9 jedinečných výhod kávy

Káva je oblíbený nápoj, který je známý svou schopností vyladit vaše soustředění a zvýšit hladinu energie. Kromě povzbuzujících účinků je káva spojována s dlouhým seznamem potenciálních zdravotních výhod, což je o důvod víc, proč si ji uvařit. V tomto článku se podrobně podíváme na 9 nejvýznamnějších důkazů o prospěšnosti kávy.

1. Zvyšuje hladinu energie

Káva obsahuje kofein, stimulant centrální nervové soustavy, který je známý svou schopností bojovat proti únavě a zvyšovat hladinu energie. Kofein totiž blokuje receptory neurotransmiteru zvaného adenosin, a tím se zvyšuje hladina dalších neurotransmiterů v mozku, které regulují hladinu energie, včetně dopaminu.

Jedna malá studie zjistila, že konzumace kofeinu prodloužila dobu do vyčerpání během cyklistického cvičení o 12 % a výrazně snížila subjektivní míru únavy účastníků. Podobné výsledky přinesla i další studie, která uvádí, že konzumace kofeinu před a během golfového kola zlepšila výkon, zvýšila subjektivní hladinu energie a snížila pocit únavy.

2. Může souviset s nižším rizikem vzniku cukrovky 2. typu

Některé výzkumy naznačují, že pravidelná konzumace kávy by mohla být dlouhodobě spojena se sníženým rizikem vzniku cukrovky 2. typu. Jeden přehled 30 studií totiž zjistil, že každý šálek kávy, který lidé denně vypijí, je spojen s o 6 % nižším rizikem vzniku diabetu 2. typu.

Předpokládá se, že je to způsobeno schopností kávy zachovat funkci beta buněk ve slinivce břišní, které jsou zodpovědné za produkci inzulínu pro regulaci hladiny cukru v krvi. Navíc je bohatá na antioxidanty a může ovlivňovat citlivost na inzulín, zánět a metabolismus – všechny tyto faktory se podílejí na vzniku diabetu 2. typu.

3. Může podporovat zdraví mozku

Ačkoli studie přinesly smíšené výsledky, některé výzkumy naznačují, že káva může pomáhat chránit před některými neurodegenerativními poruchami, včetně Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby.

Podle jednoho přehledu 13 studií měli lidé, kteří pravidelně konzumovali kofein, výrazně nižší riziko vzniku Parkinsonovy choroby. A co víc, konzumace kofeinu také zpomalovala progresi Parkinsonovy choroby v čase.

Jiný přehled 11 observačních studií na více než 29 000 lidech rovněž zjistil, že čím více kávy lidé konzumovali, tím nižší bylo riziko Alzheimerovy choroby. Několik studií navíc prokázalo, že mírná konzumace kávy by mohla být spojena s nižším rizikem demence a poklesu kognitivních funkcí.

4. Může podporovat regulaci tělesné hmotnosti

Podle některých výzkumů by káva mohla měnit ukládání tuků a podporovat zdraví střev, což obojí může být prospěšné pro regulaci hmotnosti. Například jeden přehled 12 studií dospěl k závěru, že vyšší konzumace kávy by mohla být spojena se snížením množství tělesného tuku, zejména u mužů. V jiné studii byla zvýšená konzumace kávy spojena se snížením tělesného tuku u žen.

Jedna studie navíc zjistila, že lidé, kteří vypijí jeden až dva šálky kávy denně, mají o 17 % vyšší pravděpodobnost, že splní doporučenou úroveň fyzické aktivity, ve srovnání s těmi, kteří vypijí méně než jeden šálek denně. Vyšší úroveň fyzické aktivity by mohla pomoci podpořit regulaci hmotnosti.

5. Souvisí s nižším rizikem deprese

Některé studie zjistily, že pití kávy by mohlo být spojeno s nižším rizikem deprese. Podle jednoho přehledu sedmi studií byl každý šálek kávy, který lidé denně vypili, spojen s o 8 % nižším rizikem deprese.

Jiná studie zjistila, že pití alespoň čtyř šálků kávy denně bylo spojeno s významně nižším rizikem deprese ve srovnání s pitím pouze jednoho šálku denně. Jedna studie provedená na více než 200 000 lidech navíc prokázala, že pití kávy je spojeno s nižším rizikem úmrtí v důsledku sebevraždy.

