
Test & Recenze | Nákupní rádce jak vybrat nejlepší pilu PŘINÁŠÍME VÁM TEST + POROVNÁNÍ TĚCH NEJLEPŠÍCH pil V ROCE 2022
- Ušetříme vám čas, peníze a starosti při hledání nejlepší pily.
- Inspirujeme se hodnocením spotřebitelů. Na základě uživatelských recenzí pomáháme jak vybrat pilu pro rok 2022
- Pomáháme vás nasměrovat nejlevnější cestou vámi zvoleného produktu.
Vítězové testu spotřebitelů roku 2022
Lidovka
Hoteche Přímočará pila 600 W, 800-3000 ot/min – HTP800702
Přímočará pila Hoteche Přímočará pila 600 W, 800-3000 ot/min – HTP800702: Profesionální přímočará pila Hoteche HTP800702 se stane vaším pomocníkem při …
Více info zdeCena: 1 209 KčZlatá střední cesta
POWX0520 – Okružní pila 1 500 W – 185mm
Okružní pila POWX0520 – Okružní pila 1 500 W – 185mm:Okružní pila POWX0520 – Okružní pila 1 500 W – …
Více info zdeCena: 3 399 KčVítěz testu
POWX0562 – Ponorná pila 1 200W – SET
Okružní pila POWX0562 – Ponorná pila 1 200W – SET:Okružní pila POWX0562 – Ponorná pila 1 200W – SET je …
Více info zdeCena: 4 199 KčPro náročné
POWX075750DB – Pokosová pila s potahem a oboustranným náklonem 2 200W /
Pokosová pila POWX075750DB – Pokosová pila s potahem a oboustranným náklonem 2 200W / 305mm: Pokosová pila s potahem a …
Více info zdeCena: 9 999 KčCo si promyslet před výběrem pily
Ať už si pilu pořizujete pro běžné domácí kutění, nebo se s ní chcete věnovat profesionální činnosti, vždy je důležité usnadnit si několik následujících otázek. Pomohou vám nejenom s výběrem nejvhodnější typu pilu, ale i s pořízením nejlepšího modelu.
- Jaké materiály budete řezat?
- Jak velké řezy budou potřeba?
- Jak často budete pilu používat?
Na jaký pohon má fungovat?
Nejlepší pily podle výsledků testu spotřebitelů roku 2022
Typy pil
V rámci motorových pil najdeme několik různých typů, které se liší mechanismem řezání. Každá z variant je vyvinuta pro určité druhy řezů a opracování daných materiálů. Některé motorové pily se ovládají snáze, jiné jsou vhodnější pro zkušenější uživatele. Podívejte se na rozdělení pil podle způsobu řezu a jejich konstrukce a zjistěte si, jakou variantu budete potřebovat.
Řetězová pila
Velmi častá varianta motorové pily. Prodává se v několika variantách v závislosti na tom, jestli je určená pro běžné domácí použití či pro profesionály. Řezání materiálu zajišťuje pilový řetěz. Ten se skládá z hnacích, zubových a spojovacích článků. Důležité jsou hlavně zubové články, kterými se řeže samotný materiál.
Řetězová motorová pila je přenosná, snadno se s ní manipuluje a je přímo určená pro práci v terénu. Možnosti využití jsou opravdu široké. V závislosti na velikosti a typu řetězu zvládne kácení stromů, odřezávaní drobných větví a další přímé řezy. Využívá se většinou pro práci se dřevem.
Většinou platí, že čím delší je lišta pro řezání, tím větší materiál přeříznete. Pokud máte v plánu rozsáhlejší a dlouhodobější používání, všímejte si celkové váhy pily, jednoduchosti manipulace a ovládání. Velmi dobře jsou navržené profesionální řetězové pily, kde je však nevýhodou vyšší cena. Pro občasné řezání si proto postačíte s kvalitnější hobby pilou.
Kotoučová pila
Kotoučová pila řeže pomocí speciálního kotouče. Podle zvoleného typu kotouče si dokáže poradit se dřevem, ale i s kovem. Jednotlivé pilové zuby na kotouči se velmi rychle pohybují, takže je možné dosáhnout krásně čistých řezů. Podle výkonnosti pily je možné provádět i hlubší řezy do masivnějších materiálů. Jde o ideální variantu pro řezání latí, trámů, desek a podobně.
Lepší modely kotoučových pil mohou být vybavené systémem pro odsávání, případně se dají rovnou napojit na vysavač, aby okolo zbytečně nelétaly piliny a jemné částečky nařezaného materiálu.
Stolní pila
V případě stolní pily je myšlena kotoučová pila napevno připevněná k podkladu. Tím pádem jde o vhodnější variantu pro přesné a čisté řezání tlustších materiálů. Bývají prostorově náročnější v porovnání s ruční kotoučovou variantou, takže zvažte, jestli stolní pilu skutečně využijete a vejde se vám do dílny.
Pokosová pila
S pokosovou pilou vytvoříte rovný i šikmý řez. Jde o vhodnou variantu zejména pro práci s měkčím dřevem, případně některými druhy plastů. Řezání funguje na základě otočné hlavy vybavené ozubeným kotoučem.
Většina modelů pokosových pil je vybavena pojezdem, možností nastavení úhlu řezu a integrovaným odsáváním pilin. Ověřte si také, že je snadno zvládnutelná výměna pilového kotouče.
Přímočará pila
Přímočará kmitací pila zvládne vytvořit řezy o různých tvarech. Řezání probíhá pomocí krátkého úzkého listu podél jedné strany lišty. Je vhodná pro kratší řezy a díky jednoduché manipulaci ocení práci s ní i začátečníci. S přímočarou pilou nařežete různé materiály. Její nevýhodou je pomalost a menší přesnost při delších řezech.
Pásová pila
Pásovou pilu využijete v dílně pro zpracování různých materiálů. Řez je prováděn tenkým listem na pilovém pásu vedeném mezi dvěma koly. Jde o variantu pro větší hrubé řezy.
Práce s pásovou pilou se doporučuje spíše zkušenějším. Lepší modely nabízí nastavitelný sklon plochy pro možnost řezů pod různými úhly. Před pořízením zvažte, zda se vám tato pila vejde do dílny, protože patří mezi větší varianty.
nejlevnější a nejlepší pily
Správná údržba řetězové pily
Vaše řetězová pila se může zdát jako jeden z nejodolnějších nástrojů, ale pokud ji chcete udržet v provozuschopném stavu, vyžaduje čas od času trochu péče. Řetězové pily jsou důležitým venkovním elektrickým nářadím, udržujte tu svou v chodu pomocí těchto tipů a triků:
- Udržujte ji v čistotě – čím častěji řetězovou pilu používáte, tím je pravděpodobnější, že na ní ulpí nečistoty, od pilin a mízy ze stromů až po kapky oleje. Pokud chcete, aby i nadále pracovala co nejefektivněji, musíte ji vyčistit. Každá část se však trochu liší, pokud jde o správnou techniku čištění, takže se připravte na čištění každé části zvlášť. Například pokud je řetěz špinavý, sundejte jej a namočte na půl hodiny do směsi čpavku a vody. Poté řetěz vydrhněte měkkým kartáčem, dokud na něm nezůstanou žádné nečistoty. V té chvíli jej můžete opláchnout čistou vodou a důkladně osušit.
- Dalším krokem je kontrola karburátoru, zda není zanesen zbytky. Pokud tam jsou, blokují průtok paliva do motoru, což způsobuje potíže se startováním. Vyčistěte proto tuto část řetězové pily nastříkáním stlačeného vzduchu nebo aditiva do paliva na karburátor. Poté z pily vyjměte jehlové ventily, membránu a krycí desku a vše vložte do čisticí směsi, kterou jste použili na řetěz. Poté byste měli vyčistit vzduchový filtr mýdlovou vodou, nebo jej dokonce zcela vyměnit, pokud se vám nedaří dostat nečistoty ven. Díky všem těmto čisticím krokům bude vaše řetězová pila nejen pěkně vypadat, ale také dobře fungovat.
- Naostřete čepele – pokud si nejste jisti, zda je třeba čepele nabrousit, věnujte pozornost tomu, jak řetězová pila v poslední době pracuje. Pokud má tendenci vypouštět piliny – spíše než piliny – možná budete muset nože nabrousit. A pokud máte pocit, že při práci s pilou skáče, mohou být čepele příliš tupé. Chcete-li je nabrousit, nejprve řetězovou pilu upněte do svěráku. Poté vezměte brusný pilník a vodorovně jím přejíždějte po čepeli řetězové pily. Jakmile dosáhnete konce čepele, pilník zvedněte a stejný pohyb opakujte, přičemž dbejte na to, abyste pro dosažení nejlepších výsledků brousili pouze v jednom směru. Pro každý zub na řetězu také použijte stejný počet tahů, přičemž tři až šest tahů je vhodný počet.
- Ujistěte se, že je vaše řetězová pila namazaná – vaše řetězová pila musí být dobře naolejovaná, aby se zabránilo tření mezi vodicí lištou a řetězem. Pokud není oleje dostatek, řetěz se nebude otáčet tak rychle, jak by měl, a celý nástroj by se mohl přehřát. Pokud si nejste jisti, zda je v řetězové pile dostatek oleje, přiložte na ni kus lepenky nebo papíru a poté motor roztočte. Měli byste vidět, jak olej stříká na povrch. Pokud se tak nestane, pravděpodobně v ní není dostatek oleje a měli byste ho přidat. Zjistěte v návodu k obsluze, jak olej doplnit, protože postup se liší v závislosti na typu řetězové pily, kterou máte.
- Používejte nový benzín – pokud svou řetězovou pilu nepoužíváte pravidelně, je možné, že se plyn uvnitř od posledního použití znehodnotil. Plyn v ní se může během skladování začít rozkládat již za měsíc, což může vést k ucpání karburátoru zbytky, takže nakonec nebude správně fungovat. Z tohoto důvodu byste do něj měli dávat pouze tolik benzínu, aby vydržel přibližně 30 dní. Vaší další možností je použít aditivum do paliva, které udrží benzín svěží po dobu několika měsíců.
Další parametry důležité pro výběr nejlepší pily
Pokud máte zhruba jasno v tom, jaký typ motorové pily bude nejvhodnější pro dané účely, zbývá vybrat si konkrétní model. Ten by měl splňovat několik dalších kritérií pro dosažení pohodlné práce a dostatečného výkonu.
Pohon
Na rozdíl od běžných ručních pil, které jsou poháněny lidskou silou, mají motorové typy nespornou výhodu větší efektivity a výkonu. Aby však fungovaly, musí mít zdroj energie pro chod motoru.
Elektrické motorové pily potřebují pro své fungování v dosahu přípojku do elektřiny. Pokud s nimi chcete pracovat venku, pamatujte na to, jestli máte k dispozici dostatečně dlouhý prodlužovací kabel. Většinou jde o pily určené pro statické použití, což jsou stolní, pásové a podobné typy. Zde nebývá připojení do elektřiny žádným problémem.
Benzínové motorové pily se často mohou pochlubit větším výkonem. Dají se použít i v terénu mimo elektrickou přípojku, kdy si s sebou stačí vzít kanystr s benzínem pro případ, že by bylo potřeba doplnit palivo. Nevýhodou však může být obtížnější údržba a větší hlučnost.
Akumulátorové motorové pily jsou ideální pro venkovní použití, kdy nemusíte řešit prodlužovací kabel. Čím větší kapacita akumulátoru, tím déle můžete pilu používat do dalšího nabití. Jde o vhodnou variantu hlavně pro běžné domácí použití a pro časově méně náročné práce.
Hmotnost
Jedním z důležitých faktorů při výběru pily je její hmotnost. Zajímejte se o ni hlavně v případě, kdy si pilu pořizujete pro častou práci. Ruční motorové pily do terénu by měly vážit maximálně zhruba kolem 5 kilogramů. Pokud se vám povede sehnat lehčí, ale přesto dostatečně výkonný typ, máte vyhráno.
Náročnost na údržbu
Aby pila stále dobře fungovala a neztrácela nic ze svého výkonu a efektivity, je potřeba pravidelná údržba. Minimem je očištění zubů po použití, případně jejich nabroušení. Většina modelů má pro skladování připraven speciální chránič ostří. Jakmile pilu déle nepoužíváte, je vhodné aplikovat konzervační olej.
Po každé sezóně je potřeba provést údržbu a čištění od pilin a dalších jemných nečistot. Jednodušší modely určené pro hobby použití mají i snadnější proces údržby, kdy stačí následovat doporučení a postupy uvedené v manuálu.
Komplikovanější údržbu mají benzínové pily, kde je potřeba měnit provozní kapaliny. Jednou za čas vyčistit vzduchový filtr a kontrolovat, případně vyměnit žhavící svíčku.
Pro optimální ostrost pily je potřeba jednou za čas nabrousit. Pokud máte pilu pro občasné použití, stačí zajít do servisu a nechat si nabrousit řetěz či kotouč. V případě, že pilu používáte velmi často, může se vám vyplatit i pořízení vlastní brusky.
Kolik stojí pila a kde ji koupit
Ceny za pilu se liší podle vybraného typu a úrovně. Základní varianty pro běžné hobby použití pořídíte obecně v cenovém rozpětí od 1 000 do 3 000 korun. O něco lepší pily se pohybují v cenách kolem 5 000 korun. Pily určené pro profesionální účely mají nejlepší vlastnosti a největší výkonnost, čemuž odpovídají i ceny, které se pohybují v průměru kolem 10 000 korun i výše.
Základní nabídku různých druhů pil najdete v hobby marketech. Profesionální typy a modely zakoupíte ve specializovaných prodejnách. Velkou nabídku najdete také na internetu, kde si můžete ověřit i recenze na zvolený model, což také může pomoci při výběru.
Zdroj:
https://www.goldeagle.com/tips-tools/4-steps-proper-chainsaw-maintenance/