image

vybíráme nejlepší pilu 2024 PŘINÁŠÍME VÁM TEST + POROVNÁNÍ TĚCH NEJLEPŠÍCH pil V ROCE 2024

 • Ušetříme vám čas, peníze a starosti při hledání nejlepší pily.
 • Inspirujeme se hodnocením spotřebitelů. Na základě uživatelských recenzí pomáháme jak vybrat pilu pro rok 2024
 • Pomáháme vás nasměrovat nejlevnější cestou vámi zvoleného produktu.

Při výběru vybavení do dílny jistě narazíte na otázku pořízení vhodné pily. Existuje více druhů, kdy každý se hodí pro jiné použití. Se správnou pilou a trochou šikovnosti hravě nařežete dřevo, kov i další materiály.

Jak si co nejlépe poradit s výběrem nejlepší pily? Seznamte se s jednotlivými typy a ujasněte si, jaký bude ten pravý pro vaše použití. Nezapomeňte se používat i na obecné, ale zároveň velmi důležité parametry pro výběr konkrétního modelu.

Vítězové testu spotřebitelů roku 2024

Lidovka

Kreator KRT811001

Pokosová pila Kreator KRT811001: Praktická ruční pokosová pila Kreator KRT811001 umožňuje snadné a rychlé řezání. Pila vyniká ostrými kalenými zuby, které jsou …

Více info zde
★★★★★★★★★★91%
Cena: 1 299 Kč

Zlatá střední cesta

Einhell Pila pokosová TC-MS 2513 L

Pokosová pila Einhell Pila pokosová TC-MS 2513 L:  Pokosové pily patří mezi jedny z nejoblíbenějších nástrojů při zpracování dřeva a …

Více info zde
★★★★★★★★★★91%
Cena: 4 589 Kč

Vítěz testu

Scheppach HM 90 MP

Pokosová pila Scheppach HM 90 MP: Pokosová pila Scheppach HM 90 MP je absolutním vrcholem ve své třídě. Pokud hledáte …

Více info zde
★★★★★★★★★★92%
Cena: 6 139 Kč

Pro náročné

Scheppach HM 305 SL

Pokosová pila Scheppach HM 305 SL: Scheppach HM 305 SL je velká a výkonná pokosová pila, která je postavená na …

Více info zde
★★★★★★★★★★99%
Cena: 9 219 Kč

Co si promyslet před výběrem pily

Ať už si pilu pořizujete pro běžné domácí kutění, nebo se s ní chcete věnovat profesionální činnosti, vždy je důležité usnadnit si několik následujících otázek. Pomohou vám nejenom s výběrem nejvhodnější typu pilu, ale i s pořízením nejlepšího modelu.

 • Zvažte, jaký typ pily potřebujete pro vaše úkoly. Jaké materiály budete řezat? Jak velké řezy budou potřeba?
 • Jak často budete pilu používat? Pokud plánujete používat pilu často a pro náročné práce, vyberte si robustní a spolehlivý model.
 • Na jaký pohon má fungovat? Pokud zvažujete nákup kotoučové nebo pásové pily, měli byste zvážit, zda chcete pilu pohánět elektřinou nebo plynem. Každý zdroj napájení má své výhody a nevýhody.
 • Před nákupem pily byste měli prozkoumat různé značky a vybrat si spolehlivou značku s dobrými recenzemi od uživatelů.
 • Pokud potřebujete používat příslušenství jako například vodící lišty, zkontrolujte, zda je pilový stroj kompatibilní s daným příslušenstvím.
 • Při výběru pily byste měli zvážit také dostupnost náhradních dílů. Pokud se v budoucnu něco rozbije nebo opotřebuje, budete potřebovat snadnou a rychlou náhradu.

Nejlepší pily podle výsledků testu spotřebitelů roku 2024

1.místo

TUSON 130056 pokosová pila

Pokosová pila TUSON 130056 pokosová pila: Pokosová pila značky TUSON s posuvem. Vhodná k řezání masivního …

Více info zde
★★★★★★★★★★94%
Cena: 3 929 Kč

2.místo

Scheppach HM 216 SPX

Pokosová pila Scheppach HM 216 SPX: Pokosová pila Scheppach HM 216 SPX je ideální pro …

Více info zde
★★★★★★★★★★97%
Cena: 3 719 Kč

3.místo

Kreator KRT811001

Pokosová pila Kreator KRT811001: Praktická ruční pokosová pila Kreator KRT811001 umožňuje snadné a rychlé řezání. Pila vyniká …

Více info zde
★★★★★★★★★★91%
Cena: 1 299 Kč

4.místo

Einhell Pila pokosová TC-MS 2513 L

Pokosová pila Einhell Pila pokosová TC-MS 2513 L:  Pokosové pily patří mezi jedny z nejoblíbenějších …

Více info zde
★★★★★★★★★★91%
Cena: 4 589 Kč

5.místo

PowerPlus Aku pokosová pila 20V 210mm POWDP2550 (bez AKU)

Pokosová pila PowerPlus Aku pokosová pila 20V 210mm POWDP2550 (bez AKU): Aku pokosová pila 20V …

Více info zde
★★★★★★★★★★90%
Cena: 3 899 Kč

6.místo

Scheppach HM 90 MP

Pokosová pila Scheppach HM 90 MP: Pokosová pila Scheppach HM 90 MP je absolutním vrcholem …

Více info zde
★★★★★★★★★★92%
Cena: 6 139 Kč

7.místo

TOTAL-TOOLS Pila pokosová, 210mm, 1400W

Pokosová pila TOTAL-TOOLS Pila pokosová, 210mm, 1400W : Pokud sníte o kvalitním a moderním vybavení …

Více info zde
★★★★★★★★★★99%
Cena: 4 290 Kč

8.místo

Scheppach HM 140 L

Pokosová pila Scheppach HM 140 L: Robustní a přesná pokosová pila Scheppach HM 140 L …

Více info zde
★★★★★★★★★★98%
Cena: 8 259 Kč

9.místo

Scheppach HM 305 SL

Pokosová pila Scheppach HM 305 SL: Scheppach HM 305 SL je velká a výkonná pokosová …

Více info zde
★★★★★★★★★★99%
Cena: 9 219 Kč

Typy pil

V rámci motorových pil najdeme několik různých typů, které se liší mechanismem řezání. Každá z variant je vyvinuta pro určité druhy řezů a opracování daných materiálů. Některé motorové pily se ovládají snáze, jiné jsou vhodnější pro zkušenější uživatele. Podívejte se na rozdělení pil podle způsobu řezu a jejich konstrukce a zjistěte si, jakou variantu budete potřebovat.

Řetězová pila

Velmi častá varianta motorové pily. Prodává se v několika variantách v závislosti na tom, jestli je určená pro běžné domácí použití či pro profesionály. Řezání materiálu zajišťuje pilový řetěz. Ten se skládá z hnacích, zubových a spojovacích článků. Důležité jsou hlavně zubové články, kterými se řeže samotný materiál.

Řetězová motorová pila je přenosná, snadno se s ní manipuluje a je přímo určená pro práci v terénu. Možnosti využití jsou opravdu široké. V závislosti na velikosti a typu řetězu zvládne kácení stromů, odřezávaní drobných větví a další přímé řezy. Využívá se většinou pro práci se dřevem.

Většinou platí, že čím delší je lišta pro řezání, tím větší materiál přeříznete. Pokud máte v plánu rozsáhlejší a dlouhodobější používání, všímejte si celkové váhy pily, jednoduchosti manipulace a ovládání. Velmi dobře jsou navržené profesionální řetězové pily, kde je však nevýhodou vyšší cena. Pro občasné řezání si proto postačíte s kvalitnější hobby pilou.

Kotoučová pila

Kotoučová pila řeže pomocí speciálního kotouče. Podle zvoleného typu kotouče si dokáže poradit se dřevem, ale i s kovem. Jednotlivé pilové zuby na kotouči se velmi rychle pohybují, takže je možné dosáhnout krásně čistých řezů. Podle výkonnosti pily je možné provádět i hlubší řezy do masivnějších materiálů. Jde o ideální variantu pro řezání latí, trámů, desek a podobně.

Lepší modely kotoučových pil mohou být vybavené systémem pro odsávání, případně se dají rovnou napojit na vysavač, aby okolo zbytečně nelétaly piliny a jemné částečky nařezaného materiálu.

Stolní pila

V případě stolní pily je myšlena kotoučová pila napevno připevněná k podkladu. Tím pádem jde o vhodnější variantu pro přesné a čisté řezání tlustších materiálů. Bývají prostorově náročnější v porovnání s ruční kotoučovou variantou, takže zvažte, jestli stolní pilu skutečně využijete a vejde se vám do dílny.

Pokosová pila

S pokosovou pilou vytvoříte rovný i šikmý řez. Jde o vhodnou variantu zejména pro práci s měkčím dřevem, případně některými druhy plastů. Řezání funguje na základě otočné hlavy vybavené ozubeným kotoučem.

Většina modelů pokosových pil je vybavena pojezdem, možností nastavení úhlu řezu a integrovaným odsáváním pilin. Ověřte si také, že je snadno zvládnutelná výměna pilového kotouče.

Přímočará pila

Přímočará kmitací pila zvládne vytvořit řezy o různých tvarech. Řezání probíhá pomocí krátkého úzkého listu podél jedné strany lišty. Je vhodná pro kratší řezy a díky jednoduché manipulaci ocení práci s ní i začátečníci. S přímočarou pilou nařežete různé materiály. Její nevýhodou je pomalost a menší přesnost při delších řezech.

Pásová pila

Pásovou pilu využijete v dílně pro zpracování různých materiálů. Řez je prováděn tenkým listem na pilovém pásu vedeném mezi dvěma koly. Jde o variantu pro větší hrubé řezy.

Práce s pásovou pilou se doporučuje spíše zkušenějším. Lepší modely nabízí nastavitelný sklon plochy pro možnost řezů pod různými úhly. Před pořízením zvažte, zda se vám tato pila vejde do dílny, protože patří mezi větší varianty.

nejlevnější a nejlepší pily

1.místo

Kreator KRT811001

Pokosová pila Kreator KRT811001: Praktická ruční pokosová pila Kreator KRT811001 umožňuje snadné …

Více info zde
★★★★★★★★★★91%
Cena: 1 299 Kč

Porovnání přímočará a kotoučová pila – video

Správná údržba řetězové pily

Vaše řetězová pila se může zdát jako jeden z nejodolnějších nástrojů, ale pokud ji chcete udržet v provozuschopném stavu, vyžaduje čas od času trochu péče. Řetězové pily jsou důležitým venkovním elektrickým nářadím, udržujte tu svou v chodu pomocí těchto tipů a triků:

 1. Pravidelně měňte olej v řetězu a motoru.
 2. Pravidelně kontrolujte a dolaďujte napětí řetězu.
 3. Pravidelně čistěte řetěz a kola řetězu.
 4. Pravidelně kontrolujte a měňte případně opotřebované díly, jako jsou řetězy, řemeny a kola řetězu.
 5. Používejte vždy správný olej pro vaši řetězovou pilu.
 6. Nezapomeňte na pravidelné seřízení a čištění vzduchového filtru.
 7. Udržujte řetězovou pilu v suchu, aby nedocházelo k korozi.

Je potřeba si uvědomit, že pokud používáte řetězovou pilu v náročných podmínkách, budete ji možná muset častěji kontrolovat a měnit díly. Mějte na paměti, že správná údržba řetězové pily může značně prodloužit její životnost a zajistit bezpečné používání.

Náš tip

Otestovali jsme za vás ty nejlepší zahradní traktory roku 2024.

Další parametry důležité pro výběr nejlepší pily

Pokud máte zhruba jasno v tom, jaký typ motorové pily bude nejvhodnější pro dané účely, zbývá vybrat si konkrétní model. Ten by měl splňovat několik dalších kritérií pro dosažení pohodlné práce a dostatečného výkonu.

Pohon

Na rozdíl od běžných ručních pil, které jsou poháněny lidskou silou, mají motorové typy nespornou výhodu větší efektivity a výkonu. Aby však fungovaly, musí mít zdroj energie pro chod motoru.

Elektrické motorové pily potřebují pro své fungování v dosahu přípojku do elektřiny. Pokud s nimi chcete pracovat venku, pamatujte na to, jestli máte k dispozici dostatečně dlouhý prodlužovací kabel. Většinou jde o pily určené pro statické použití, což jsou stolní, pásové a podobné typy. Zde nebývá připojení do elektřiny žádným problémem.

Benzínové motorové pily se často mohou pochlubit větším výkonem. Dají se použít i v terénu mimo elektrickou přípojku, kdy si s sebou stačí vzít kanystr s benzínem pro případ, že by bylo potřeba doplnit palivo. Nevýhodou však může být obtížnější údržba a větší hlučnost.

Akumulátorové motorové pily jsou ideální pro venkovní použití, kdy nemusíte řešit prodlužovací kabel. Čím větší kapacita akumulátoru, tím déle můžete pilu používat do dalšího nabití. Jde o vhodnou variantu hlavně pro běžné domácí použití a pro časově méně náročné práce.

Hmotnost

Jedním z důležitých faktorů při výběru pily je její hmotnost. Zajímejte se o ni hlavně v případě, kdy si pilu pořizujete pro častou práci. Ruční motorové pily do terénu by měly vážit maximálně zhruba kolem 5 kilogramů. Pokud se vám povede sehnat lehčí, ale přesto dostatečně výkonný typ, máte vyhráno.

Náročnost na údržbu

Aby pila stále dobře fungovala a neztrácela nic ze svého výkonu a efektivity, je potřeba pravidelná údržba. Minimem je očištění zubů po použití, případně jejich nabroušení. Většina modelů má pro skladování připraven speciální chránič ostří. Jakmile pilu déle nepoužíváte, je vhodné aplikovat konzervační olej.

Po každé sezóně je potřeba provést údržbu a čištění od pilin a dalších jemných nečistot. Jednodušší modely určené pro hobby použití mají i snadnější proces údržby, kdy stačí následovat doporučení a postupy uvedené v manuálu.

Komplikovanější údržbu mají benzínové pily, kde je potřeba měnit provozní kapaliny. Jednou za čas vyčistit vzduchový filtr a kontrolovat, případně vyměnit žhavící svíčku.

Pro optimální ostrost pily je potřeba jednou za čas nabrousit. Pokud máte pilu pro občasné použití, stačí zajít do servisu a nechat si nabrousit řetěz či kotouč. V případě, že pilu používáte velmi často, může se vám vyplatit i pořízení vlastní brusky.

Bezpečný start a nouzové vypnutí

Kvalitní pila by se měla aktivovat stisknutím dvou tlačítek zároveň a v případě poruchy by se měla automaticky vypnout. Tyto funkce by vás měly ochránit před možnými nepředvídanými okolnostmi, které odpovídají bezpečnostním normám.

Kolik stojí pila a kde ji koupit

Ceny za pilu se liší podle vybraného typu a úrovně. Základní varianty pro běžné hobby použití pořídíte obecně v cenovém rozpětí od 1 000 do 3 000 korun. O něco lepší pily se pohybují v cenách kolem 5 000 korun. Pily určené pro profesionální účely mají nejlepší vlastnosti a největší výkonnost, čemuž odpovídají i ceny, které se pohybují v průměru kolem 10 000 korun i výše.

Základní nabídku různých druhů pil najdete v hobby marketech. Profesionální typy a modely zakoupíte ve specializovaných prodejnách. Velkou nabídku najdete také na internetu, kde si můžete ověřit i recenze na zvolený model, což také může pomoci při výběru.

Ohodnoťte tento příspěvek!
5/5 (1)

Redakce ahaRecenze.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *