
Vybíráme nejlepší sušičku prádla 2025 PŘINÁŠÍME VÁM TEST + POROVNÁNÍ TĚCH NEJLEPŠÍCH sušiček prádla V ROCE 2025
- Ušetříme vám čas, peníze a starosti při hledání nejlepší sušičky prádla.
- Inspirujeme se hodnocením spotřebitelů. Na základě uživatelských recenzí pomáháme jak vybrat sušičku prádla pro rok 2025
- Pomáháme vás nasměrovat nejlevnější cestou vámi zvoleného produktu.
Nejlepší sušička prádla podle testů & recenzí spotřebitelů v roce 2025
Lidovka
CANDY CSOE H7A2DE-S
Sušička prádla CANDY CSOE H7A2DE-S: Haier Candy Hoover Vypnuto Vypnuto Sušička prádlaCandy CSOE H7A2DE-S Sušička Candy CSOE H7A2DE-S vám …
Více info zdeCena: 8 399 KčZlatá střední cesta
BOSCH WTH85292BY
Sušička prádla BOSCH WTH85292BY:Chybí vám v domácnosti dostatečně velký prostor pro sušení prádla? V takovém případě bude koupě volně stojící …
Více info zdeCena: 14 890 KčVítěz testu
ELECTROLUX 700 DelicateCare EW7D494UC
Sušička prádla ELECTROLUX 700 DelicateCare EW7D494UC:Hledáte řešení nedostatku místa pro sušení prádla ve své domácnosti? Potom bude výběr volně stojící …
Více info zdeCena: 17 990 KčPro náročné
DE DIETRICH DDF394HWE
Sušička prádla DE DIETRICH DDF394HWE:Chybí vám v domácnosti dostatečně velký prostor pro sušení prádla? Potom bude pořízení volně stojící sušičky …
Více info zdeCena: 26 990 KčJak zjistíte, která sušička je pro vás ta pravá?
Budete muset zvážit:
- jak často budete sušičku na prádlo používat
- druh prádla, které v ní budete sušit
- dostupné prostory a možnost větrání v dané místnosti
- náklady a spotřebu energie
- ekologickou stopu.
Nejlepší sušičky prádla podle testů spokojenosti v roce 2025
Druhy sušiček prádla
- Ventilační sušičky – topné těleso zvyšuje teplotu vzduchu v sušičce a vlhkost z mokrého prádla je odváděna hliníkovým potrubím. Sušičky se vyrábějí v plynových a elektrických modelech. Tyto modely vyžadují pravidelné čištění ventilace, aby se maximalizovala účinnost.
- Sušičky bez napojení na odpad – jsou nejlepší pro menší prostory, jako jsou byty nebo skříně, protože nevyžadují potrubí a místo toho zadržují teplo a vlhkost uvnitř stroje. Obecně platí, že sušičky bez ventilace jsou účinnější než sušičky s ventilací.
- Kondenzační sušičky – tyto sušičky mají topná tělesa, která ohřívají vstupující vzduch nasávaný z vnější strany stroje. Kondenzátor pak vzduch ochlazuje tím, že ho mění na vodu a shromažďuje ji nebo ji odčerpává do kanalizace, aby se odstranila vlhkost. Tento cyklus se znovu opakuje až do konce cyklu.
- Sušičky s tepelným čerpadlem – sušičky s tepelným čerpadlem jsou účinnější než standardní a kondenzační sušičky a spotřebují přibližně polovinu energie než standardní model. Tyto stroje využívají systém chladiva s horkými a studenými cívkami, kterými prochází vzduch, aby účinně vysušily váš náklad.
Jakou zvolit kapacitu sušičky prádla?
Vložíte do sušičky pokaždé plných 8 kg prádla? Nebo jen pár kousků?
Většina lidí vyndá prádlo z pračky a vloží jej přímo do sušičky. To je důvod, proč je vhodné přizpůsobit kapacitu vaší sušičky vaší pračce. Většina lidí pere najednou jenom zhruba 3,5 kg prádla, proto ani nemusíte velkou kapacitu plně využít. Doporučujeme popadnout koš na prádlo plný (suchého) prádla a skočit si na váhu. Tak uvidíte, kolik kilo doopravdy do pračky dáváte, a podle toho zjistíte, jakou kapacitu skutečně potřebujete. I když potřebujete jen malou kapacitu, můžete být v dnešní době při výběru omezeni pouze na ventilační sušičky – efektivnější kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem jsou obvykle pro 7 kg prádla nebo i více.
nejlevnější a nejlepší sušičky prádla
Vztahuje se kapacita na hmotnost mokrého nebo suchého prádla?
Týká se suchého oblečení.
Řekněme tedy, že máte pračku 8 kg a naplníte ji do kapacity 8 kg suchým prádlem. Když po pracím cyklu vyjmete mokré prádlo, je sušička s kapacitou 8 kg schopna tuto náplň vysušit – i přesto že je nyní prádlo těžší, protože je mokré.
Jaké funkce u sušiček hledat?
Odvětrávání/ventilace
Chcete-li zabránit vzniku plísní z nadbytečné vlhkosti, je třeba zajistit, aby vlhký horký vzduch byl ze sušičky účinně odveden.
S tím vám může pomoci postavení sušičky do blízkosti otevřeného okna nebo pořízení odsávacího ventilátoru, ale pokud ani jedno nemůžete zajistit, budete pravděpodobně potřebovat odvětrávací soupravu/sadu pro odvod kondenzátu. Některé sušičky ji mají jako součást příslušenství; u ostatních modelů je možné ji dokoupit. Odvětrávací soupravy se liší a musí vyhovovat podmínkám u vás doma. V prodejně se ptejte na způsob instalace a ujistěte se, že dostanete to, co potřebujete.
Pamatujte, že některé sušičky mají odvětrávací otvor pouze vepředu a vzduch tak nemůže být odváděn jiným způsobem. Pokud v místnosti, kde perete, není možné dostatečně větrat, zkontrolujte před zakoupením, zda je model kompatibilní s odvětrávací soupravou.
Nástěnné nebo stohovatelné sušičky
Montáž sušičky ke zdi nebo její postavení na pračku s předním plněním, vám ušetří místo.
Nicméně:
- Někteří výrobci prodávají spojovací sadu (mezikus) pouze jako volitelný doplněk a umožňují spojení pouze s pračkou stejné značky.
- Na stěnu mohou být namontovány pouze ventilační sušičky. Kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem či bez něj jsou příliš těžké a je třeba je umístit na podlahu nebo na pračku.
Filtry
Aby vaše sušička fungovala efektivně a aby se snížilo riziko požáru, je třeba pravidelně čistit filtr na vlákna. Proto je dobré, aby byl filtr na přední straně a snadno přístupný.
Filtr sušičky vyčistěte po každém použití, abyste snížili riziko požáru.
Reverzní otáčení
Buben v pravidelných intervalech mění směr otáčení pro rovnoměrnější sušení a aby se prádlo v pračce co nejméně zamotávalo do sebe.
Stojánek
Některé modely jsou dodávány se stojánkem, který lze namontovat dovnitř sušičky. Na stojánek se uloží předměty, které nechcete nechat otáčet v bubnu, jako jsou gymnastické boty nebo jemné prádlo.
Automatický program
Ten vás automaticky upozorní, že je prádlo suché.
Automatické programy dokáží detekovat, že je prádlo suché a ukončit tak sušení vypnutím sušičky. Tím vám šetří energii a zabraňují riziku poškození oblečení při dlouhém sušení.
V praxi však mohou trochu narazit a špatně detekovat, že je prádlo suché, pokud sušíte například velké množství najednou.
Program pro vlnu
Jedná se o nízkoteplotní program určený k sušení určitých oděvů z vlny nebo směsi vln. Nezapomeňte však, že ani při tomto programu nemůžete v sušičce bezpečně sušit každé vlněné prádlo – pečlivě si přečtěte přišitý štítek na prádle a ujistěte se, že je to pro daný kus bezpečné.
Jemný program
Stejně jako u programu pro vlnu je jemný program nízkoteplotním režimem pro sušení jemných tkanin, i když stejně jako u vlny si pečlivě přečtěte pokyny k péči o oděv a pokud není uvedena možnost sušení v sušičce, měli byste raději zvolit klasický sušák na prádlo.
Program extra sušení
Podle standardu musí být sušičky prádla schopny dosáhnout maximálně 6 % obsahu vlhkosti. Pokud používáte automatický program, sušička se vypne, jakmile tohoto bodu dosáhne. Jestliže jste použili sušičku s automatickou funkcí, určitě jste si všimli, že vaše oblečení je stále trochu vlhké. Proč se vaše sušička v tomto bodě zastaví? Z několika důvodů. Usnadňuje to žehlení vašich oděvů, zabraňuje vysoušení a poškození jemných tkanin a zvyšuje energetickou úsporu. I kdyby se vaše oblečení dostalo na nulový obsah vlhkosti, rehydratovalo by se absorpcí vlhkosti ze vzduchu. Pokud ale chcete, aby vaše oděvy byly extra suché, protože je chcete například přes zimu uložit do vakuových pytlů, tento program dokáže odstranit trochu více vlhkosti. Poskytuje vám to větší flexibilitu, ale není nutné to využívat denně.
Funkce odloženého startu
I když není dobrý nápad nechat dlouho prádlo mokré, existuje celá řada důvodů, proč zrovna nemůžete sušičku zapnout. Funkce odloženého startu nebo funkce odloženého času umožňuje nastavit spuštění sušičky v určitém čase. Potřebujete odložit start, protože už šli všichni spát, nechcete rušit rodinnou večeři či večer u filmu, nebo naopak chcete využít sluneční energie uprostřed dne. Nebo jen potřebujete, aby sušička skončila ve vhodnou dobu. takže oblečení nebude dlouho spletené v haldě, a nebude tak pomačkané (samozřejmě byste nikdy neměli spouštět sušičku, když jste mimo dům kvůli riziku požáru), což nás přivádí k:
Funkce proti zmačkání
Když je aktivována, sušička prádlo stále jemně otáčí i po ukončení sušení, takže není tolik pomačkané.
Dětská pojistka
Skvělá volba, pokud máte malé děti. Dětské pojistka zabraňuje spuštění sušičky, pokud není stisknuta určitá kombinace tlačítek, což je neocenitelné, pokud máte zvědavé malé děti.
Poznámka k sušičkám prádla a bezpečnosti dětí
Automatické zapínání sušičky při zavření dvířek je sice skvělá a pohodlná funkce, ale představa, že se vám tam zavře malé dítě je hrozná.
Z tohoto důvodu nedoporučujeme sušičky s touto funkcí osobám, které děti mají nebo je často děti navštěvují. Níže naleznete další bezpečnostní tipy.
Provozní náklady
Ventilační sušička prádla bude jedním z energeticky nejnáročnějších spotřebičů ve vaší domácnosti a její spotřeba se pohybuje od 2,75 kWh do 9,25 kWh na jedno spuštění.
Například vaše energie stojí 7 Kč/kWh. Řekněme, že sušička spotřebovává 5kWh na jedno sušení a používáte ji průměrně třikrát týdně (zhruba 150krát ročně). 7 x 5 x 150 = provoz vaší sušičky vás bude stát 5 250 Kč ročně.
Dobrou zprávou je, že sušička prádla je jedním z nejjednodušších způsobů, jak začít šetřit, když dohlížíte na rozpočet domácnosti – zejména pokud využíváte sluneční energii.
V případě, že se bez sušení v sušičce neobejdete, zvažte koupi sušičky s tepelným čerpadlem, protože její provozní náklady jsou mnohem nižší. Ale pokud sušičku používáte pouze příležitostně, nižší provozní náklady sušičky s tepelným čerpadlem se vám nemusí kvůli vyšší nákupní ceně vyplatit, proto je pro vás lepší volbou ventilační sušička.
Typ sušičky | Průměrná DPC(testovaných modelů) | Průměrné provozní náklady za 10 let(při pravidelném používání 1x týdně) |
Ventilační | 12 000 Kč | 35 000 Kč |
Kondenzační | 29 000 Kč | 38 000 Kč |
S tepelným čerpadlem | 50 000 Kč | 14 000 Kč |
Energeticky nejúspornější sušičky prádla
Kolik energie tedy různé typy sušiček skutečně spotřebují?
Typ | Průměrná spotřeba energie na jedno sušení (kW)(testovaných modelů) | Průměrná doba cyklu (minuty)(testovaných modelů) |
Ventilační | 3.35 | 124 |
Kondenzační | 3.55 | 126 |
S tepelným čerpadlem | 1,34 | 124 |
Pokud perete neustále, můžete snížit náklady na sušení tím, že budete prádlo sušit venku na vzduchu nebo budete sušit v sušičce s tepelným čerpadlem.
Šest tipů na úsporu peněz
- Sušte své oblečení na vzduchu, kdykoli je to možné – sušičky na prádlo spotřebovávají hodně energie, ale sluneční světlo je zdarma.
- Udržujte filtr na vlákna čistý – zanesený filtr na vlákna ztěžuje cirkulaci vzduchu ve vašem prádle, takže vaše sušička je méně účinná a hrozí nebezpečí požáru. Filtr sušičky byste měli vyčistit po každém sušení.
- Při praní použijte nejvyšší rychlost odstřeďování, a pokud kupujete novou pračku s předním plněním, podívejte se na ty s vyšší rychlostí odstřeďování – tím se z prádla vyždímá více vody, takže při sušení v sušičce nebude potřeba tolik času a energie.
- Rozhodněte se pro energeticky úspornou sušičku. Vybírejte takové, které má vysoké skóre u energetické úspory, nebo zvažte kondenzační sušičku s tepelným čerpadlem – při koupi vás sice vyjde draho, ale z dlouhodobého hlediska vám peníze ušetří. Čím více budete sušičku používat, tím větší pak bude úspora.
- Otevřete okno nebo použijte ventilaci pro domácnost (je-li k dispozici) – pokud je vlhkost odváděna do stejné místnosti, kde je sušička, je pro ni těžší prádlo usušit, což vás stojí ještě více. Pokud se vám nedaří dostatečně odvětrávat, zvažte klasickou kondenzační sušičku nebo kondenzační s tepelným čerpadlem – pořízení je vyšší, ale provoz je levnější, takže vám v dlouhodobém horizontu ušetří peníze a nebude vám ze stropu a dolů po zdech kapat voda.
Jsou sušičky prádla bezpečné
Všechny sušičky, které jsme testovali v posledních několika letech, mají detekci přehřátí, což znamená, že se vypnou, když je teplota příliš vysoká.
Chcete-li se však ujistit, že jste v bezpečí, postupujte podle následujících kroků, které většina sušiček podrobně popisuje ve svých příručkách:
- Postupujte podle pokynů v příručce.
- Zapojte sušičku přímo do zásuvky, nikoli do dvojitého adaptéru, prodlužovacího kabelu nebo napájecí desky.
- Při montáži na zeď se ujistěte, že je vaše sušička bezpečně připevněna ke zdi podle pokynů výrobce. Případně zvažte profesionální montáž.
- Děti rádi zkoumají a mohou snadno vlézt dovnitř vaší sušičky – pokud máte malé děti, vyhýbejte se modelům, které se spouštějí automaticky ihned po zavření dvířek.
- Zajistěte dobré odvětrávání kolem sušičky.
- Nevkládejte oblečení, na které byly rozlity hořlavé tekutiny, jako jsou oleje. Před sušením je umyjte v horké vodě s dalším pracím prostředkem .
- Vkládejte pouze oblečení, ručníky a povlečení.
- Nevkládejte žádné oděvy s gumou nebo pěnovým materiálem.
- V blízkosti sušičky neskladujte hořlavé předměty.
- Po každém sušení vyčistěte filtr na vlákna (šetří čas, energii a snižuje možné poškození oblečení).
- Postupujte podle doporučení na štítku u každého prádla zvlášť.
- Nepoužívejte aviváže .
- Nenechávejte sušičku zapnutou, dokud nejste doma.
Děti mohou snadno vlézt dovnitř vaší sušičky, takže se vyhněte modelům, které se spouštějí automaticky po zavření dvířek.
Jak pečovat o sušičku prádla
Sušička prádla je docela trvanlivý spotřebič. Ale pokud se o ni nestaráte, můžete zvýšit riziko požáru i selhání zařízení. Zde je návod, jak pečovat o sušičku prádla, aby vám poskytla mnoho let bezpečného používání.
Při každém použití
- Vyčistěte filtr na vlákna – nemůžeme to už více zdůraznit. Zanesený prachový filtr nejen snižuje účinnost sušičky, ale je také hlavní příčinou požáru sušičky
- Vyprázdněte nádrž na vodu (modely s kondenzátorem a tepelným čerpadlem) nebo ji sveďte do odtoku pro odpadovou vodu
- Nechte dvířka pootevřené, pokud sušičku zrovna nepoužíváte (a pokud je to možné), aby se prodloužila životnost těsnění.
Měsíčně
- Vnější povrch očistěte navlhčeným hadříkem.
Každoročně
- Vysajte chuchvalce ze vstupů pro vzduch, větracích otvorů a štěrbin.
Sušičky prádla smršťují oblečení?
Je to tak, oblečení se zmenšuje a není to výplod vaší fantazie. Konkrétně to způsobuje kombinace tepla a otáčení při sušení mokrých tkanin.
Proč se zmenšuje?
Proč se to však děje? Pojďme se podívat, jak se vaše oblečení vyrábí. Textilie ve vašem oděvu je tvořena množstvím jednotlivých vláken a ve svém surovém stavu jsou tato vlákna relativně krátká. V procesu výroby jsou vlákna natažená nejdříve do nití, poté pletené nebo tkané, obarvené a sešité například do křiklavé havajské košile. Když v sušičce zkombinujete teplo a otáčení, tato vlákna se vrátí do svého původního, nenataženého stavu, přičemž vaše dříve volné košile a kraťasy vás budou pevně obepínat.
Další věcí, které jste si pravděpodobně všimli, je to, že ne všechny materiály reagují stejným způsobem – přírodní vlákna, jako je bavlna a vlna, jsou na molekulární úrovni hydrofilní. To znamená, že MILUJÍ vodu a hodně ji absorbují (pokud jste někdy uvízli v dešti v bavlněném tričku, víte, co to znamená), což je činí náchylnější ke smršťování než syntetiku, protože voda obalí vlákna, což jim umožňuje stahovat a pohybovat se snadněji. Syntetika, jako je polyester a nylon, jsou méně citlivé na smršťování způsobené sušením, a pevně tkané textilie jako džínovina si také povedou lépe než volné pleteniny. Bohužel to znamená, že vaše křiklavá havajská košile je téměř nezničitelná.
Jak zabránit smrštění oblečení v sušičce
Nejsnadnějším způsobem, jak se vyhnout smrštění, je sušit prádlo na sušáku – dobré pro životní prostředí a je to zdarma. Ale ne vždy je to možné.
Především vlněné svetry, by se neměly vůbec dostat k blízkosti sušičky – místo toho by měly být sušeny na vzduchu, položené naplocho, aby si zachovaly svůj tvar.
Pro všechno ostatní prádlo si přečtěte (a dodržujte) pokyny pro péči na cedulce. Je to docela jednoduché – pokud je na cedulce, přeškrtnutá sušička, tak to do sušičky nedávejte. Stejně jako u všeho, kde se píše „prát za studena“.
U jednoduché ventilační sušičky byste neměli používat vysoké teploty a cyklus sušení přesušovat.
Pro složitější sušičky s několika možnostmi programu vyberte vhodný program pro danou tkaninu. Oblečení byste měli také rozdělit podle podobných druhů – lehčí trička se suší rychleji než těžší ručníky, takže neriskujete jejich přesušení.
Pokud jste nepoučitelní, zvažte oblečení odolné proti smršťování – oděvy, které byly během výroby již „smrštěné“, takže napětí ve vláknech bylo uvolněno.