Musíte studovat nebo pracovat z domova? Ať je tomu jakkoliv, být organizovaný a motivovaný může být opravdu těžké, zvlášť když máte na dosah ruky tolik rozptýlení.

Sestavili jsme 12 způsobů, které vám pomohou více se soustředit a lehce zvládnout organizaci svého času.
1. Nastavte si ranní rutinu
Zvykněte si večer nastavovat budík a dodržovat tak ranní rutinu – mít jasnou rutinu vám může pomoci dosáhnout toho více za daný den. Cílem je začít pracovat každé ráno ve stejnou dobu. Naplánujte si rozvrh všech on-line přednášek nebo schůzek, které budete mít, což vám pomůže dokončit svou práci v daný den včas a zbyde vám volný čas na relaxaci. Nezapomeňte se v noci dobře vyspat, abyste si také dobili baterky.
2. Zařiďte si dobrý studijní prostor
Je dobré mít pracovní plochu opravdu vyhrazenou jako pracovní plochu, což bohužel není vždy možné. Ne každý má pracovnu nebo místo v ložnici pro pracovní stůl – ale možná existují jiná řešení?
- Při sdílení pracovního prostoru s jiným členem rodiny si udělejte rozpis pro střídání. Studijní prostor
- Můžete si zařídit pracovní prostor v kůlně, garáži nebo technické místnosti? (Zajistěte odpovídající elektřinu, topení, světlo a samozřejmě ventilaci nebo jiný způsob odvětrávání.)
- Můžete využít koutek místní kavárny nebo podobných prostor na několik hodin denně (za předpokladu, že nebudou žádná omezení)?
- Udržujte studijní plochu uklizenou– to vám pomůže cítit se pod kontrolou.
- Pokud pracujete v prostoru, kde také relaxujete, snažte se na konci dne uklidit své pracovní věci tak, abyste na ně už nemysleli.
- Pokud obvykle do kanceláře/školy docházíte nebo dojíždíte, zvažte rychlou procházku před i po práci, abyste měli stejný přechod mezi prací a relaxací.
3. Oblečte se
Může to znít hloupě, ale to, jak se oblékáte, může ovlivnit, jak pracujete, protože to udává tón vašeho dne. Můžete si vzít to, co byste si oblékli na přednášku, schůzi nebo lekci – ale nemusíte se nutně obtěžovat s oblekem nebo uniformou – pokud je vám tak dobře! Oblékání na začátku dne vám také může pomoci uvolnit se na konci dne, kdy se převléknete zpět do volnějšího oblečení.
4. Udržujte své tělo hydratované
Nezapomínejte mít po ruce láhev nebo sklenici vody. V zimě si můžete myslet, že to nepotřebujete, ale ústřední topení vás může opravdu vysušit a může způsobit i bolesti hlavy, pokud nebudete dodržovat dostatečný příjem tekutin. Můžete si nastavit na mobilu připomínku, že máte každou hodinu vypít sklenici vody. Průměrný člověk by měl denně vypít dva litry vody.
5. Zachovejte si fyzičku
Pokud je vaše práce a studium zcela on-line, je opravdu důležité zařadit do vašeho dne pohyb. Dobrým začátkem by mohlo být jít po obědě na svižnou procházku kolem bloku. Vyvážená strava vám také pomůže se soustředěním a celkově zlepší vaši pohodu, ale nezapomeňte se občas i odměnit!
6. Stanovte si cíle
Pomocí týdenního plánovače si zmapujte, co potřebujete udělat, a ujistěte se, že máte na všechno dostatek času. Plánování pomáhá vyhnout se stresu, když věci necháváte na poslední chvíli a může vám také pomoci přemýšlet o vašich týdenních cílech. Denní plány mohou poskytnout prostor pro rozčlenění některých větších týdenních úkolů do menších, lépe zvládnutelných segmentů a pomoci vám co nejlépe využít čas, který máte k dispozici.
7. Technika Pomodoro
Technika Pomodoro je metoda Time managementu, která rozděluje práci na 25 minutové bloky, mezi nimiž je pětiminutová přestávka. Buď si nastavte časovač nebo použijte aplikaci Pomodoro do vašeho telefonu či tabletu. Tato technika vám pomáhá soustředit se na jeden projekt po druhém a povzbuzuje vás, abyste si dali pauzu a osvěžili se, místo toho abyste pracovali vkuse bez přestávky a byli tak méně produktivní
8. Zeptejte se sami sebe
Ptejte se sami sebe před, během a po studiu.

Před studiem:
- Co se budu učit?
- Vím již něco o tomto tématu?
Během studia:
- Jak toto téma zapadá do jiných témat?
- Opravdu rozumím tomu, co jsem právě četl?
- Bude můj učitel/manažer rozumět tomu, co se snažím říci?
- Opravdu jsem odpověděl na otázku stručně?
Po studiu:
- Udělal jsem, co bylo potřeba?
- Co jsem se naučil?
- Co mohu udělat, aby to bylo příště lepší?
9. Vypněte oznámení na telefonu
Telefon pípající každých pět minut může být dost rušivý, když se potřebujete soustředit na práci nebo studium. Zkuste jej nechat v jiné místnosti (nebo jej přepněte do režimu „nerušit“) a kontrolujte jej pouze jednou za hodinu. Což bude dost často na to, abyste nepřišli o žádné „naléhavé“ zprávy či hovory, ale zároveň vám to poskytne prostor, abyste se soustředili na svou práci.
10. Kontrolujte a komunikujte
Nezapomeňte být v kontaktu s učiteli, lektory, kolegy… a vašimi přáteli. Nebuďte izolovaní a rozhodně se nepokoušejte vaše problémy ignorovat. Pokud něčemu úplně nerozumíte nebo potřebujete poradit, kterým směrem by se vaše studium mělo ubírat – zeptejte se! E-mailem nebo volejte své lektory/učitele/kolegy. Můžete založit WhatsApp skupinu nebo něco podobného s vašimi kolegy, spolužáky, studenty a diskutovat o kurzu, projektech a prezentacích atd.
11. Pokuste se nedělat více úkolů najednou
Snažte se soustředit na jeden projekt po druhém. Stejně jako při telefonování ignorujte všechny příchozí e-maily nebo požadavky, dokud nedokončíte to, co děláte. Tímto způsobem se nebudete cítit zahlceni a můžete zpracovat části každého projektu, na kterém pracujete, jeden po druhém po přijatelných kouscích.
12. Víte, kde najít podporu
Víte, kde požádat o pomoc, pokud ji potřebujete? Na koho ze školy, univerzity nebo pracoviště se obrátit? Vaše duševní pohoda je opravdu důležitá, protože může být velmi snadné začít se cítit izolovaně a bez podpory. Nepodceňujte to!
Zdroj: https://www.dofe.org