Jeden z nejtěžších bojů rodičů je poskytnout svým dětem Vánoce plné radosti. Pro mě to v překladu znamená, že jim mám dát vánoční dárky, které chtějí v naději, že jim udělají radost.
Katalogy obchodů, časopisy a Instagram nás přesvědčují, že bez kupy dárků, které se rozlévají zpod stromu na všechny strany, to nejsou ty pravé Vánoce. Ale slyšeli jste o pravidle tří dárků? Už asi deset let je u online blogerů tato myšlenka velmi populární. Vaše děti dostanou jen tři dárky, které jsou vybrané ze tří různých kategorií.
Jak funguje pravidlo 3 vánočních dárků:
Jeden z nejtěžších bojů rodičů je poskytnout svým dětem Vánoce plné radosti. Pro mě to v překladu znamená, že jim mám dávat dárky, které chtějí v naději, že jim udělají radost.
Se stoupajícími cenami výrobků a masivním marketingem, kterým jsou naše děti rok co rok bombardovány na každém kroku, je boj o u udržení stabilního rozpočtu na vánoční dárky skutečný.
Jak ušetřit peníze už při přípravě
Stejně jako u většiny finančních záležitostí v životě je klíčové naučit se vytvářet rozpočet.
Jakmile si nastavíte rozpočet na vánoční dárky a budete se ho opravdu držet, můžete v klidu usnout s tím, že dva cíle už máte splněné. Učinili jste důležitá rozhodnutí pro šťastné děti i šťastnou peněženku. Zde jsou některé strategie, tipy a triky, které je třeba zvážit pro vytvoření vánočního rozpočtu pro vaše dítě.
1.) Přístup založený na rovnosti: Když jsou si všichni rovni
Pro mnoho rodin má smysl dát každému dítěti dárky ve stejné hodnotě. To rozvíjí pocit rovnosti. Počet dětí a vaše finanční situace vám ukáže, jaké jsou vaše možnosti, ale při určitém plánování a strategickém nakupování, můžete určitě i něco ušetřit.
Zde jsou základy: Určete si, kolik peněz chcete utratit za všechny děti dohromady. Vydělte to rovným dílem počtem vašich dětí, pro které nakupujete. Například, pokud máte 1800 Kč v rozpočtu a máte 3 děti pak každý obdrží dárky v hodnotě 600 Kč. Je to snadné, ale musíte se toho držet!
Tip, aby to fungovalo: Nepřekračujte rozpočet. Když trochu překročíte u každého z nich, váš rozpočet bude zcela nabourán!
2.) Nechte nakupovat děti: Výuka finanční gramotnosti pro starší děti
Tohle je můj oblíbený přístup k rovnosti. Stanovíte rozpočet a každému dítěti přidělíte stejnou částku. Rozdíl je v tom, že za sebe nakupují děti. Takže stanovíte rozpočet na jedno dítě a pak dáte každému dítěti stejnou částku, aby ji utratilo za své sourozence.
Funguje to takto: Řekněme, že váš rozpočet je 600 Kč na dítě a máte tři děti. Každému dítěti dáte 600 Kč a ono musí v rámci svého rozpočtu nakoupit dárky pro každého ze svých sourozenců.
Moje oblíbená část je, když děti najdou perfektní dárek pro jednoho ze svých sourozenců a společně dají dohromady peníze, aby ho mohly koupit. Jsou vždy velkorysejší a pozornější, než očekávám. Tato strategie má navíc bonus v podobě výuky o sestavování rozpočtu, poskytování a kombinování úsilí a tím pádem má na děti i větší dopad!
Děti sice neskončí se stejnou hodnotou dárků, ale naučí se dávat a myslet na druhé a váš rozpočet zůstane v rovnováze. Ale pokud je pro vás absolutní rovnost darů důležitá, tato strategie vás nejspíš zklame.
3.) Úměrné nastavení výdajů: Na věku záleží
Dárky pro starší děti bývají dražší a technologicky propracovanější než pro děti mladší. Proto musíte pochopit, že pravděpodobně utratíte více za jeden elektronický dárek pro starší dítě, než za tašku plnou zábavných hraček pro mladšího sourozence. Na základě tohoto zjištění si nastavte částku na každé dítě, což vám stále umožní omezit celkové výdaje a zároveň nekupovat zbytečně moc hraček pro mladší děti.
Klíč je v detailech (Miluji matematiku):
Navrhněte si svůj celkový rozpočet na dárky v korunách. Nazveme jej jednoduše ROZPOČET. Zapište si věk každého dítěte v letech. Sečtěte jejich věky dohromady. Nazveme to ROKY. Vydělte ROZPOČET/ROKY. Výsledkem je částka ROZPOČTU na 1 ROK dítěte. Vynásobte individuální věk každého dítěte rozpočtem na 1 ROK a to je přidělený rozpočet na dárky.
Lépe to pochopíte na příkladu:
Někdo utratí za vánoční dárky pro všechny své děti celkem 8 000 Kč. Jejich ROZPOČET je tedy 8 000 Kč. Jejich dětem je 15, 12, 8 a 5. Jejich ROKY dávají dohromady 40. Když vezmeme 8 000 děleno 40 výsledkem je 200. Jejich ROZPOČET NA 1 ROK dítěte je tedy 200 Kč. Patnáctiletému synovi je přiděleno 3 000 Kč. Dvanáctiletý syn dostane 2 400 Kč v dárcích. Osmiletá dcera dostane 1 600 Kč za dárky. Pětileté dítě dostane dárky v hodnotě 1 000 Kč.
3 000 Kč + 2 400 Kč + 1600 Kč + 1 000 Kč = 8 000 Kč. Přesně podle rozpočtu!
4.) Vánoční tabulka
Mám pocit, že tato myšlenka původně vychází z tradice nevěsty nosit „něco starého, něco nového, něco vypůjčeného a něco modrého.” Ať už je původ jakýkoli, toto tematické dávání je ideální pro rodiny, které chtějí dávat promyšlené dárky zjednodušeným způsobem. Dříve jsem dávala jen 3 dárky, ale v posledních letech jsem to zvýšila na čtyři dárky.
Jak to provést: Vytvořte tabulku se jménem každého potomka v levém sloupci a další sloupce nechte pro každou kategorii níže.
- Co chtějí
- Co potřebují
- Co si obléknou
- Co si přečtou
Při plánování nákupů si tabulku vyplníte. Každé dítě tak dostane čtyři dárky – jeden od každé kategorie.
Tato strategie sice nijak zvlášť neomezuje množství peněz, které utratíte, ale v dlouhodobém horizontu se téměř vždy projeví tím, že uspoříte. Popravdě, pokud v každé kategorii neutrácíte za každé dítě až moc, je tato metoda docela rozumná.
A tato metoda dokáže zabít dvě mouchy jednou ranou! Je ideální pro zakoupení tolik potřebného zimního kabátu nebo pěkných šatů, které vaše dítě potřebuje. S tímhle si vyhraje každý. Vaše dítě dostane dárek v podobě tolik potřebného oblečení a vy nejenže jste nepřekročili váš vánoční rozpočet, ale také jste vypomohli vašemu rozpočtu na oblečení na příští rok.
Tohle je ta nejjednodušší a nejefektivnější strategie. Díky omezení počtu dárků podle tří nebo čtyř kategorií se dokážu soustředit na výběr kvalitních dárků, které vyjádří mou lásku, aniž by narušily můj rozpočet.
Funguje to i s omezením počtu dárků např. při stanovení tří dárků na dítě. Jedno dítě by mohlo dostat umělecké potřeby, další sady lega a další by pak mohlo dostat pyžamo, kombinézu a míč.
Ať už to zařídíte jakkoli, výběr perfektních tří dárků pro každé dítě je náročný, ale prospěšný, a přívětivý k vašemu rozpočtu.
5.) Vánoční BONUS
Každou z těchto strategií můžete doplnit o bonusový dárek. To je dárek, který každé dítě otevře už 23. prosince. Je to další příležitost pro darování nebo výměnu dárků a zároveň zajištěné společné rodinné pohody u vánočního stromečku o den dříve.
Každý člen rodiny dostane krabici s pyžamem, filmem, knihou, mlsáním (jako např. popkorn, balíček horké čokolády, jablečný mošt, sušenky nebo čokoládu). Je to skvělá příležitost pro společně strávené chvíle. Každý si sedne do pyžama a přitulí se ke knize nebo k filmu. Nemusí to být nové věci. Můžete si půjčit knihu a DVD z půjčoven nebo je koupit z druhé ruky.
Pyžamo může být v oblíbené barvě nebo s vtipným motivem. Svačina může být něco, co uděláte společně nebo se prostě přitulíte a užijete si chvíle u vánočního stromku! Smyslem tohoto daru je dát něco, co všechny zabaví samostatně, ale zároveň si užijí společný čas jako rodina. Dárky vybírejte podle toho, co má každý rád.
Moc se mi líbí, že se o svátcích soustředíme více než na materiální dary na činnosti, které spolu děláme, a na vzpomínky, které si s sebou mé děti ponesou do dospělosti. Rádi spolu děláme věci, jako je vybírání stromku, zdobení, pečení, pořádání večeru s výměnou dárků, povídání si o vánočních tradicích a rozsvěcení stromečku na Štědrý den ráno. Pokud jste na rozpacích pro některé aktivity s prázdninovou tématikou dělat jako rodina, podívejte se na tento seznam jsem našel on-line pro nějakou inspiraci.
Vyberte si jednu z těchto strategií a zařiďte si ji tak, aby vám fungovala. Nebo je všechny smíchejte dohromady pro individuální řešení vaší situace. Ať to uděláte jakkoliv, určitě budete úspěšní. Zjednodušte letos Vánoce tím, že se budete řídit tímto pravidlem a koupíte jen 3 vánoční dárky.