6. Mohla by chránit před onemocněním jater

Zajímavé je, že několik studií naznačuje, že káva by mohla podporovat zdraví jater a chránit před onemocněním. Jedna studie například zjistila, že pití více než dvou šálků kávy denně souvisí s nižší mírou jizvení jater a rakoviny jater u lidí s jaterním onemocněním.

Jiný výzkum ukázal, že čím více kávy lidé pili, tím nižší bylo riziko úmrtí na chronické onemocnění jater. Pití jednoho šálku kávy denně bylo spojeno s 15 % nižším rizikem, zatímco pití čtyř šálků denně bylo spojeno s 71 % nižším rizikem. Jiná nedávná studie zjistila, že konzumace kávy souvisí se snížením tuhosti jater, což je měřítko, které zdravotníci používají k hodnocení fibrózy, tedy tvorby jizvy v játrech.

7. Podporuje zdraví srdce

Některé výzkumy ukazují, že pití kávy může prospívat zdraví srdce. Jeden přehled totiž zjistil, že pití tří až pěti šálků kávy denně je spojeno s 15% snížením rizika srdečních onemocnění. Jiný přehled 21 studií ukázal, že pití tří až čtyř šálků kávy denně je spojeno s 21% snížením rizika mrtvice.

A co víc, jedna studie na více než 21 000 lidech také zjistila, že zvýšená konzumace kávy je spojena s významně sníženým rizikem srdečního selhání. Mějte však na paměti, že kofein může ovlivnit hladinu krevního tlaku. Lidé s nezřízeným krevním tlakem proto možná budou muset příjem kofeinu omezit nebo zmírnit.

8. Mohlo by prodloužit délku života

Některé výzkumy naznačují, že káva by mohla přispět k prodloužení dlouhověkosti, a to díky množství potenciálních zdravotních přínosů. Například jeden přehled 40 studií dospěl k závěru, že pití dvou až čtyř šálků kávy denně je spojeno s nižším rizikem úmrtí, a to bez ohledu na faktory, jako je věk, stav hmotnosti a konzumace alkoholu.

Podobně jiná studie na 1 567 osobách zjistila, že pití kávy s kofeinem je spojeno s nižším rizikem úmrtí po 12 a 18 letech sledování. Navíc pití alespoň jednoho šálku kávy denně bylo spojeno i s nižším rizikem úmrtí na rakovinu.

Zajímavé je, že jedna studie na zkumavkách ukázala, že káva dokázala významně prodloužit životnost kvasinek tím, že je chránila před volnými radikály a poškozením DNA. Je však zapotřebí dalšího výzkumu, aby se zjistilo, zda se to může týkat i lidí.

9. Může zvyšovat sportovní výkon

Káva je často používána jako ergogenní pomůcka sportovci, kteří chtějí zlepšit výkon a zvýšit hladinu energie. Jeden přehled devíti studií uvádí, že pití kávy před cvičením zlepšilo vytrvalost lidí a snížilo jejich vnímanou námahu ve srovnání s kontrolní skupinou.

Jiná studie na 126 starších osobách zjistila, že pití kávy bylo spojeno se zlepšením fyzické výkonnosti a zrychlením chůze, a to i poté, co výzkumníci upravili faktory, jako je věk, tuk na břiše a úroveň fyzické aktivity.

Rozsáhlý přehled navíc uvádí, že mírná konzumace kofeinu může mírně zlepšit výkon a čas dokončení časového testu. Výsledky se však lišily, takže výzkumníci také poznamenali, že kofein může na lidi působit různě.

Náš tip

Dostali jste chuť na kávu a rádi byste si ji vychutnali kdykoliv v pohodlí domova? Vyberte si ten nejlepší kávovar.

Závěr

Káva je oblíbený nápoj, který vědci intenzivně zkoumali pro jeho četné zdravotní přínosy, včetně schopnosti zvyšovat hladinu energie, podporovat regulaci hmotnosti, zvyšovat sportovní výkon a chránit před chronickými onemocněními.

Mějte na paměti, že někteří lidé mohou potřebovat omezit její příjem, včetně těhotných nebo kojících osob, dětí a dospívajících a osob s určitými zdravotními potížemi. Přesto je pití kávy s mírou – přibližně tři až čtyři šálky denně – spojováno s několika zdravotními přínosy a obecně je považováno za bezpečné pro většinu dospělých.

Ohodnoťte tento příspěvek!
0/5 (0)

Kateřina Vachová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *