vybíráme nejlepší dron 2024 PŘINÁŠÍME VÁM TEST + POROVNÁNÍ TĚCH NEJLEPŠÍCH dronů V ROCE 2024
- Ušetříme vám čas, peníze a starosti při hledání nejlepšího dronu.
- Inspirujeme se hodnocením spotřebitelů. Na základě uživatelských recenzí pomáháme jak vybrat dron pro rok 2024
- Pomáháme vás nasměrovat nejlevnější cestou vámi zvoleného produktu.
Nejlepší létací drony z testu spotřebitelů v roce 2024
Lidovka
DJI Mini 3 (DJI RC) (GL)
Dron DJI Mini 3 (DJI RC) (GL):Kompaktní dron s prodlouženou výdrží baterie a inteligentními funkcemiVzlétněte a zaznamenejte všechna vaše dobrodružství …
Více info zdeCena: 12 999 KčZlatá střední cesta
DJI Mini 4 Pro Fly More Combo (DJI RC 2)
Dron DJI Mini 4 Pro Fly More Combo (DJI RC 2):VypnutoDJI Mini 4 Pro Fly More Combo (DJI RC 2) …
Více info zdeCena: 28 990 KčVítěz testu
DJI Mavic 3 Classic (Drone Only)
Dron DJI Mavic 3 Classic (Drone Only):S dronem Mavic 3 Classic můžete prozkoumávat okolí naživoZachyťte nezapomenutelné okamžiky a dechberoucí záběry. …
Více info zdeCena: 38 990 KčPro náročné
DJI Mavic 3 Pro (DJI RC)(EU)
Dron DJI Mavic 3 Pro (DJI RC)(EU):Špičkový dron s trojitým systémem fotoaparátuS novým dronem od renomované společnosti DJ věrně zachytíte …
Více info zdeCena: 53 999 KčTypy dronů
Mezi běžné typy dronů (včetně poloprofesionálních) patří:
- Drony pro zábavu (základní): navrženy pro rychlé nastavení a jednoduchý let, potěšení je spíše z létání s dronem, než pořizování kvalitních fotografií/videa. Fotoaparát jako takový je obecně nekvalitní nebo ani není součástí. Mají tendenci být zaměřené na začátečníky a příležitostné uživatele, s levnějšími komponenty, nižšími rychlostmi a krátkou výdrží baterie. Je to však nejlepší volba pro děti.
- Drony pro nadšence (rekreační): také navrženy pro rychlé nastavení a jednoduchý let, s menším výkonem než modely vyšší třídy. Lze použít k zachycení jednoduchých fotografií/videa. Nejlepší volba pro nadšence.
- Drony pro pokročilé: vyžadují praxi v létání a obvykle nabízí i vyšší rychlost a dosah. Nejlepší volba pro pořizování fotografií a videí.
Pořadí nejlepších dronů podle výsledků testu spotřebitelů v roce 2024
Je to legální?
Drony jsou v České republice silně regulovány. Pokud budete létat kolem hustě osídlených oblastí je dost pravděpodobné, že dostanete pokutu a dron vám může být i zabaven. Je důležité porozumět všem nezbytným omezením, než se dáte do létání, zejména pokud žijete v oblastech s omezeným vzdušným prostorem.
Úřad pro bezpečnost civilního letectví sestavil průvodce, který pokrývá většinu pravidel pro rekreační a komerční použití. Droneflyer je další užitečný zdroj letové bezpečnosti. K dispozici je také aplikace, takže můžete předpisy kontrolovat i na cestách.
Tato obecná pravidla se vztahují na drony o hmotnosti 2 kg nebo méně.
Není povoleno:
- létat výše než 120 metrů ve všech vzdušných prostorech.
- přiblížit se na méně než 30 metrů každému, kdo není zapojen do létání s dronem.
- létat přes velkou skupinu lidí ve výšce, ze které by mohly jednotlivé komponenty dopadnout na lidi v případě selhání dronu.
- létat nad zakázanými nebo omezenými oblastmi nebo v jejich blízkosti (např. letiště nebo omezené vojenské oblasti)
- létat v oblasti při nouzovém režimu či jiné pohotovosti, například při požáru nebo pátracích a záchranných akcích.
- létat za špatného počasí nebo v noci.
- létat do 10 km od řízeného letiště (obvykle těch, které mají řídící věž)
- létat do 10 km od nekontrolovaného letiště, je-li na letiště nebo z letiště v provozu letadlo s posádkou
Pro větší modely a drony používané pro komerční účely platí odlišná pravidla.
nejlevnější a nejlepší drony
Jste připraveni k letu nebo montáži?
V současnosti většina dronů vyžaduje alespoň malou montáž. Na trhu jsou drony, které vylétnou doslova z krabice bez nutnosti jakékoliv montáže, až po pokročilé modely, které potřebují nainstalovat alespoň rotory a baterii. Pokud však začnete se závody dronů, můžete si nakonec vybudovat i nejeden vlastní model.
Řízení z pohledu dronu (FPV – first person view)
Špičkové drony mají FPV neboli řízení z pohledu dronu, které vám umožní pilotovat dron prostřednictví kamery za použití displeje, který držíte stejně jako váš mobilní telefon. Kamera promítá video v reálném čase, což je velmi užitečné a trochu návykové.
Některé modely mohou živý videopřenos přenášet do soupravy podobné brýlím pro virtuální realitu, což vytváří mnohem více pohlcující zážitek ze sledování. Je však protizákonné pilotovat dron při nošení takovéto soupravy (nebo čehokoli, co v této věci brání vašemu přímému dohledu), protože pokyny CASA vyžadují, abyste si udržovali stálý vizuální kontakt. V tomto případě jedna osoba pilotuje, zatímco druhá se posadí a užije si pohled z dronu.
Mějte na paměti, že při použití FPV můžete svůj dron snadno ztratit z dohledu– což je něco, čemu se chcete v souladu s pokyny CASA vyhnout. Než si užijete FPV, ujistěte se, že jste strávili dostatek času učením, jak létat bez něj, takže pokud ztratíte spojení, můžete stále létat s přímým dohledem nad vaším dronem.
FPV zahrnuje tři různé komponenty: kameru, video vysílač a přijímač.
Bezpečnostní prvky
Pokud nejste nějaký zázračný pilot, vaše schopnost řídit dron bude během prvních letů přinejlepším podprůměrná. Přístroj nadupaný tutoriály a bezpečnostními prvky může činit velký rozdíl mezi řízeným letem a sledováním toho, jak váš dron naráží do stromu. GPS, geofencing (zónové monitorování) a technologie vyhýbání se objektům mohou například nasměrovat váš dron od objektů, jako jsou budovy a mosty, a od menších předmětů, jako jsou sloupky s brankami, ploty a keře.
Některé nouzové akce, jako je „vznášení se, přistání a návrat domů“, jediným příkazem okamžitě zastaví let vašeho dronu, což je užitečné, pokud se začne vymykat kontrole. Stisknutím jediného tlačítka se dostanete k GPS a váš dron se vrátí na místo, kde právě jste – praktická funkce, pokud potřebujete vyměnit baterie.
Začínající piloti by měli hledat drony podle letových, ovládacích a přistávacích tutoriálů a měli by zvážit značky, které neumožňují přístup k pokročilým technikám létání, dokud si neprocvičíte základy. Například Ghostdrone 2.0 vám nedovolí nasměrovat dron nakloněním smartphonu, dokud se nenaučíte používat virtuální ovládací panel dotykové obrazovky. Důležité je také omezení výšky letu, protože automaticky zastaví přibližování vašeho robota nad zákonný limit 121 metrů.
Typ ovladače
Modely z vyšších tříd obvykle mívají ovladač s držákem pro mobilní telefon, který zajišťuje živý přenos z kamery dronu. Základní a některé rekreační modely místo toho nabízejí mobilní aplikaci, která promítá ovládací prvky na dotykové obrazovce. Specializovaný ovladač je obvykle nejlepší volbou pro pokročilé lety (zejména při vyšších rychlostech), protože tlačítka a páky poskytují fyzickou zpětnou vazbu – můžete přesně regulovat rychlost postupným nastavením řídích pák.
Displeje chytrých telefonů takovou úroveň dokonalosti postrádají a možná se přistihnete při tom, že pohledem kontrolujete, kde jsou ovládací prvky umístěny. Zato se pohodlně vejde do vaší kapsy, na rozdíl od specializovaného ovladače, který zabírá hodně místa.
Doba nabíjení a doba letu
Všechny testované drony mají nabíječku k baterii jako součást balení. V závislosti na kvalitě nabíječky může být doba dobíjení od jedné do dvou hodin. Můžete investovat do lepší nabíječky, ale budete si muset udělat průzkum, abyste našli tu, která odpovídá vašim požadavkům.
Doba letu je pro některé noční můrou. Je opravdu otravné, když se dron nabíjí až 2,5 hodiny a pak létá jen 17 minut. Technologie baterií se časem zlepší, ale v současné době jsou některé drony schopny nabídnout pouze pět minut letu. Někteří lidé využívají na cestách i několik baterií, ale vždy je potřeba vrátit dron do vaší polohy, abyste mohli baterii vyměnit.
Automatické vznášení, vzlety a přistání
Pokud má dron systém řízení letu (barometrický senzor nebo GPS), má obvykle funkci automatického vznášení, kterou můžete použít k vzletu a stabilizaci před letem, nebo dokonce spustit, pokud máte pocit, že ztrácíte nad dronem kontrolu a je potřeba jej stabilizovat.
Vestavěný vs přídavný fotoaparát
Některé drony přicházejí s vestavěným fotoaparátem a jiné vám umožňují připojit si vlastní. V případě že má váš robot zabudovaný fotoaparát, budete v budoucnu omezeni pouze na něj – takže GoPro, ve který jste doufali, že si jednoho dne nainstalujete, vám je k ničemu. Modely, které umožňují používat různé fotoaparáty, mohou být tímto způsobem flexibilnější, ale musíte zohlednit dodatečné náklady. Například fotoaparáty GoPro se obvykle prodávají za 10 000 Kč.
Je legální pořídit prostřednictvím dronu záběry nemovitosti svého souseda? Další informace naleznete v našem článku o bezpilotních zařízeních a právech na soukromí.
Chrániče vrtule
Pokud létáte, pravděpodobně se i někdy zřítíte. Chrániče vrtule vám poskytují určitou ochranu pro tyto křehké součásti dronu. Může se jednat o ochranu ve formě pěnového krytí, které pokrývá základní část dronu, až po malé podpěrné body pro vrtule.
Stabilizace letu
Při letu s dronem, bude vítr vaším nepřítelem. Čím lepší stabilizaci dron má, tím je pravděpodobnější, že ho budete lépe pilotovat a pořizovat fotografie, které nebudou rozmazané. Pokud chcete pořizovat skvělé fotografie nebo videozáznamy, budete potřebovat gimbal, což je gyroskopický, stabilizovaný úchyt (pomáhá fotoaparátu zůstat stabilní, zatímco dron létá). Oba drony v našem testu je mají v balení a ostatní je mají jako volitelné doplňky.
Skladování dronu
Dron, baterie, ovladač a další příslušenství by měly být uloženy v klimatizovaném prostředí. Ideální teplota pro skladování dronu je 20 – 25 °C.
Co budete potřebovat k čištění dronu?
Pro čištění dronu budete potřebovat následující potřeby:
- Čistící roztok – můžete použít speciální roztoky určené pro čištění elektroniky, nebo jednoduše smíchat malé množství tekutého mýdla s vodou.
- Měkký hadřík – použijte hadřík z mikrovlákna nebo jiný měkký a čistý hadřík, abyste předešli poškrábání nebo poškození povrchu.
- Kompresor nebo stlačený vzduch – pro odstranění prachu nebo nečistot, které jsou těžko odstranitelné.
Během čistění dronu odpojte baterii a odstraňte všechno příslušenství, jako je například kamera. Použijte stlačený vzduch na odstranění prachu a nečistot z dronu. Namočte hadřík do čistícího roztoku a jemně otřete povrch dronu, abyste odstranili zbytky prachu a nečistot. Pokud jdou nečistoty těžko odstranit, můžete použít jemný kartáček nebo vatový tampon. Po dočištění nechte dron a příslušenství dobře usušit a poté je můžete znovu sestavit a připojit baterii. Je důležité, aby dron a příslušenství nebyli vystaveni působení vody nebo vlhkosti a aby byly pečlivě očištěny tak, aby se minimalizovalo riziko poškození dronu a jeho součástí.