
vybíráme nejlepší odvlhčovač vzduchu 2023 PŘINÁŠÍME VÁM TEST + POROVNÁNÍ TĚCH NEJLEPŠÍCH odvlhčovačů vzduchu V ROCE 2023
- Ušetříme vám čas, peníze a starosti při hledání nejlepšího odvlhčovače vzduchu.
- Inspirujeme se hodnocením spotřebitelů. Na základě uživatelských recenzí pomáháme vybírat nejlepší odvlhčovač pro rok 2023
- Pomáháme vás nasměrovat nejlevnější cestou vámi zvoleného produktu.
Vítěz testu spotřebitelů roku 2023
Lidovka
Airbi SPONGE
Odvlhčovač vzduchu Airbi SPONGE:Odvlhčovač vzduchu Airbi si umí jednoduše poradit s příliš velkou vlhkostí v domácnosti, která způsobuje nejen tvorbu …
Více info zdeCena: 2 990 KčZlatá střední cesta
Alfda AEF2000
Odvlhčovač vzduchu Alfda AEF2000:Odvlhčovač vzduchu Alfda se vypořádá s nadměrnou vlhkostí, která způsobuje nejen navlhnutí zdí, ale zejména tvorbu plísní. …
Více info zdeCena: 5 990 KčVítěz testu
CONCEPT OV2120 Perfect Air Smart
Odvlhčovač vzduchu CONCEPT OV2120 Perfect Air Smart:Odvlhčovače vzduchu CONCEPT/odvlhcovace-vzduchu/concept/18852399-v3995.htmConcept OV2120Klíčové funkceVideoSpecifikaceGalerieV baleníO conceptCONCEPT OV2120 Perfect Air Smart Odvlhčovač vzduchu Čištění vzduchu | …
Více info zdeCena: 6 999 KčPro náročné
DUUX Bora Smart Dehumidifier
Odvlhčovač vzduchu DUUX Bora Smart Dehumidifier: Odvlhčovač vzduchu Duux Bora je ideálním nástrojem pro rychlé a precizní zachycení vlhkosti ze …
Více info zdeCena: 10 290 KčCo je to odvlhčovač vzduchu?
Levnější, snazší a časově méně náročné řešení oproti renovaci celého domu. Během období, kdy je zvýšené vlhko, díky odvlhčovači udržíte vlhkost na přijatelné úrovni a ušetříte tak, za kopání do základů domu. To je pro vás výhodné zejména, pokud si dům pouze pronajímáte.
Odvlhčovač v podstatě odstraňuje vlhkost ze vzduchu, což zabraňuje šíření plísní.
Jak odvlhčovač vzduchu funguje?
Většina odvlhčovačů, včetně většiny testovaných modelů má kompresor a pracuje s chladem. Nasávají vzduch, filtrují ho a ochlazují, aby kondenzovaly vlhkost, poté jej znovu ohřívají a teplejší a sušší vzduch vypouští zpět do místnosti. Tím se místnost trochu zahřeje, ale ne tolik jako u klasického topení. Kompresorové modely fungují nejlépe v horkých a vlhkých podmínkách. Čím je vzduch teplejší, tím snazší je jeho ochlazení a odsávání vlhkosti. Ve studeném vzduchu nefungují tak dobře, protože je těžší ochladit již studený vzduch tak, aby v něm zkondenzovala voda.
Absorpční odvlhčovače jsou stále více dostupné. Tyto modely používají pomalu rotující disk nebo pás materiálu, který vlhkost ze vzduchu absorbuje; tato vlhká část poté prochází procesem sušení (to zajišťuje obvykle topný prvek), který vodu odpařuje a shromažďuje ji v nádržce.
Nejlepší odvlhčovače vzduchu v roce 2023
V jakých podmínkách pracuje odvlhčovač vzduchu nejlépe?
Nejlepší typ odvlhčovače pro váš domov vyberete podle toho, zda je třeba odvlhčovat převážně v chladných vlhkých podmínkách nebo horkých vlhkých podmínkách.
Při nízkých teplotách mohou být mnohem účinnější adsorpční odvlhčovače, protože k odsávání vlhkosti nepoužívají chlazení a jejich výkon by neměl být ovlivněn teplotou vzduchu. Testovali jsme adsorpční a kompresorový odvlhčovač ve stejných podmínkách za vysoké teploty a při vysoké vlhkosti vzduchu (30 °C a 80 % relativní vlhkost) a zjistili jsme, že oba dokázaly odvézt výrobcem uváděné množství vody. Adsorpční model fungoval podobně jako při nízkých teplotách. Kompresní model, který fungoval relativně špatně při nízké teplotě, fungoval ve vyšší teplotě mnohem lépe. V průměru extrahoval v teplém prostředí čtyřikrát více vody než při nízké teplotě vzduchu.
To dokazuje, že oba typy odvlhčovačů při vysokých teplotách velmi dobře fungují. Adsorpční modely však zřídka kdy překračují uváděnou rychlost extrakce 10 litrů/den, zatímco u kompresorových odvlhčovačů najdete modely, které mají zvládnout až 30 litrů za den nebo i více. Pro odvlhčování v náročných podmínkách při vysokých teplotách by byl nejlepší volbou model s kompresorem. Testované modely s lepším výkonem by měly v horkých podmínkách fungovat stejně dobře.
Uvědomte si však, že proces odvlhčování může také do určité míry zahřívat vzduch, takže pokud potřebujete při parných dnech jen mírně snížit vlhkost, může být lepší alternativou klimatizace, protože ta vzduch při ochlazování zároveň i vysuší
nejlevnější a nejlepší odvlhčovače vzduchu
Jaké funkce by měl odvlhčovač mít?
Humidistat
Humidistat vám umožňuje nastavit cílovou relativní vlhkost místnosti (v podstatě je to množství vody ve vzduchu pro danou teplotu). V závislosti na modelu můžete buď přímo nastavit konkrétní hodnotu nebo vybrat z přednastavených možností jako je např. nízká, střední a vysoká. Pokud má odvlhčovač otočné kolečko bez přesného číselného značení, může pro vás být těžší nastavit vámi požadovanou úroveň vlhkosti. Ideální relativní vlhkost je v rozmezí 40–60 %, ale pokud dáváte přednost suššímu vzduchu, můžete zkusit 30 %, pro větší vlhkost až 70 %.
Účinnost při nízké teplotě
Nadměrná vlhkost ve vzduchu může nastat při vysoké i nízké teplotě. Výrobci mohou však udávat míru odvádění vody za podmínek, díky nimž jejich přístroje budou vypadat lépe – obvykle 30 °C a 80% relativní vlhkost. Výkon je totiž často nižší při nižších teplotách; pokud potřebujete odvlhčovat hlavně v zimě, požádejte o hodnoty při 10 °C a 15 °C (ačkoli nemusí být k dispozici).
Přenosnost
Odvlhčovače mohou být poměrně těžké, proto se vám budou hodit různé úchyty nebo kolečka. Při převážení zařízení užijete i příslušný vak nebo jiný obal, pokud je dostupný.
Nádrž
Díky malé nádrži na extrahovanou vodu je odvlhčovač sice kompaktnější a snáze se přenáší, ale pokud je nádrž příliš malá, musíte ji vyprazdňovat několikrát denně. Modely s většími nádržemi nemusíte tak často vyprazdňovat, ale mohou být poměrně objemné. Nádrž by měla být snadno odnímatelná a velká tak, aby pojala alespoň čtyři litry vody.
Nepřetržitý odtok
Pokud máte v plánu využívat odvlhčovač dlouhou dobu na stejném místě, bude se vám hodit nepřetržitý odtok. U některých modelů je součástí hadice s adaptérem k odtokovému potrubí. U ostatních modelů je potřeba mít vlastní hadici.
Ovládací prvky a štítky
Měly by být lehce rozpoznatelné a pochopitelné, abyste nemuseli neustále koukat do manuálu.
Filtr
Všechny testované modely mají vzduchový filtr pro zachycení prachu a některé modely mají navíc ještě UV filtr pro hubení vzduchem přenášených bakterií.
Jsou odvlhčovače hlučné?
Většina odvlhčovačů vytváří hluk ve výšce 50 decibelů (dB) – to už pro vás může být nepříjemné, pokud se snažíte sledovat televizi, povídat si nebo dokonce spát. Pro srovnání, většina chladniček je hlasitá zhruba 30–40 dB.
Stejně jako u jiných zařízení existuje i kvalita hluku, kterou je třeba zvážit; tišší ale vysoké pískání může být dráždivější než hlasitější, ale nízko posazený zvuk. Pokud je to možné, nechte prodejce model zapnout, abyste před zakoupením slyšeli, jaký dělá hluk.
Decibel je logaritmická jednotka; zvýšení o 3 dB je skoro jako zdvojnásobení hlasitosti. Jinými slovy, pokud má model A naměřeno 50 dB, pak je model B při 53 dB přibližně dvakrát tak hlasitý než A a model C při 56 dB je přibližně čtyřikrát hlasitější než A.
Jak čistit odvlhčovač?
Filtry odvlhčovačů je třeba pravidelně měnit nebo čistit. Způsob čištění filtrů různých značek a modelů se značně liší, proto je důležité se nejprve seznámit s pokyny výrobce. Některé výrobky mají trvalé vzduchové filtry, zatímco jiné mají jednorázové filtry, které by se měly měnit jednou nebo dvakrát ročně, v závislosti na množství nashromážděného prachu a dalších alergenů.
Filtry odvlhčovačů se mohou ucpat nebo znečistit, což může nejen omezit proudění vzduchu do zařízení, ale také se v nich mohou uchytit potenciálně škodlivé mikroorganismy. Pokud trpíte alergií nebo máte sníženou imunitu, je dobré při čištění odvlhčovače nosit masku a ochranné brýle. Při čištění se může do vzduchu vrátit velké množství prachu a nečistot.
Nejprve odvlhčovač vzduchu odpojte od sítě. Vytáhněte ze zařízení filtr a vysajte co nejvíce nečistot a prachu. Poté filtr pečlivě omyjte ve vodě a mýdle. Před opětovným sestavením a použitím odvlhčovače filtr opláchněte a nechte jej zcela vyschnout.
Co jiného mohu použít k odstranění vlhkosti?
V zimě můžete společně používat elektrické topení a odvlhčovač. Každý z nich zvýší účinek druhého. Nicméně, plynové topení vám takovou službu neudělá, protože do místnosti vlhkost naopak uvolňuje. Alternativou k odvlhčovači může být klimatizace, dokáže vysušit vzduch chlazením nebo ohříváním, a může být lepší volbou v horkém a vlhkém prostředí, kde je topný výkon odvlhčovače spíše nežádoucí.