15 tipů, jak udržet váš domov chladný i bez klimatizace

V teplých měsících je lákavé zapnout klimatizaci nebo se posadit před nejbližší ventilátor. Ale to nejsou jediné triky, jak se udržet v chladu. Ukázalo se, že existuje spousta způsobů, jak chránit svůj domov před horkem, aniž by se vám zvýšil účet za elektřinu. A navíc se při nich budete cítit jako mistři v kutilství.

Nechte žaluzie zatažené. Ačkoli se tento tip může zdát jednoduchý, až 30 % nežádoucího tepla pochází z oken a použití žaluzií, závěsů apod. vám může ušetřit až 7 % na účtech a snížit vnitřní teplotu až o 10 stupňů. Jinými slovy, zatažením žaluzií v podstatě zabráníte tomu, aby se váš domov stal miniaturním skleníkem, což platí zejména pro okna orientovaná na jih a západ. A ještě lépe investujte do zatemňovacích závěsů. Zatemňovací závěsy blokují sluneční světlo a přirozeně izolují místnosti, ve kterých jsou instalovány. Doporučují se závěsy neutrální barvy s bílým plastovým podkladem, které snižují tepelné zisky až o 33 %.

S dveřmi zacházejte chytře. Uzavřením nepoužívaných místností zabráníte úniku chladného vzduchu z těchto prostor během nejteplejší části dne. Využijte také chladnějších nočních hodin a nechte chladný vzduch přirozeně proudit vaším domovem.

Ani klimatizace nedokáže vytvořit falešný mořský vánek, ale tento jednoduchý trik ano. Naplňte mísu ledem a umístěte ji pod úhlem před velký domácí ventilátor, aby vzduch od ledu proudil v mimořádně chladném a mlhavém stavu.

Vyměňte si povlečení. Sezónní výměna ložního prádla nejen osvěží místnost, ale je to také skvělý způsob, jak se ochladit. Zatímco textilie jako flanelové povlečení a fleecové přikrývky jsou fantasticky izolační, bavlna je v tomto ročním období chytřejším krokem, protože lépe dýchá a zůstává chladnější. Jako bonus si pořiďte jeden nebo dva pohankové polštáře. Protože pohankové slupky mají mezi sebou přirozeně vzduchový prostor, nebudou zadržovat vaše tělesné teplo jako běžné polštáře, a to ani když jsou zabalené v povlaku na polštář.

Nastavte stropní ventilátory na otáčení proti směru hodinových ručiček. Možná si neuvědomujete, že stropní ventilátor je třeba sezónně nastavit. Pokud jej v létě nastavíte na vyšší rychlost proti směru hodinových ručiček, proud vzduchu ventilátoru vytvoří efekt chladivého větru, který vám i vašim hostům zajistí chladnější pocit.

Soustřeďte se na teplotu ve svém těle, ne v domě. Pokud vaši předkové přežili bez nástěnné klimatizace, můžete to udělat i vy. Chlazení zevnitř ven není špatný nápad – od popíjení chutných ledových nápojů až po přikládání studené látky na citlivá místa, jako je krk a zápěstí. Zkuste také mít u postele misku se studenou vodou a namočte si do ní nohy, pokud se uprostřed noci cítíte přehřátí.

Zapněte ventilátory v koupelně. Nebo třeba odsávací ventilátor v kuchyni. Oba odvádějí horký vzduch, který stoupá po vaření nebo po sprchování, z vašeho domu nebo bytu.

Odolnost postele proti teplu. Přejděte přímo ke zdroji a dejte si během spánku pod hlavu chladivý polštářek. Pro nohy si naplňte láhev s vodou a před umístěním k nohám postele ji vložte do mrazáku. A zní to divně, ale mírné navlhčení povlečení nebo jeho vložení do mrazáku před spaním vám výrazně pomůže se zchladit.

Teplo stoupá vzhůru, takže se uložte na gauč v přízemí nebo ve sklepě, případně si položte matraci na podlahu, pokud je tam vzduch chladnější.

Vpusťte dovnitř noční vzduch. V letních měsících mohou teploty v noci klesat. Pokud je to případ vašeho bydliště, využijte těchto osvěžujících hodin a před spaním otevřete okna. Můžete si dokonce vytvořit větrný tunel strategickým nastavením ventilátorů, abyste si vynutili dokonalý boční vánek. Jen nezapomeňte zavřít okna a žaluzie, než se ráno příliš oteplí.

Chcete-li vytvořit chladivý proud vzduchu, otevřete nejvyšší okna na straně domu po větru a nejnižší okna na straně proti větru. Zvažte také možnost postavit před jedním oknem ventilátor, který vytlačí horký vzduch ven, a zkuste namočit prostěradlo a pak ho zavěsit před druhé otevřené okno jako závěs, abyste získali chladivý vánek.

Zbavte se klasických žárovek. Pokud jste někdy potřebovali motivaci k přechodu na kompaktní zářivky, pak je to právě tato. Žárovky spotřebují asi 90 procent energie na teplo, které vyzařují, takže jejich výměnou za nová účinná svítidla dosáhnete menšího rozdílu v ochlazení vašeho domova a zároveň snížíte účet za elektřinu.

Začněte grilovat. Je to jasné, ale stejně to řekneme: V létě je vám doma díky používání trouby nebo sporáku tepleji. Pokud už teď máte doma pocit, že je 30 stupňů, poslední věc, kterou chcete udělat, je zapnout troubu s teplotou 200 stupňů. Kromě toho, kdo by nechtěl více využívat svůj gril, venkovní nábytek a sezónní doplňky?

Proveďte několik dlouhodobých zlepšení. Pokud jste opravdu, ale opravdu odhodláni k tomu, že nebudete používat klimatizaci, můžete ve svém domě provést několik změn, díky nimž bude chladnější i v dalších ročních obdobích. Chytrým nákupem jsou například izolační okenní fólie, které fungují podobně jako žaluzie. A doplňky, jako jsou markýzy a výsadba stromů nebo vinné révy v blízkosti světlých oken, ochrání váš dům před slunečními paprsky, sníží množství tepla, které váš dům absorbuje, a vaše investice se tak ještě více vyplatí.

Ohodnoťte tento příspěvek!
5/5 (1)

Kateřina Vachová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *