Vychutnejte si svůj stálezelený stromeček doma během svátků a pak jej nechte zkrášlovat i vaši zahradu po celá desetiletí. Pomocí těchto tipů úspěšně zvládnete přesazení.
Na řezaném vánočním stromku je něco, co působí svátečně, ale jakmile toto období skončí, zůstane vám pouze mrtvý strom, který můžete vyhodit. Další možností je ozdobit stromek v květináči, pod který můžete schovat své dary, a poté, co odstraníte všechny ozdoby, vysadit jej na vašem dvoře. Pak vám váš živý vánoční strom poskytne na celé roky, stejně tak jako poskytne potravu a přístřeší pro ptáky a další volně žijící zvířata. Načasování a správný výběr stromu jsou klíčem k úspěšnému přesazení do přírody. Zde najdete to, co potřebujete vědět, abyste zajistili, že váš strom skončí jako dar zpátky v přírodě.
Jaký stromek zvolit
Dejte své krajině strom, který přežije podmínky, ve kterých žijete. Je běžné, že zahradní centra, květinářství a další podobné prodejny nabízejí živé vánoční stromky, které nejsou odolné ve vašem podnebí.
Důležitým hlediskem je také velikost a růstový návyk. Značení na stromku vám prozradí, jaká je vzrostlá výška daného druhu. Malý dvorek nemusí poskytnout dostatečné místo pro rozměrnou jedli, ale menší trpasličí smrk Alberta by mohl být perfektní volbou. Některé živé vánoční stromky rostou především do výšky, zatímco jiné se rozprostírají a rostou zejména do šířky. Ujistěte se, že vzrostlý tvar stromu bude dobře pasovat s vaším prostorem na dvorku.
cim-se-ridit-pri-nakupu
Nakonec se rozhodněte, kam zasadíte svůj živý vánoční stromek a podívejte se na podmínky pěstování. Je místo vystaveno stálému slunečnímu svitu nebo je částečně ve stínu? Je půda dobře odvodněná nebo spíše mokrá? Je místo vystaveno silným větrům? Jedinečné vegetační podmínky vašeho místa výsadby se spojí a vytvoří soubor kritérií, která určí, zda se vašemu živému vánočnímu stromku bude dařit nebo nebude.
Čím se řídit při nákupu
Vybírejte ty stromky, které jsou v květináči. Živé vánoční stromky jsou často k dispozici v zahradnických centrech a prodejnách domácích potřeb v plastových velkých květináčích. Stromy se také příležitostně prodávají přesazené a zabalené, což znamená, že jejich kořeny jsou místo v květináči zabaleny v jutě. Obecně se s rostlinami v květináčích zachází snadněji než s těmi zabalenými, které mohou v případě stromků vážit i desítky kil. Zatímco zabalené rostliny mají často vyšší úspěšnost uchycení po přesazení, v květináčích vypěstovaná rostlina se bude snáze přepravovat a přesouvat do vašeho domova a poté na zahradu.
Zkontrolujte kořeny. Před nákupem jemně vytáhněte strom z nádoby a prohlédněte si kořeny. I u zabalených stromků můžete z kraje juty vidět několik kořenů. Kořeny by neměly být hustě propletené v jednu kouli. Takováto hustá rohož naznačuje, že strom byl v květináči příliš dlouho a do krajiny se dobře neuchytí.
Odložte nákup do doby těsně před Vánoci. Živé vánoční stromky by neměly být v domě déle než 7 až 10 dní. Podle Emmy Erierové z University of New Hampshire suchý, teplý vzduch v domácnostech způsobuje, že stromy přerušují zimní klid, což znemožňuje jejich přesun zpět ven, aniž by jim chlad neuškodil.
Přechod proveďte s opatrností. V chladné zimě přemisťujte živý vánoční stromek dovnitř postupně tak, že jej umístíte na několik dní do nevytápěné garáže nebo verandy, než jej přesunete do vašeho obývacího pokoje. Udržujte půdu kolem stromu stále vlhkou. Záměrem je, aby si váš strom postupně zvykl na teplejší teploty, protože velmi velké výkyvy teplot mohou rostlinu stresovat.
Pravidelně jej zalévejte. Jakmile je strom v domě, starejte se o něj, jako o jiné domácí rostliny radí Erier. Zalévejte strom, když je horní centimetr půdy suchý. Kontrolujte vlhkost půdy každý druhý den nebo zalévejte tak, aby strom uvnitř rychle neuschl.
Umístěte stromek mimo zdroje tepla. Dávejte si pozor na průvan a teplo z topení nebo krbu. To vše způsobí, že živý strom rychle ztratí vlhkost. Na stromeček zavěste také pouze LED nebo nízkoteplotní světýlka.
Jak přesadit živý vánoční stromek
Pamatujte, že živé stromy by měly být uvnitř jen asi týden. Přesuňte strom ven co nejdříve. Co bude následovat, záleží na povětrnostních podmínkách místa, kde žijete.
Studené klima: Rozhodně neplánujte sázet živý strom hned po svátcích. Je nepravděpodobné, že by strom přežil chladné teploty a suché zimní větry. Místo toho jej umístěte do nevytápěné garáže nebo na verandu a pravidelně jej zalévejte, dokud nebude moci být na začátku jara vysazen venku.
Teplé klima: Pokud jsou po svátcích venku mimořádně chladné a drsné podmínky, odložte výsadbu a ukryjte svůj strom na chráněném venkovním místě, jako je garáž nebo veranda. Nezapomeňte stromek pravidelně zalévat. Až se podmínky výsadby zlepší, zasaďte nový strom a dobře ho zalévejte. Na oblast kořenů rozprostřete několik centimetrů silnou vrstvu mulče a během prvního vegetačního období jej pravidelně zalévejte.
Zdroj: https://www.bhg.com