jsou jednoduché chytré telefony nabízeny jako „telefony pro seniory“, mohou být dobrou volbou pro děti školního věku. Navíc mají nízkou cenu, což znamená, že jejich poškození nebo ztráta nebude tolik bolet Vaši peněženku.
Na co se zaměřit u telefonů pro seniory?
Jak dlouho tu ještě 3G bude?
Právě když si začnete zvykat na to, že síť 2G není v provozu, začne se mluvit o tom, že dny sítí 3G už jsou také sečteny. To je špatná zpráva pro jednoduché nebo funkční mobilní telefony, protože většina z těchto modelů je pouze 3G. Neexistuje žádná oficiální informace o tom, kdy a zda se mobilní síť přesune do prostředí 4G/5G, ale když se tak stane, měli byste mít rok na potřebné úpravy. Pokud však váš telefon podporuje pouze síť 3G, budete muset svůj mobil vyměnit.
Také byste měli dávat pozor na tyto funkce:
- Stolní nabíjecí základna: U této speciální nabíječka odpadá potřeba vložit kabel a fyzicky zapojit telefon pro jeho nabíjení. Vyhnete se tak neustálému hledání kabelu.
- Vyhrazená tlačítka rychlé volby: Tato funkce, která je obvykle k dispozici u mobilních telefonů s numerickou klávesnicí, nikoli s dotykovou obrazovkou, může být užitečná, když potřebujete často kontaktovat pár stejných lidí. Číslo v našem přehledu udává počet tlačítek v telefonu, která lze naprogramovat tak, aby volala na telefonní čísla nastavená uživatelem.
- Nouzová SMS: Tato funkce umožňuje odeslat předem nastavenou zprávu o pomoc.
- Tlačítko tísňového volání: Umožňuje kontaktovat předem určené číslo nebo čísla. Chcete-li použít tlačítko tísňového volání, musíte nejprve aktivovat funkci a uložit čísla tísňového volání, na která chcete v případě potřeby volat.
- Typ připojení sluchátek: Telefon se standardním konektorem pro sluchátka vám umožní používat i speciální sluchátka, určená lidem s omezeným sluchem.
- Podpora naslouchátek: Třída mikrofonu (M) a T-cívky (T) určuje, jak dobře bude vaše naslouchátko pracovat s vaším mobilním telefonem. Pokud používáte naslouchátko v režimu mikrofonu, vyhledejte telefon s třídou M3 nebo M4. Pokud dáváte přednost propojení s cívkou, vyhledejte telefon s třídou T3 nebo T4. Součet šesti (M3/T3) nebo vyšší znamená, že telefon by s tímto naslouchátkem měl pravděpodobně poskytovat dobrý výkon. Přečtěte si více o naslouchátkách a mobilních telefonech.
- Maximální hlasitost vyzváněcího tónu a reproduktoru: To nám ukazuje, jak dobře může někdo s omezeným sluchem telefon používat, ať už jej má u ucha, nebo v hands-free režimu hlasitého odposlechu.
- Příjem MMS: Tato funkce umožňuje prohlížet fotografie nebo poslouchat zvuk odeslaný přes zprávy. I když možná nebudete moci pořizovat video nebo fotografie, alespoň jejich přijem může přinést důležité spojení s rodinou a přáteli.
- Hodnocení SAR: Specifická míra absorpce (Specific Absorption Rate) udává výrobcem uvedené množství energie na kilogram tělesné hmotnosti absorbované při používání telefonu. Jakýkoli telefon dostupný v České republice nepřekračuje vládní limity. Přestože důkazy týkající se vystavení elektromagnetickým polím zůstávají neprůkazné, možná budete chtít vybrat model s nižší hodnotou SAR.
- FM rádio: Mnoho jednoduchých mobilních telefonů umožňuje poslech FM rádia, aniž byste museli být připojeni k internetu nebo čerpat mobilní data. Musíte však rádio poslouchat přes sluchátka, protože kabel funguje jako anténa.
Mohu používat naslouchátko s telefonem?
Ne všechny telefony jsou kompatibilní s naslouchátky, ale většina nejnovějších chytrých telefonů ano. Nejprve byste měli zkontrolovat, zda má telefon alespoň třídu M3/T3.
- T označuje, jak dobře telefon pracuje s naslouchátkem, které má telecoil (také se nazývá indukční naslouchátko).
- Telecoil je zařízení v některých naslouchátkách, které umožňuje uživateli obejít reproduktor v mobilu a přijímat zvuk přímo do naslouchátka. Některá zvuková zařízení to také umožňují, takže lidé mohou poslouchat svou vlastní hudbu v co nejčistší formě.
- Třída M je spíše obecným ukazatelem toho, jak dobře telefon s naslouchátkem pracuje.
- Třída M3 zajišťuje, že součásti telefonu nebudou způsobovat velké rušení, když přidržíte telefon u uchu s naslouchátkem.
Mám uvažovat o levném telefonu?
Pokud vás ani tolik neděsí představa používat chytrý telefon, ale spíš jeho cena, možná byste se měli místo toho podívat po levnější variantě. Existuje spousta cenově dostupných chytrých telefonů, které se dají přizpůsobit lépe než jednoduché mobilní telefony pro seniory.
- Můžete upravit nastavení a stahovat aplikace tak, aby vyhovovaly konkrétním potřebám, a pomáhaly tak všem od dětí až po seniory.
- Například lze aktivovat vestavěné možnosti pro usnadnění přístupu; zvětšení, korekce barev, čtečka obrazovky (které převádějí text na zvuk) a vlastní ovládací prvky, které zahrnují mapování fyzických tlačítek.
- Pak existuje zdánlivě nekonečný seznam placených a bezplatných aplikací třetích stran, díky kterým se váš chytrý telefon může stát zařízením navrženým pro pomoc zdravotně postiženým.
- U některých mohou být sluchátka částečnou alternativou naslouchátek, u jiných může zase vestavěný fotoaparát fungovat jako lupa.
Jaká je cena mobilního telefonu pro seniory?
Za úplně základní model telefonu zaplatíte do 500 Kč. Pokročilejší modely s více funkcemi vás vyjdou okolo 800 Kč. Mobilní telefony pro seniory s fotoaparátem a například funkcí bluetooth stojí nad 800 Kč. Pokud hledáte telefon odolný a vodotěsný budete si muset taktéž připlatit.