Jak vyčistit zapáchající pračku

Nikdo nemá rád zapáchající pračku. Zde je několik našich tipů, jak udržet pračku svěží, a konkrétní návod, jak vyčistit zapáchající pračku. Špinavá pračka zní tak trochu jako oxymóron. Pračka je neustále zalévána teplou vodou, mýdlem, bělidlem a dalšími čisticími prostředky, které mají z vašeho oblečení dostat skvrny a pachy. Prádlo má mít uklidňující vůni; máme dokonce pokojové vůně, které mají napodobovat čerstvé prádlo. Co ale dělat, když pračka zapáchá?

Pokud je vaše pračka špinavá a vydává nepříjemný zápach plísně, je nejvyšší čas, abyste ji podrobili tolik potřebnému čištění. Než tedy zavoláte opraváře, aby přijel zkontrolovat, zda vaše pračka netěsní nebo nemá jiné závady, vyhrňte si rukávy, vezměte si gumové rukavice a pusťte se do čištění zapáchající pračky.

Přední versus horní náplň pračky

První věc, kterou je třeba zvážit při plánování, jak vyčistit zapáchající pračku, je, zda máte pračku s horním plněním nebo pračku s předním plněním. Přestože pračky s předním plněním jsou lepší prakticky ve všech kategoriích od kvality čištění až po účinnost, jsou mnohem náchylnější k tomu, aby časem zapáchaly a plesnivěly, pokud nejsou řádně vyčištěny.

Konstrukce praček s předním plněním způsobuje zvýšenou pravděpodobnost vzniku zápachu z pračky, usazování mýdlových usazenin a vzniku plísní a hub. Vysoce účinné pračky s předním plněním naplní vodou pouze spodní polovinu prací vany. Buben pak přehazuje oblečení přes vodu, čímž odpadá nutnost naplnit buben až po okraj.

Pro tuto konstrukci jsou zapotřebí prací prostředky s vysokou účinností. Pokud se místo nich používají prací prostředky jiné, není dostatek vody na spláchnutí čisticích prostředků. Buben pračky se může pokrýt vrstvou mýdlových usazenin se špínou a zbytky špinavého oblečení. To je v kombinaci s vlhkým teplem pračky živnou půdou pro vznik plísní a hniloby.

Podobný efekt nastává i u gumového těsnění dvířek, které zabraňuje úniku vody. Tato těsnění se stávají pastí pro nečistoty, mýdlové usazeniny a další kousky, což přidává další místo pro usazování nepříjemných pachů.

Krok za krokem: Jak vyčistit zapáchající pračku

Co budete potřebovat:

 • houbu/hadru,
 • bělidlo,
 • jedlou sodu,
 • bílý ocet.

Volitelné položky:

 • gumové rukavice,
 • starý zubní kartáček,
 • esenciální olej.

Drhnutí

Často přehlíženým krokem při čištění zapáchající pračky je předběžné drhnutí. Začněte tím, že odstraníte a vydrhnete všechny dávkovače mýdla, bělidla a změkčovače tkanin. Pomocí starého zubního kartáčku nebo rohu houby prohrábněte škvíry a rohy a dobře je vyčistěte. Pokud se vám podaří dosáhnout na trubky dávkovačů, odstraňte nánosy uvnitř nich. Majitelé modelů s horním plněním musí vyčistit okolí dvířek a pantů, kam se nečistoty mohou nepozorovaně dostat. U modelů s předním plněním otřete a vyčistěte okolí gumového těsnění, abyste odstranili nahromaděné nečistoty v gumových těsněních. Tato místa je nejlepší vydrhnout před hloubkovým čištěním bubnu.

Čištění bubnu

Nejdůležitějším faktorem při čištění pračky je kontrola plísní. Bělidlo neuvěřitelně efektivně ničí plísně a houby. Při používání tohoto přípravku dodržujte bezpečnostní opatření, jako jsou gumové rukavice a větrání místnosti, a NIKDY nemíchejte bělidlo s jinými čisticími prostředky. Přidejte čtyři šálky bělidla do pračky s horním plněním nebo dva šálky do pračky s předním plněním. Spusťte prací cyklus na nejvyšší teplotu a nechte buben naplnit. Jakmile se bělidlo smísí s vodou, prací cyklus přerušte. Před dokončením cyklu nechte bělidlo 30 minut odstát. Spusťte cyklus máchání, abyste odstranili všechny stopy bělidla.

Praní s jedlou sodou a octem

Poté, co bělidlo vydezinfikovalo buben, funguje tato kombinace jako sekundární čistič a deodorant pračky. Měla by odstranit všechny přetrvávající nečistoty a špínu a zanechat pračku bez zápachu a opět v provozuschopném stavu.

Postup:

 • Smíchejte ¼ šálku jedlé sody s ¼ šálku vody a přidejte ji do zásobníku pracího prostředku vaší pračky.
 • Použijte čtyři šálky obyčejného bílého (nikoli jablečného) octa do pračky s horním plněním nebo dva šálky do modelu s předním plněním.
 • Nalijte ocet do bubnu.
 • Spusťte cyklus s vysokou teplotou.

Pokud zůstávají odolné skvrny, otřete vnitřek bubnu žínkou nebo houbou a nezapomeňte zkontrolovat všechna zákoutí a těsnění. Otření bubnu také pomáhá odstranit případný zbytkový zápach po octu. Pokud chcete vše vyprat, spusťte cyklus máchání. Nakonec můžete na těsnění použít esenciální olej jako odstraňovač zápachu a mírnou dezinfekci.

Zdroj:

https://www.howards.com/blog/how-to-clean-a-smelly-washer-keep-it-smelling-fresh/

Ohodnoťte tento příspěvek!
3.5/5 (2)

Kateřina Vachová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *