Jarní údržba sekačky na trávu

Bývaly doby, kdy se na práci na trávníku pohlíželo jako na výhradně chlapskou práci. Ve skutečnosti bylo často potřeba síly Herkula, aby se za startér zatáhlo minimálně 10 – 12krát jen proto, aby se ten zatracený stroj spustil! Ty doby jsou však dávno pryč, protože sekačka na trávu se vyvinula v nástroj, který může snadno ovládat každý.

Možná si však myslíte, že údržba sekačky je stále nejlepším úkolem pro muže v domácnosti. Ani to však už není pravda. Péče o sekačku je velmi snadná, a díky některým novinkám může být práce na zahradě skutečně zábavná. Podělíme se s vámi také o několik tipů a triků, jak udržet zahradu v dokonalém stavu.

Údržba sekačky na trávu

Na začátku sezóny, obvykle na jaře, se při údržbě sekačky na trávu zaměřte na čtyři hlavní oblasti:

Vyměňte olej

I když si myslíte, že to není potřeba, udělejte to! Olej by se měl měnit na začátku každé sezóny. V průběhu sekací sezóny se v oleji nahromadí nečistoty a další příměsi, které motor ničí. Správný postup výměny oleje zjistíte v návodu k obsluze vaší sekačky.

Vyměňte nebo vyčistěte zapalovací svíčku

Ta malá mezera na konci svíčky, kde se kovový konec ohýbá pod úhlem 90 stupňů, se nazývá odtrh a jeho velikost je důležitá pro správný chod daného motoru. Mnoho výrobců nyní balí nové svíčky se správně přednastaveným odtrhem, takže stačí pomocí klíče na zapalovací svíčky vyjmout starou svíčku a nainstalovat novou. Přesto není od věci pro jistotu mezeru překontrolovat levným nástrojem na měření odtrhu – správná hodnota by měla uvedena v návodu k obsluze. Mnoho lidí rádo mění svíčku každý rok, takže každou sezónu sekání začínají s novou zapalovací svíčkou. Pokud je ale svíčka stále v dobrém stavu, můžete ji také vyčistit čistým hadříkem s trochou čistého lihu a znovu použít.

Vyměňte nebo vyčistěte vzduchový filtr

Pokud je filtr ve vaší sekačce papírový, jednoduše sejměte kryt filtru a vyfoukejte všechny nečistoty stlačeným vzduchem. Pokud jsou papírové filtry příliš zanesené a znečištěné, vyměňte je. Pokud je filtr vyroben z pěny, umyjte jej v roztoku vody a saponátu, nechte jej vyschnout a naneste na něj několik kapek oleje. V některých výjimečných případech může být nutné i pěnový filtr vyměnit; většinou však postačí pouhé vyčištění.

Nabruste nože sekačky na trávu

Vyjmutí nože a jeho nabroušení nebo výměna vyžaduje trochu větší úsilí. Každý rok by se to však mělo provést před prvním sečením. Při sekání trávy musíte mít ostré nože, jinak sekačka trávu neseká, ale naopak trhá, což může vést k poškození trávníku. Před sejmutím nože nezapomeňte odpojit vodič zapalovací svíčky, abyste zabránili náhodnému spuštění sekačky.

Poté sekačku nakloňte tak abyste dosáhli na šroub upevňující nože a použijte klíč k jeho povolení. Uvolněte šroub, který drží nože, otáčením proti směru hodinových ručiček a vyjměte čepel z jejího uložení. Ostření nože lze provést pomocí pilníku na kov, brusného kamene nebo elektrické brusky. Bez ohledu na použitou metodu sledujte stávající zkosenou hranu čepele tím, že budete po čepeli přejíždět pilníkem pokaždé stejným směrem. Ještě jednodušší způsob broušení čepele je použití malého brusného nástavce pro akumulátorovou vrtačku. Stačí umístit čepel do stolního svěráku a můžete bez problémů brousit ostří.

Tipy pro sekání trávníku

Zde je několik rychlých tipů, díky kterým bude váš trávník vypadat skvěle:

  • Nesekejte mokrou trávu – kromě toho, že má tendenci ucpávat stroj a zanechávat chuchvalce trávy po celém trávníku, mokrá tráva se také špatně seká. Trhá se, stejně jako se trhá s tupým nožem.
  • Nastavte výšku sečení alespoň na 4 cm – vyšší tráva lépe udrží vlhkost a také umožní kořenovému systému lépe se držet v půdě, což znamená zdravější trávník.
  • Při každém sekání nesekejte stejným směrem – například jeden týden sekejte od severu k jihu. Další týden sekejte od východu na západ. Tím zabráníte tvorbě vyjetých kolejí na trávníku a zároveň necháte trávu růst hustěji.
  • Při prvním a posledním sečení sezóny používejte sběrací koš na trávu – po zbytek času používejte mulčovací zařízení, abyste snížili množství odpadu ze zahrady a dodali živiny zpět do půdy.

A nakonec, pokud potřebujete ještě trochu pobídky, abyste strávili den na zahradě, nezapomeňte na toto. Podle časopisu Journal of the American College of Sports Medicine můžete spálit více než 350 kalorií každou hodinu, kterou strávíte za tlačnou sekačkou! Tak to je skvělý trénink s dalšími výhodami!

Zdroj:
https://todayshomeowner.com/lawn-mower-maintenance/

Ohodnoťte tento příspěvek!
5/5 (1)

Kateřina Vachová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *