image

Vybíráme nejlepší zahradní traktor 2024 PŘINÁŠÍME VÁM TEST + POROVNÁNÍ TĚCH NEJLEPŠÍCH zahradních traktorů V ROCE 2024

 • Ušetříme vám čas, peníze a starosti při hledání nejlepšího zahradního traktoru.
 • Inspirujeme se hodnocením spotřebitelů. Na základě uživatelských recenzí pomáháme jak vybrat zahradní traktor pro rok 2024
 • Pomáháme vás nasměrovat nejlevnější cestou vámi zvoleného produktu.

V tomto test vám představíme 10 nejlepších zahradních traktorů a jejich silné a slabé stránky. Dozvíte se, který typ těchto strojů je nejpohodlnější a nejsnadněji ovladatelný, který z nich je rychlejší a má výkonnější motory a také, který z nich je určen pro profesionální údržbu trávníku. Řekneme vám také, jaké stroje mají lepší manévrovatelnost a jaká jsou při používání traktorů nutná bezpečnostní opatření. Přečtěte si sekci FAQ, kde najdete odpovědi na nejčastější otázky, a podívejte se na tabulku, ve které můžete porovnat vlastnosti různých zahradních traktorů.

Zahradní traktory snižují čas a úsilí, které je třeba k posekání vašeho trávníku. Jsou bezpečnější než ruční sekačky trávy a určitě také lepší alternativou, pokud musíte sekat velký dvůr v horkém a vlhkém počasí nebo pokud vás trápí nějaké zdravotní potíže.

Tyto stroje jsou praktické pro majitele domů s velkou zahradou, ale i pro zemědělce a profesionály. Poněkud odlišné to je s trávníky, které svou rozlohou přesahují pět akrů, protože ty mohou potřebovat nějaký výkonnější model. 

Typ tahače může pracovat samostatně nebo může táhnout přídavné zařízení. Tento čtyřkolový stroj s nulovým poloměrem otáčení se snadno vyhne překážkám, a tím může být vaše práce rychlejší a efektivnější. Zahradní traktor s radlicí využijete i v zimě, nahradí sněhovou frézu.

Nejlepší zahradní traktory – Vítězové testu 2024

Lidovka

STIGA Combi 1066 H

Více info zde
★★★★★★★★★★90%
Cena: 43 191 Kč

Zlatá střední cesta

Stiga Park 220

Více info zde
★★★★★★★★★★98%
Cena: 89 991 Kč

Vítěz testu

Stiga Estate 584e

Více info zde
★★★★★★★★★★93%
Cena: 134 490 Kč

Pro náročné

Stiga Estate 9122 WX

Více info zde
★★★★★★★★★★98%
Cena: 199 800 Kč

Jak fungují zahradní traktory

Všechny tyto stroje mají výkonné motory, které pohánějí rotující pás řezného kotouče i kola. Obsluha sedí na sedadle nahoře žacího ústrojí. K ovládání pohyblivých částí slouží pedály a páky. Některé traktory mohou vypouštět posekanou trávu prostřednictvím bočního vypouštění nebo do upevněného vaku nebo koše.
Obsluha může traktor pomocí plynových a brzdových pedálů a pák rozběhnout, nastavit výšku řezacího nože, zrychlit, řídit a nakonec i zastavit. Mnoho typů má volant a jezdíte, jako kdybyste řídili auto. Škrticí klapka a další řízení je ovládáno pákami.

Tyto stroje minimalizují čas a úsilí potřebné k sečení větších ploch. Mají elektrické rozběhy a větší palivové kapacity. Jsou stejně snadno ovladatelné jako jakékoli jiné vozidlo. Žací ústrojí je nastavitelné, takže vždy sečete do té správné a potřebné výšky. Co se týká náhradních dílů, jsou lépe dostupné díly pro zahradní traktory než pro ruční sekačky na trávu, které musíte tlačit.

Pro sběr posekané trávy jsou k dispozici koše, které bývají součástí příslušenství. Další příslušenství může pomáhat např. s mulčováním nebo se snadnějším rozptýlením hnojiva. Větší modely traktorů mohou být vybaveny pluhy pro odklízení sněhu nebo zahradní orby nebo přívěsy pro tažení dřeva nebo krmení hospodářských zvířat. Traktory s nulovým poloměrem otáčení vám umožňují snadné řezání v těsných prostorech a kolem keřů a stromů.

Nejlepší zahradní traktory, které můžete zakoupit v roce 2024

1.místo

Stiga Park 900 WX 77113

Více info zde
★★★★★★★★★★95%
Cena: 169 999 Kč

2.místo

Stiga Estate 7102 W 2T0970481/ST1P

Více info zde
★★★★★★★★★★97%
Cena: 94 990 Kč

3.místo

STIGA Combi 1066 H

Více info zde
★★★★★★★★★★90%
Cena: 43 191 Kč

4.místo

Stiga Gyro 700e

Více info zde
★★★★★★★★★★91%
Cena: 209 990 Kč

5.místo

Stiga Estate 598 Set

Více info zde
★★★★★★★★★★92%
Cena: 67 990 Kč

6.místo

Stiga ZTR 52

Více info zde
★★★★★★★★★★91%
Cena: 143 991 Kč

7.místo

Alpina AT8 102 HWA

Více info zde
★★★★★★★★★★95%
Cena: 99 990 Kč

8.místo

Stiga Rider Park 720 PW

Více info zde
★★★★★★★★★★94%
Cena: 89 991 Kč

9.místo

Stiga Estate 9122 W 2T1320681/ST1

Více info zde
★★★★★★★★★★93%
Cena: 129 990 Kč

10.místo

Stiga MPV 520 W

Více info zde
★★★★★★★★★★96%
Cena: 215 991 Kč

Nejlevnější a nejlepší zahradní traktory

1.místo

STIGA Combi 1066 H

Více info zde
★★★★★★★★★★90%
Cena: 43 191 Kč

2.místo

Stiga Estate 598 Set

Více info zde
★★★★★★★★★★92%
Cena: 67 990 Kč

3.místo

Stiga Rider Park 720 PW

Více info zde
★★★★★★★★★★94%
Cena: 89 991 Kč

4.místo

STIGA Cepová sekačka

Více info zde
★★★★★★★★★★91%
Cena: 47 990 Kč

5.místo

Stiga Estate 384

Více info zde
★★★★★★★★★★92%
Cena: 56 892 Kč

6.místo

Stiga Estate Special Honda GCV 530

Více info zde
★★★★★★★★★★98%
Cena: 77 500 Kč

7.místo

STIGA Tornado 3098 H

Více info zde
★★★★★★★★★★90%
Cena: 55 791 Kč

8.místo

STIGA Estate 384 ST 450

Více info zde
★★★★★★★★★★90%
Cena: 62 700 Kč

Použité technologie

K dispozici jsou nové modely, přídavná zařízení a upgrady, protože malé motory potřebují být výkonnější a je třeba rozšířit univerzálnost těchto užitečných strojů. Kromě vylepšení nabízí zahradní traktory celou řadu luxusních možností, jako jsou nastavitelná sedadla, automatické převodovky, tempomat a klidně i držáky nápojů!

Nové robotické modely fungují na dobíjecích, bezemisních bateriích a nepotřebují obsluhu! Některé jsou solární. Výkonnější robotické stroje, které jsou v současné době ve vývoji, budou schopny posekat i velká pole a golfová hřiště.

Typy zahradních traktorů

Tato zařízení snižují vaše úsilí a pomáhají vám rychle dokončit sečení. Existuje jich celá řada a je opravdu z čeho vybírat.

Se zadním pohonem

Tyto typy poskytují nejjednodušší a nejpohodlnější zážitek. Jsou menší, vyžadují méně úložného prostoru a jsou zdaleka nejdostupnější ve všech značkových sortimentech. Hlavní nevýhoda spočívá v tom, že vzhledem k nižšímu výkonu jsou i pomalejší. Rovněž nejsou určeny pro tažná zařízení, jako jsou přívěsy. Tento typ se nedoporučuje, pokud musíte sekat plochu větší než ¾ akru.

V plném vybavení

Traktory jsou rychlejší, odolnější a mají výkonnější motory a převodovky. Nejsou však nejrychlejší a ani snadno nemanévrují kolem překážek nebo úzkých rohů. K dispozici jsou různá přídavná zařízení, která umožňují sekání, tažení, pluh nebo vytahování. Žací ústrojí je namontováno mezi přední a zadní nápravou. Dražší traktory jsou také vybaveny pro tažení sekacích zařízení za nimi. Sekání těmito traktory lze využít na větší plochy o rozloze 10 hektarů nebo více.

S nulovým poloměrem

Modely s nulovým poloměrem otáčení jsou dražší a vysoce výkonné stroje, které se běžně používají v komerčním krajinářství a pro profesionální údržbu trávníků. Mají poloměr otáčení 360 stupňů a snadný systém řízení na všech čtyřech kolech, který umožňuje obsluze sekat přesně kolem překážek. Nabízejí větší řeznou šířku, zlepšenou manévrovatelnost a schopnost sekat rychle při vyšších rychlostech. Nejlépe pracují na poměrně plochém povrchu o rozloze větším než 1/2 akru.

Mulčovací

Mulčovací sekačky jsou šetrné k životnímu prostředí a snižují množství odpadu. Fungují nejlépe, když tráva není příliš vysoká. Nože rozdělují trávu na miniaturní kousky, které se tím rozkládají zpět do půdy mnohem rychleji. To zmírňuje potřebu sbírat seřezanou trávu nebo hnojivo. Pokud je požadováno pytlování, může se posečená tráva poslat na místo kompostování, místo na skládku.

Na co se zaměřit při nákupu zahradního traktoru

Při nákupu těchto strojů se podívejte na uznávané značky, které poskytují dostatečnou záruku a vhodná servisní místa.

 • Ujistěte se, že má traktor dostatečný výkon, aby splnil vaše očekávání (např. mulč),
 • Vyzkoušejte pohodlí sedadla,
 • Zkontrolujte, zda je pedál umístěn tak, aby vyhovoval vašemu snadnému ovládání,
 • Hledejte stroj s posilovačem řízení a dalšími funkcemi, které vám usnadní práci.

Náklady

Existuje celá řada zahradních traktorů, a stejně tak celá řada jejich typů, velikostí, výkonů i velikostí čepele. Měli byste být připraveni investovat nejméně 12 000 Kč. Traktory s výkonem 14 HP, které jsou vhodné na sekání přibližně akru, například začíná na 24 000 Kč. Zahradní traktory s výkonem 18-24 HP se cenově pohybují mezi 62 000 až 110 000 Kč. U vyšší kategorie zahradních traktorů se může cena vyšplhat i na 2 210 000 Kč.

Motor

Velikost motoru je zvláště důležitá, pokud chcete stroj používat více než k sečení. Jejich motor může být větší (16+ HP) dvouválcový nebo menší jednoválcový. Motory se dvěma válci (tj. s robustní konstrukcí) jsou lépe vyvážené, nejsou tak zahřáté, poskytují větší výkon a vydrží déle.

Výkon

Zde záleží na terénu, který budete sekat. Pokud máte rovnou zahradu bez výraznějších nerovností, měl by vám stačit středně výkonný motor, tedy kolem 15 koní. S tím souvisí i frekvence sečení. Traktory obecně nejsou určeny k častému sečení přerostlé trávy. Pokud budete zahradu pravidelně sekat, bude i traktor s výkonem 15ti koní dostačující. V opačném případě volte vyšší výkony.

Stejně tak, pokud se vaše zahrada svažuje. Velká část výkonu motoru se spotřebuje na pohon traktoru. Při svažitém terénu zvolte výkon alespoň 20 koní. V extrémních podmínkách se vyplatí vybírat z nejvyšší, a také nejdražší, kategorie traktorů, které jsou vybaveny dvěma válci. Při stejném výkonu má zahradní traktor výrazně vyšší točivý moment, takže lépe zvládne nejen svahy, ale i vysokou trávu.

Manévrovatelnost

Typy s nulovým otáčením umožňují efektivní sečení ve stísněných prostorách a kolem překážek. Tyto typy mají obvykle samostatné ovládací páky pro řízení. Čím menší je žací ústrojí, tím větší ovladatelnost bude mít váš traktor. Větší komerční modely jsou širší i dražší a v úzkých prostorech nebudou dobře manévrovat. Naopak menší se doporučují pro místa, která mají spoustu stromů, překážek a záhonů.

Bezpečnost

Před prvním použitím si vždy přečtěte příručku k výrobku. Zkontrolujte oblast, kterou chcete sekat, zda na ní nejsou nějaké kameny a jiné předměty, které by se mohly stát projektilem nebo by mohly být nebezpečné natolik, že by mohly poškodit stroj nebo snad vám způsobit zranění.

 • Používejte vhodný oděv včetně obuvi, dlouhých kalhot a ochrany sluchu a očí.
 • Nedovolte, aby váš zahradní traktor obsluhovaly děti.
 • Udržujte děti, domácí zvířata a další v dostatečné vzdálenosti od stroje a létajících zbytků, které by traktor mohl odmrštit.
 • Dejte si pozor na horké povrchy. Nepřidávejte palivo tam, kde jsou horké povrchy nebo páry, protože by se mohlo palivo vznítit.
 • Ruce a prsty držte mimo stroj. Než se pokusíte odstranit větvičku, shluk trávy nebo překážku, stroj úplně vypněte.

FAQ

Podle nás jsou téměř všechny od značky Stiga, né jenom, že jsou nejdostupnější ale snadno startují, mají snadnou údržbu a snadné ovládání.

Traktory s vysokým výkonem zvládají stoupání a na práci v kopcích jsou proto nejlepší.

Závisí to na baterii. Příklad: NAPA baterie vydrží min. 3 roky; následně i delší dobu, pokud je dobře udržovaná.

Vyčistěte sloupky štětcem se štětinami. Připojte černý propojovací kabel k černému drátu / zápornému pólu baterie; připojte druhý konec k traktoru / žacímu stroji. Připojte červený konec kabelu k červenému / kladnému pólu baterie; připojte druhý konec ke kladné červené straně startéru. Pokud je vše v pořádku, otočíme startérem.

Vyprázdněte palivovou nádrž a vyjměte baterii. Hadice odpojte a odstraňte shluky trávy. Omyjte horkou mýdlovou vodou. Opláchněte. Vzduchový filtr vyjměte / vyčistěte / ofoukněte.

Další častou mylnou představou je, že do zahradního traktoru můžete nalít jakýkoli starý olej. V návodu k obsluze sice může být uvedena konkrétní značka, ale ve skutečnosti je třeba věnovat pozornost doporučené viskozitě. Nezapomeňte, že byste nikdy neměli měnit olej, aniž byste vyměnili také olejový filtr. Abyste zabránili usazování nečistot, setřete veškerý rozlitý olej. Olej byste měli stočit do lahví a odnést do místního recyklačního centra, kde bude řádně zlikvidován.

Výhody a nevýhody používání zahradního traktoru

Pohodlné funkce a rozmanité možnosti jsou hlavními výhodami používání zahradního traktoru, který vám umožní sekat rozsáhlé plochy jednodušeji, rychleji a bezpečněji. Jsou velikým pomocníkem, pokud potřebujete sekat v horkých a vlhkých podmínkách nebo jste sami náchylní ke zdravotním problémům. Tyto stroje také zvyšují produktivitu a výnosy z profesionální úpravy a údržby.

Primární nevýhodou těchto zařízení jsou počáteční náklady na pořízení. Vyžadují také údržbu a servis, což obecně znamená, že vlastník musí naložit a dopravit traktor do servisního centra, které se zaměřuje na danou konkrétní značku. Údržba v domácnosti nebo i dodání a vyzvednutí stroje ze servisu jsou spojeny s dodatečnými náklady.

Náš tip

Jaro se blíží, nepodceňte jarní údržbu sekačky na trávu.

Údržba zahradního traktoru

Seznam tipů pro údržbu zahradního traktoru:

 • Zkontrolujte, zda je palivová nádrž prázdná – palivo by se v nádrži nemělo uchovávat déle než přibližně měsíc. Pokud v nádrži zůstalo palivo z minulé sezóny, před použitím ze sekačky zcela vypusťte veškeré palivo.
 • Zkontrolujte a vyměňte olej – ujistěte se, že jste pod stroj postavili kbelík, do kterého se vejde alespoň litr. Vyprázdněte jej a doplňte do něj kvalitní olej, nejlépe ten, který je doporučen v návodu k použití vašeho stroje. Po dokončení práce změřte pomocí měrky, zda je olej opět na správné úrovni. Informace o správném typu použitého oleje naleznete v návodu k obsluze.
 • Nabruste nože – využijte příležitosti, kdy ve stroji není olej, k vyjmutí a nabroušení nožů. K sejmutí nožů potřebujete nástrčný klíč a k jejich nabroušení brusný nástroj nebo plochý pilník.
 • Vyčistěte vzduchový filtr – častou chybou je, že k čištění vzduchového filtru používáte nějakou tekutinu. Filtr je vyroben z papíru nebo pěny, takže ho kapaliny zničí. Místo toho jej vyčistěte vzduchem pomocí kompresoru. Stejně dobře poslouží i měkký kartáč.
 • Vyměňte zapalovací svíčku – v rámci bezpečnostních opatření vždy odpojte zapalovací svíčku, než začnete pracovat v okolí podvozku. Zapalovací svíčky jsou levné a doporučujeme je vyměňovat každý rok nebo dva.
 • Zkontrolujte bezpečnostní funkce – nastartujte motor a zkontrolujte, zda samočinný pohon funguje tak, jak má, když jej zapínáte a vypínáte, a zda správně funguje rukojeť.
 • Zajistěte odbornou prohlídku – jedním ze způsobů, jak se ujistit, že je váš zahradní traktor v nejlepším provozním stavu pro sezónu je předat jej do servisu, kde provedou základní diagnostické testy.

Tipy na nejlepší využití zahradního traktoru

Rozhodování mezi traktorem na trávu a zahradním traktorem závisí na vaší zahradě a na tom, čeho chcete dosáhnout. Zahradní traktory jsou vynikající stroje pro převzetí velkých prací, které mohou zahrnovat více než jen sekání trávníku, ale jsou konstruovány větší a těžší, Zatímco travní traktory jsou svižnější a poháněné tak, aby posekaly krásný trávník.

Mnoho typů zahradních traktorů je všestranných a lze je efektivně přeměnit ze sekačky na čistič opadaných listů nebo zbytků nebo i odstranění zimního sněhu pouhou výměnou, vyjmutím a připojením jiného příslušenství. Díky snadno vyměnitelným nástavcům, které traktor pomáhají přizpůsobit různým podmínkám, můžete rychle a efektivně provádět veškeré operace, které zrovna potřebujete.

Závěr

Zahradní traktory zkracují čas a úsilí, které je třeba k posekání dvorku, zahrady nebo jiného pozemku a vzhledem k výběru, který jsme vám v tomto článku představili věříme, že si určitě vyberete a budete spokojení.

Zdroj:
https://www.simplicitymfg.com/na/en_us/support/faqs/browse/garden-tractor-vs-lawn-tractor.html
https://www.husqvarna.com/uk/learn-and-discover/mower-maintenance/
https://www.mowbilitysales.com/lawn-tractor-maintenance-faq

Ohodnoťte tento příspěvek!
5/5 (1)

Redakce ahaRecenze.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *